به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

توافق جامع هسته ای، تجلی حماسه اقتصادی

مقام معظم رهبری در پی ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با سران سه قوه دیدار کرد.  جدا از اهمیت سیاست های ابلاغ شده و اقدامات دولت برای اجرای بهینه آنها دیدار سران سه قوه با مقام معظم رهبری پیامی نمادین از اتحاد و انسجام لازم میان حاکمیت، دولت، مجلس و قوه قضائیه برای رفع مشکلات اقتصادی در بر دارد که در رأس این اقدامات رفع تحریم ها قرار دارند. رسیدن به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها تنها با تداوم این اتحاد و انسجام و استمرار این اراده سیاسی میسر می شود. کارشناسان تاجران معتقدند تحقق حماسه اقتصادی با رسیدن به توافق جامع هسته ای و رفع تحریم ها میسر خواهد شد. تحریم ها بازگشت پذیرند و در اینصورت نه تنها شاهد حماسه اقتصادی نخواهیم بود بلکه باید خود را برای ناآرامی های سیاسی و اجتماعی نیز آماده کنیم. لذا تداوم تلاش ها در سایه همدلی و همفکری وحفظ انسجام و اتحاد ملی برای رسیدن به توافق جامع و فراگیر هسته ای برای رفع تحریم ها و آغاز دوران پساتحریم ضروروتی حیاتی دارد. 77 درصد از 532 شرکت کننده در  نظرسنجی تاجران معتقدند تداوم اتحاد حاکمیت، دولت و مجلس می تواند به توافق فراگیر هسته ای بیانجامد. 

سفیران تجاری، سفیران فرهنگی

ایسنا گزارش کرد اصغر فرهادی نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را از وزیر فرهنگ این کشور دریافت می‌کند. این نشان، با حضور وزیر فرهنگ کشور فرانسه به دلیل خلاقیت‌های هنری و تاثیر فرهادی بر هنر و ادبیات فرانسه و سراسر جهان به این کارگردان اهدا می‌شود. اصغر فرهادی پیشتر توسط مجله تایم در میان صد چهره تأثیرگذار جهان قرار گرفته بود. اصغر فرهادی نمونه ای از تعداد بیشماری از ایرانیان است که در طی قرون باعث افتخار این کشور شده اند و نمونه های این برند ملی در موزه ها و مراکز متعدد معتبر در نقاط مختلف جهان قابل رویت است. این افتخارات تاریخی باید ما را به کوشش و تلاشی مضاعف وادارد تا به عنوان جامعه کسب و کار ایران نیز بتوانیم با گسترش روابط تجاری علاوه بر اهداف تجاری سفیران فرهنگی ایران در گوشه و کنار جهان باشیم.

آیا راه برای سرمایه گذاری خارجی هموار می شود؟

معاون وزیر نفت با اشاره به تاخیرهای متعدد در ساخت خط لوله ششم سراسری گاز از توافق با قرارگاه خاتم الانبیا برای خروج از بخش‌هایی از این پروژه گازی خبر داد و گفت: به زودی مناقصه برای شناسایی پیمانکاران جدید ساخت این لوله گاز انجام می‌شود. حمیدرضا عراقی با یادآوری اینکه عدم تامین فاینانس منجر به تاخیر در ساخت قطعات مختلف خط لوله ششم سراسری شده است، اظهار داشت: از این رو قصد داریم قسمت های مختلف خط لوله ششم سراسری گاز را به مناقصه برویم. این سومین بار است که قراردادهای خاتم الانبیا لغو می شود . که ارزش آنها به دو و نیم میلیارد دلار می رسد. هر سه این پروژه ها به دلیل منابع فاینانس لغو شده اند. آیا با خارج شدن قرارگاه خاتم الانبیا از این قراردادها جا برای سرمایه گذاران خارجی در دوران پساتحریم باز می شود؟ ریاست جمهوری تأکید کرده است که دولت مصمم است تا تولید نفت و گاز را افزایش دهد، ضمن آنکه توسعه پتروشیمی نیز در دستور کار قرار دارد .  آیا با جذب سرمایه خارجی می توانیم به ظرفیت بالقوه بخش انرژی کشور دست یابیم؟

سامانه 111 و ولی نعمتان دولت

مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همزمان با سفر رییس جمهور به استان هرمزگان در جهت سهولت ارتباط مردم با مسئولین ظرفیت پاسخگویی سامانه 111 را افزایش داد. با وجود اینکه اظهاراتی مبنی بر پوپولیستی بودن اینگونه اقدامات به گوش می خورد باید تأکید کرد که این اقدام و اقدامات مشابه برای برقراری ارتباط نزدیک تر مردم و مسئولین بسیار حائز اهمیت است. در ماه های پیش رو که به سوی مذاکرات نهایی اتمی گام بر می داریم، انتظارات از واقعیات سبقت خواهند گرفت. فعالان کسب و کار و بخش خصوصی نیز باید با توجه به انتظارات مردم و مطابق با آن ابتکارات و اقدامات لازم را برای اشتغال زایی و پاسخگویی به احتیاجات مردمی به کار ببندند تا بتوانیم از این طریق نیز به احیای اقتصاد ملی کمک کنیم. بنابر این علاوه بر استقبال از گسترش امکان ارتباط با مسئولین، بخش خصوصی نیز باید به دنبال راه کارهایی باشد تا از انتظارات مردم و مطالباتشان آگاهی پیدا کند.

ولو بالسین

یو هونگ یانگ سفیر جمهوری خلق چین در ایران با شافعی معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار که در آستانه سفر شافعی به چین انجام شد، سفیر چین ضمن ابراز خرسندی از سفر قریب الوقوع وی به چین، اظهارداشت: دیدار کاری رئیس هیات عامل ایدرو از چین باعث توسعه همکاری های صنعتی میان دو کشور خواهد شد. بدون تردید، اقزایش مناسبات تجاری دوجانبه که در سال گذشته به 45 میلیارد دلار رسید می تواند هدف موجهی باشد. در عین حال، یکی از مسئولیت های ایدرو در این روابط باید بهره گیری از تجربیات تولیدکنندگان و بازاریابان چینی برای افزایش صادارات کشور باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: