به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نفت، اقتصاد رانتی و آینده ایران

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور در سومین همایش سمپوزیوم بین‌المللی ایران 1404 با بیان اینکه یکی از مولفه‌های مهم سند چشم‌انداز رابطه اقتصاد ملی با انرژی است گفت: یکی از دلایل اصلی تورم مربوط به نحوه هزینه‌ای نفت و گاز است. رضایی در این زمینه، دلارهای نفتی و مدیریت نادرست منابع مالی حاصل از انرژی در كشور را به عنوان یكی از علل ساختاری تورم حاكم بر كشور طی ٥٠ تا ٦٠سال گذشته مورد اشاره قرار داد.  بسیاری از فعالان اقتصادی با این دیدگاه موافق هستند که منابع طبیعی در صورتیکه درست مدیریت نشوند می توانند به جای نعمت، نغمت باشند. در عین حال برخی از رسانه ها اشاره کرده اند که اظهارات محسن رضایی را باید در کنار اظهارات محمدرضا انصاری، مدیرعامل شرکت کیسون، قرار داد که با انتقاد از شکل حضور شرکت های داخلی در صنعت نفت، خواستار لیدر بودن این شرکت ها در پروژه های نفتی شد.  این درخواستی منطقی است اما بخش خصوصی ای که پیرامون اقتصاد وابسته به نفت رشد کرده هر چقدر درست مدیریت شود هنوز هم در مقابل اقتصاد رانتی آسیب پذیر خواهد بود. برای نمونه می توان به بخش خصوصی عربستان سعودی اشاره کرد کهورای ظاهر خصوصی اش بدون برخورداری از درآمدها سرشار نفتی و یارانه های نفتی از هم خواهد پاشید. ما باید اندیشه را از این سطح فراتر ببریم و به توسعه تجارت و تولیدات کاملا مستقل از نفت یا دیگر منابع طبیعی بیندیشیم.  هادی غلامحسینی نوشته است "بهره وری؛ مرکز ثقل اقتصاد مقاومتی" است. در عین حال، نباید بهره وری را با احیای صنایع استخراجی مترادف دانست.

اقتصاد مقاومتی در برابر ویژه خواران و دلالان تحریم

آیت‌ الله محمد‌رضا مهدوی کنی در افتتاحیه اجلاس پانزدهم مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد که اقتصاد مقاومتی با شعار و همایش و نمایش به دست نخواهد آمد.  رییس مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد برگزاری جلسات متعدد سخنرانی ها و همایش ها و حتی میزگردها و نشست های رسانه ای به رغم خرج ها و هزینه های بسیار نتیجه ای ندارد. ایشان اظهار امیدواری کرد که رییس جمهوری و سایر قوا با کمک، همراهی و هماهنگی با یکدیگر کاری کنند که کشورهایی که امید بسته اند با تحریم ها و فشارها به آنها وابسته می شویم، ناامید شوند. آیت الله مهدوی کنی با یادآوری تاکید روسای سه قوه برای اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، خاطرنشان کرد:تفسیری که معظم له بر اقتصاد مقاومتی فرمودند این است که خود را متکی به کمک خارجی ها ندانیم، البته این بدان معنا نیست که ما نیاز به خارج نداریم.  بد نیست اینک که به ناامید کردن تحریم کنندگان توجه داریم پیام مقاومت اقتصادی را به دلالان تحریم ها نیز برسانیم تا ویژه خواری نیز از بساط اقتصاد کشور رخت بربندد.  

مسیر پساتحریم؟

سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ با هدف بررسی طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی کشور در افق چشم انداز بیست ساله ، با افتتاح آیت اللله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مرکز همایشهای بین المللی صدا وسیما برگزار شد. شناسایی الزامات دستیابی به یک سند راهبردی در بخش انرژی، یکپارچه سازی افکار برای تعیین جزئیات، اولویتها و مباحث شاخص در این سند و یافتن زبانی مشترک و اتفاق نظر برای نحوه تدوین این سند راهبردی، مهم ترین دستورکار سمپوزیوم بین المللی ایران 1404 بود. اکنون که این سند راهبردی در حال نهایی شدن است تا چشم انداز 12 سال آینده انرژی کشور را ترسیم کند دو راه پیش پای ما قرار دارد. یا باید مسیر آزموده گذشته را دوباره بپیماییم و یا اینکه مسیر جدید پساتحریم را تجربه کنیم. کدام مسیر؟

جوانترین سفیران ایران

به گزارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در این مسابقه که با موضوع موجودات زنده روی زمین برگزار شد، معصومه خدایی10 ساله از اصلاندوز در اردبیل، جایزه اول بخش بین الملل را به دست آورد. در مسابقه نقاشی محیط زیست جی کیو ای کشور ژاپن، 16 هزار و 409 اثر از 77کشور جهان شرکت داده شده بود که از آن میان 562 اثر متعلق به اعضای مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود. ما باید به داشتن چنین فرزندانی افتخار کنیم. جامعه کسب و کار نیز باید برای حمایت مالی از پروژه های هنری و فرهنگی در تمام زمینه ها تلاش کند چراکه این کودکان سفیران فرهنگ و آینده سرزمین ما در جهان خواهند بود.  در همین بخش در هفته گذشته به اصغر فرهادی و دریافت نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه از وزیر فرهنگ این کشور اشاره کردیم. این کودکان فرهادی های آینده ما هستند که با حمایت های مالی و خیرخواهانه بخش خصوصی می توانیم راه را برای درخشش هر چه بیشتر آنها هموارتر کنیم. 

فیسبوک برای بعضی از همه ها

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خطاب به فعالان اقتصادی در نشست اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: فرهیختگان کشور بر این اعتقادند که ما نمی‌توانیم خود را در یک حصار محدود کنیم و به بهانه حفظ دستاوردهای اسلام، جلوی هر چیزی را بگیریم. ما در حالی فیس‌بوک را مسدود کرده‌ایم که الان چهار میلیون ایرانی از طریق آن با هم مرتبط هستند؛ اما در دولت این نگاه وجود ندارد و ما درصدد هستیم از این شبکه‌ها به نفع توسعه کشور بهره ببریم. وی اشاره کرد فیس‌بوک با گذشت زمان رفع فیلتر می‌شود.  امیدواریم با جریان آزاد اطلاعات جامعه کسب و کار نیز بتواند در کنار دیگر بخش های جامعه از تمام توان و قابلیت های خود برای ارتقای سطح دانش و تجربه برای مشارکت و تعامل سازنده تر با همتایان خود در سراسر جهان استفاده کند.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: