به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، یکشنبه گذشته با آیت‌ الله محمد تقی مصباح‌ یزدی و همچنین آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری دیدار کرد. عراقچی در این دیدارها درباره موضوعات مربوط به توافق‌نامه ژنو و مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 گفت‌وگو کرد و آنها را در جریان این مذاکرات قرار داد.  پیش از این نیز شاهد ملاقات های آقای عراقچی با فعالان اقتصادی بوده ایم. اینگونه ملاقات ها نویدبخش تعاملات و رایزنی های سازنده مذاکره کنندگان با بخش های تأثیرگذار بر روند سیاستگذاری های دولت است.  کارشناسان تاجران پیشتر نیز بر لزوم حمایت سازنده روحانیت از تلاش های فعالان اقتصادی و تشویق دولت به اعمال اصلاحات اقتصادی بر حسب مطالبات مردم تأکید داشته اند.

اردیبهشت سال 91 بود که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درنامه‌ای خطاب به دولت محمود احمدی نژاد بر ضرورت رسیدگی هرچه بیشتر به بحث اقتصادی و مساله گرانی ها تاکید کرد. گروه تاجران پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر نامه ای به مراجع عظام و روحانیون خادم ملت در عرصه های مختلف نوشتند که در بخشی از آن آمده: با عنایت به این که بار دیگر ملت همیشه در صحنه با خلق حماسه سیاسی این پیام را تصریح کردند که به یک روحانی بیشترین اعتماد را در حل مشکلات و اعاده مطالبات خود دارند و با توجه به حساسیت وضعیت شکننده اقتصادی، کارشناسان تاجران که همت خود را معطوف به بسط گفتمان اقتصادی کرده اند و در این مسیر گام هایی سازنده نیز برداشته اند می کوشند تا با ارتقاء خرد جمعی تعاملی سازنده میان مطالبات حقه ملت شهیدپرور و مسئولان محترم نظام ایجاد کنند تا سیاستگذاری ها در سطوح عالی با واقعبینی از اوضاع معیشتی و اقتصادی صورت پذیرد.  در این مسیر ترویج گفتمانی شفاف در خصوص حال و آینده میهن اسلامی یک ضرورت است.  به این دلیل رجاء این گروه از شما بزرگواران که همواره هادیان سعادت و رفاه دنیوی و اخروی ما هستید این است که به حرمت خون شهداء، مسئولان را از آسیب ها و مصائب حاصل از سوءمدیریت ها و تحریم ها آگاه کنید.  صدای این ملت مظلوم را شنیده اید و بارها به آن ندا پاسخ داده اید. این بار هم دست این محتاجان به سوی شما بلند است تا پس از این حماسه سیاسی در مسیر تحقق حماسه اقتصادی و جهاد اقتصادی خود موفق شویم. انشاالله مساعدات و اقدامات شما در بازگویی واقعیت های جامعه به دولتمردان، نظام و ملت سربلند ایران را از پرتگاه تحریم ها برهاند.

توافق مقدماتی ژنو آغازی بود برای گذار به دوران پساتحریم اما در این مسیر و تا رسیدن به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها مسیری پر فراز و نشیب در پیش خواهیم داشت و بدون حمایت و هدایت رهبری و استمرار اتحاد و همدلی میان تمام آحاد ملت، مجلس و دولت به حماسه اقتصادی که همانا رسیدن به توافق جامع هسته ای دست نخواهیم یافت. لذا مجددا بر نقش حیاتی و سازنده جامعه روحانیت تأکید می ورزیم و امیدواریم در این مسیر نقش سازنده و تاریخی خود را به درستی ایفا کنند تا این فرصت از دست نرود.  تحریم ها بازگشت پذیرند و هزینه عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود. 

سید عباس عراقچی، طی سخنانی در دیدار با آیت الله حسینی بوشهری و معاونان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه که در دفتر مدیر حوزه برگزار شد، ابراز داشت: حقیقتاً عرصه مذاکرات، عرصه سختی است و اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای به عنوان سربازان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دفاع از منافع و مصالح کشور و نظام در عرصه دیپلماسی مشغول هستند. وی با اشاره به این که ما در طول 35 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره در خط مبارزه و جهاد علیه دشمنان و مستکبران بوده ایم، گفت: امروز تیم مذاکره کننده به عنوان سرباز کشور عمل می کند و البته از آن جا که این یک جهاد و مبارزه در شکل و قالب خاص خود است، طبعاً حرکت در آن نیز شکل خاص خود را می طلبد. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای بیان داشت: همه ما در یک سنگر سرباز نظام مقدس اسلامی هستیم ولی به جهت نقش‌های متفاوتی که نظام به ما داده است هر کدام به شکلی و به نحوی به انجام وظیفه می‌پردازیم.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری نیز در این دیدار اظهار داشت: حقیقتاً تلاش‌ها و زحمات شما و شخص دکتر ظریف و دیگر مسئولان و دیپلمات‌ها در بحث مذاکرات هسته‌ای بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و ما هم از شما حمایت کرده و برای موفقیت شما دعا می‌کنیم.

آیت الله مصباح یزدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این دیدار گفت: ما انتقادات مبنایی نسبت به دولت داریم که مربوط به موضوع مذاکرات هسته‌ای نیست. در عین حال، این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بعضی از سخنان دولت‌مردان آمریکا گفت: تیم مذاکره‌کننده می‌توانست در برابر کسانی که ملت ایران را مورد دشنام و ناسزاگویی قرار دادند، به جای این توجیه که سخنان آنها مصرف داخلی داشته است، زورگویی و زیاده‌طلبی آنان را تقبیح کنند و در برابر اعتراض احتمالی آنها، بگویند که سخنان ما مصرف داخلی دارد. آیت الله مصباح‌یزدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تأکید فراوان بر مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی، مخصوصاً تصریح به خالی بودن خزانه و وانمود کردن نیاز بخش عظیمی از مردم به چند عدد تخم مرغ کار درستی نبود و اگر سخنرانی‌ها و شعارها به گونه‌ای مطرح می‌شد که عزت و استغنای ملت را نشان می‌داد، برای موفقیت در مذاکره هم مؤثرتر بود.

باید یادآور شد که واقعبینی نسبت به مشکلات اقتصادی یکی از ملزومات رفع مشکل است. باید از شفافیت دولت برای ارائه آمار و دقایق اقتصادی استقبال کرد و دولت را تشویق نمود تا بیش از پیش مردم را که ولی نعمت خود میخواند در جریان حقایق و واقعیت های موجود قرار دهد.  اگر از چندین سال پیش که علیرغم هشدارهای فعالان اقتصادی، اقتصاددانان، برخی از مسئولین و خصوصا برخی از روحانیون بر تأثیر تحریم ها سرپوش گذاشته نمی شد، امروز میلیاردها دلار از ضرر تحریم ها کاسته شده بود و اقدامات قاطع دیپلماتیک سالها پیش برای رفع تحریم ها صورت می گرفت.  امیدواریم اکنون که اراده سیاسی بر حل مناقشه اتمی است تمام اقشار جامعه ار جمله روحانیت به کمک روحانی بشتابند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: