به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در پی توافق ژنو و ادامه روند مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک در فاز نهایی، فرصت مغتنمی ایجاد شده است تا برای جذب سرمایه گذاری های خارجی به مناطق آزاد کشور توجه خاص مبذول شود.  سفرها و گزارش های اخیر اکبر ترکان، دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، حاوی نکات قابل توجهی است. ترکان گفت مناطق آزاد در افق ایران 1400 باید الگوی توسعه کشور باشند تا توسعه سایر مناطق براساس این مناطق الگوسازی شوند.

68 درصد از 248 شرکت کننده نظرسنجی تاجران معتقدند برای تسهیل جذب سرمایه گذاری خارجی، مناطق آزاد تجاری باید در اولویت قرار بگیرند


به گزارش واحد مرکزی خبر ترکان در مراسم معارفه علی اصغر مونسان مدیرعامل جدید منطقه آزاد کیش افزود : در طرح جامع توسعه مناطق آزاد کشور منطقه آزاد کیش با محوریت گردشگری ، قشم با  محورت  ایجاد  صنایع فولاد و نفت ، چابهار با محوریت  ترانزیت،اروند  با  محوریت  بازسازی خرمشهر و آبادان ، انزلی با محوریت رونق کسب و کار درحوزه خزر ، ارس بامحوریت توسعه صنعت و  تجارت  با  کشورهای  حوزه قفقاز و منطقه آزاد ماکو  با  محوریت  جذب  سرمایه گذاران  ترکیه سازماندهی و برنامه ریزی شده اند. وی همچنین از تلاش مدیران سابق منطقه آزاد کیش قدردانی کرد و گفت: فصل جدیدی آغاز شده است و باید روند توسعه این منطقه سرعت یابد.

البته تحریم ها، مشکلات ساختاری اقصادی و نگرانی ها در خصوص امنیت اتباع خارجی از جمله مسائلی است که در کنار سایر چالش هایی که اکبر ترکان به آن اشاره کرده است مانع حضور و فعالیت شرکت های خارجی در این مناطق شده است. به همین دلیل توجه بیشتر به مناطق آزاد تجاری ضرورتی است که با توجه به فرصت ایجاد شده به واسطه توافق ژنو نباید از دست برود.

برخی از مطالبی که آقای ترکان در گزارشات خود از وضعیت مناطق آزاد و ویژه عنوان کرده است بسیار تکان دهنده و تأسف بار است. نمونه یکی از این گزارشات مصاحبه ای است که تجارت فردا با ایشان انجام داده است. در این گزارش به برخی از چالش های این مناطق اشاره شده است:

1- زیرساخت های اولیه در این مناطق وجود ندارد. از این دست می توان به لزوم بنادر و فرودگاه های مجهز اشاره کرد

2- مناطق آزاد مناطق صنعتی-تولیدی و قطب صادراتی نیستند

3- وجود قاچاق "به معنای واقعی"

4- بحران زمین فروشی و فروش دارایی ها برای تأمین حقوق پرسنل

آقای ترکان همچنین در خصوص تأثیر تحریم ها و نقش سازنده تداوم مذاکرات هسته ای می افزاید: فعلاً با مذاکرات دولت در بخش هسته‌ای و لغو پله‌ای تحریم‌ها امیدواری‌هایی داریم البته باید این را در نظر گرفت که مناطق آزاد هم به شدت تحت تاثیر تحریم قرار گرفته‌اند. فعالیت‌های بانکی و مبادلات ارزی از اصلی‌ترین چالش‌ها در اقتصاد این مناطق است اما با این حال فکر می‌کنم با یک تدبیر صحیح از سوی دولت در سطح کلان و همچنین تلاش مدیران مناطق بتوان بخشی از این اثرات سو را کاهش داد. آنچه الان در این مناطق اصل است، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران خصوصی و کسب اعتماد آنهاست. تجار و بازرگان‌ها اگر فعال شوند، بخشی از روند توسعه با سرعت بالایی رخ می‌دهد.

یکی از همکاران ما که تجربه چندین دهه تجارت با چین را دارد مشاهدات خود را از شکلگیری مناطق ویژه تجاری در چین برای ما ارسال کرده است که در ادامه بر آن مروری خواهیم داشت.

حدود سی و پنج سال پیش، چین به اهمیت مناطق ویژه اقتصادی پی برد و پس از اینکه دنگ ژیائو پنگ، رهبر وقت چین مسیر اقتصاد آن کشور را با قاطعیت برای جذب سرمایه گذاری خارجی تغییر داد، شاهد بروز مناطق ویژه اقتصادی در چنوب کشور چین بودیم. اقدام رهبر چین در آن موقع قابل اهمیت بود چراکه اجازه نداد بدبینی ها و ترس و بیم خصومت های تاریخی از قبیل کلونیالیزم اروپا و آمریکا و ژاپن مانع از تصمیم قاطع او برای جذب سرمایه گذاری خارجی شود. مدرنیزه شدن چین با این حرکت و استفاده بهینه از سرمایه ها و تخصص های خارجی کلید خورد. وقتی سرمایه گذاران خارجی اطمینان حاصل کردند که سرمایه گذاری در چین از امنیت لازم و کافی برخوردار است فعالیت های خود را  که تا آن زمان معطوف به مناطق ویژه اقتصادی بود به سرتاسر چین گسترش دادند. این کار به اشتغال زایی گسترده و ارتقای سطح دانش فنی و مهارت های تخصصی صنایع و منابع انسانی چین انجامید.  طبقه متوسط چین بروز و رشد کرد که هم اکنون می تواند به تولیدات داخلی و ملی خود ببالد. چین دیگر لازم نداشت روی صادرات برای رشد اقتصادی خود حساب کند.

امروزه، بسیاری از مناطق شهری چین مانند پودانگ در شانگهای نیز به عنوان مناطق ویژه اقتصادی سرمایه گذاری خارجی را جذب می کنند. برای نمونه، چین مجوز منطقه ویژه اقتصادی را به کاشغر در ایالت شینجیانگ داد و این منطقه در حال حاضر به دنبال تثبیت جایگاه خود در جاده ابریشم است.  کشور ما نیز می تواند به راحتی در مسیر تاریخی جاده ابریشم از پتانسیل بالای مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی خود بهره ببرد.  نباید بهره برداری از این موقعیت های منحصر به فرد را به چین و دیگر کشورها واگذار کنیم. اشتغال زایی، رشد کسب و کار محلی و توسعه بازار برای مواد خام و تولیدات کشور تنها نمونه های کوچکی از انبوه مزایای توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تجاری کشور است که با جذب سرمایه گذاری خارجی ممکن می شود.  باید هر چه سریعتر برای ایجاد زیرساخت های لازم اقدام کنیم و با دستیابی به توافق نهایی هسته ای از فرصت های دوران پساتحریم نهایت بهره را ببریم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: