به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

افزایش خوشبینی نسبت به پیشرفت مذاکرات هسته ای علیرغم چالش های موجود

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه امیدواریم تیم مذاکره کننده مراحل سخت مذاکره را با موفقیت به پیش ببرد، گفت: نسبت به آینده مذاکرات هسته ای خوشبین هستم.  بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکرات گام نهایی ایران و شش کشور غربی، گفت: اگر طرف آمریکایی حسن نیت داشته باشد می توان در شش ماه به نتیجه رسید.  به نقل از اسدالله عسگراولادی، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران، تجارت با آمریکا در حال افزایش است. عسگراولادی پیش بینی کرده است در صورت موفقیت مذاکرات اتمی تجارت ایران و آمریکا به مرز یک میلیارد دلار در سال برسد. چنین اظهاراتی تا همین یک سال گذشته قابل تصور نبود.  با وجود اینکه شایسته است با تدبیر پیش برویم اما حتی بخش محافظه کارانه بیانات مقام معظم رهبری نیز مملو از نشانه های بارز حمایت از سیاستگذاران دولت و تلاش ها و مجاهدات آنها در عرصه دیپلماسی و اقتصادی است و اینگونه به نظر می رسد که اجماع لازم و اراده ملی برای ادامه این مسیر موجود است.

همکاری های استراتژیک با قطر و ترکیه

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،‌ حسن روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر با بیان اینکه روابط با قطر به عنوان کشوری اسلامی، دوست و همسایه همواره برای ما اهمیت داشته است، گفت: اراده ایران بر توسعه و تقویت روابط با قطر است، دو کشور، می‌توانند در زمینه‌های گوناگون از جمله اقتصادی، فرهنگی، زیست‌محیطی، گردشگری با یکدیگر همکاری کنند.  دکتر روحانی و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدارهای خود با رئیس پارلمان ترکیه نیز بر نقش دو کشور ترکیه و ایران در حل مشکلاتی که جهان اسلام با آن مواجه است تأکید داشتند. اهمیت نمادین این ملاقات ها این است که ترکیه و قطر دو ستون استراتژیک برای دستیابی ایران به ظرفیتهای منطقه ای خود است که به واسطه پیشرفت در مذاکرات هسته ای حاصل شده است.  ترکیه یک شریک عمده تجاری است که از لحاظ نظامی و دفاعی نیز همکاری های این کشور با ما در آن بخش از منطقه بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر، قطر نیز می تواند یک شریک معتمد در سازمان شورای همکاری کشورهای خلیج فارس باشد و علیرغم وسعت محدود این کشور نباید نفوذ سیاسی و فرهنگی آن را نادیده گرفت.  از آنجائیکه پیشرفت ایران منوط به داشتن روابط دوستانه و مستحکم با کشورهای همسایه است لذا باید از این دو کشور به عنوان دو ستون مستحکم در دو سوی خاورمیانه برای توسعه روابط دیپلماتیک و تجاری به درستی بهره ببریم. 

بحران آب، تهدیدی برای رشد و توسعه اقتصادی

وزیر نیرو با بیان اینکه وضعیت آبی کشور از مرحله بحرانی هم عبور کرده است، گفت: اگر کشوری بین 20 تا 40 درصد از منابع آب تجدیدشونده‌ را مصرف کند، استفاده پایدار از منابع آب دارد و اگر بین 40 تا 60 درصد مصرف کند، در مرحله بحرانی منابع آب قرار دارد. حمید چیت‌چیان افزود: در حال حاضر از 120 میلیارد مترمکعب آب تجدید شونده کشور، سالانه 96 میلیارد متر مکعب استفاده می‌شود که 80 درصد از منابع تجدیدشونده کشور است و کشور اکنون از مرحله بحران آبی نیز عبور کرده است. کمبود آب تهدیدی جدی برای توسعه و رشد اقتصادی است.  تأثیر این بحران برتلاشهای جذب سرمایه گذاری خارجی چه خواهد بود؟ مشاور وزیر نیرو، حمیدرضا جانباز، پیشتر اعلام کرده بود که متخصصانی برای حل معضل کمبود آب مشغول به کار هستند و این مشکل تا سه سال آینده حل خواهد شد.  آیا می توانیم سه سال برای حل این بحران صبر کنیم؟! به نظر می رسد بودجه های تخصیصی باید به برنامه های حل معضل آب در کشور و مدیریت بحران آب اختصاص یابد.

هیدروپلیتیک ایران - جغرافیای بحران آب در افق سال 1404

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: