به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هیئت صندوق بین المللی پول در تهران

هیئت اقتصادی صندوق بین المللی پول با امید به از سر گیری ارزیابی های سالیانه اقتصاد ایران وارد تهران شد. این ارزیابی ها از حدود سه سال پیش متوقف شده بود.  پیشتر، ویلیام موری، سخنگوی صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود توافقی برای ارزیابی اقتصاد ایران بر اساس اصل 4 وجود دارد... البته طی سال های اخیر وقفه ای در این زمینه رخ داده است .موری گفت:در جریان این سفر، هیئت صندوق بین المللی پول با دیدی انتقادی به بررسی وضعیت اقتصادی و مدیریت اقتصاد ایران می پردازد و در این زمینه با مقامات،‌ فعالان اقتصادی، و گروه های جامعه مدنی ایران گفت‌وگو می کند. هیئت صندوق بین المللی پول پس از سفر به تهران گزارشی در مورد پیشرفت ها،‌ کاستی ها و چالش های پیش روی اقتصاد ایران منتشر خواهد کرد.سخنگوی این نهاد بین المللی در ادامه گفت: تمرکز اصلی مشاورات صندوق بین المللی پول بر چگونگی بازگشت ثبات شاخص های کلان اقتصادی قرار خواهد داشت و به ضعف ایران در بخش ساختارهای اقتصادی و چارچوب سیاستگذاری ها می پردازد. نوامبر گذشته نیز هیئتی از صندوق بین المللی پول به ایران سفر کرد تا از برنامه های اقتصادی دولت جدید ایران آگاهی یابد.

تاجران: حضور هیئت صندوق بین المللی پول در کشور ما را به چشم انداز ایران پساتحریم امیدوار تر می کند.  این سفر و گزارش های آن فضای اقتصادی موجود کشور را بهتر ترسیم خواهد کرد. در این فضاست که دولت و بخش خصوصی می توانند نقشه راهی برای برنامه های توسعه اقتصادی و جذب سرمایه های خارجی تنظیم کنند و به اجرا بگذارند.  به گفته موری، تمرکز این سفر بررسی راه های برقراری ثبات در اقتصاد کلان ایران و توجه به چارچوب سیاستگذاری های ضعیف اقتصادی و ساختار اقتصادی کشور است.  این سخنان این تذکر را به همراه دارد که ما باید معیارهای بین المللی به خصوص در ارتباط با تجارت را مراعات کنیم و وجهه کشورمان را سامان ببخشیم و به شریکی معتمد در بازارهای جهانی تبدیل شویم.

روحانی و توجه به چالش های داخلی و بین المللی

رییس جمهوری در دیدار با وزیر خارجه سوئد تأکید کرد که ما متعهد به ان. پی. تی هستیم و تمامی اقدامات ما تحت نظارت آژانس بوده است و به تعبیر آژانس تاکنون هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران مشاهده نشده و با اشاره به توافق هسته ای ایران و 1+5 اظهار داشت: ما کاملا برای مذاکرات در مرحله نهایی و حصول توافق آمادگی داریم و چنانچه طرف مقابل جدی و صادق باشد، امکان رسیدن به توافق در کوتاه مدت وجود دارد. در تحولی دیگر رئیس جمهوری در دیدار با وزیر و مدیران وزارت اطلاعات عنوان کرد وزارت اطلاعات قاطعانه با مفاسد اقتصادی برخورد کند.

تاجران: چنین اظهارات قاطعی در عرصه ملی و بین المللی می تواند نشاندهنده اراده ملی و حمایت لازم برای رسیدن به توافق فراگیر اتمی و آماده کردن کشور برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دوران پساتحریم باشد.

ترکیه و شرکای جدید تجاری ما

دیدار رجب طیب اردوغان با رئیس جمهور و امضای سند تشکیل شورای عالی همکاری میان ترکیه و ایران می تواند نقطه عطفی برای همکاریهای سیاسی و اقتصادی دو کشور باشد. اردوغان در این دیدار عنوان کردهدف ترکیه رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است. دکتر روحانی نیز با تاکید بر تقویت بخش خصوصی در راستای توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور گفت: ایران و ترکیه می توانند مناسبات خود را در همه بخش های اقتصادی توسعه دهند.

تاجران: با نگاهی به تاریخ و تجارب کشورهای مختلف می توان گفت که ملت هایی که رشد و شکوفایی اقتصادی را در نظر دارند با تمام همسایگان خود روابط اقتصادی برقرار می کنند و ما نیز نباید در این مورد مستثنی باشیم. توسعه و بهبود روابط تجاری با کشورهای منطقه یعنی تلاش مضاعف دولت برای کاهش تنش های موجود در منطقه و اعتماد سازی مجدد.

ژاپن پول نفت ایران را پرداخت کرد

برخی مقامات اقتصادی ژاپن اعلام کردند که این کشور این هفته به عنوان اولین خریدار نفتی ایران و به موجب توافق هسته‌ای پول نفت خام تهران را پرداخت کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، نقش ژاپن در ارسال اولین وجوهات مالی به ایران، ممکن است برای شرکت‌های ژاپنی که با رقبای بین‌المللی خود برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران درحال رقابت هستند، سودمند باشد. سه مقام اقتصادی ژاپن درحالی که خواستند نامشان منتشر نشود، به رویترز گفتند که وجوهات ایرانی پیش‌تر در هفته جاری از حسابی در یک بانک ژاپنی آزاد شده است. یکی از این مقامات تایید کرد این رقم 550 میلیون دلار بود؛ در‌حالی‌که مقام دیگر گفت احتمالا مبالغ بیشتری از طرف ژاپن در صورت قابل پرداخت بودن، آزاد می‌شود.

تاجران: آزادسازی درآمدهای مسدود شده ایران تنها نمونه کوچکی از فواید توافق موقت ژنو است. طبیعتا توافق فراگیر هسته ای برای ما ارمغانی بهتر خواهد داشت.

تدوین الگوی تجاری دوران پساتحریم

کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران این هفته میزبان محمدمهدی بهکیش، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل و سعید شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بود تا موضوع تدوین الگوی تجاری دوران تحریم و پس از آن را مورد بررسی قرار دهند.  دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل (ICC) در این نشست شمایی از الگوهای تجاری مناطق مختلف جهان اعم از آمریکا، اروپا، آسیا و خاورمیانه را براساس آمار رسمی سال 2011 میلادی، ارائه و تحلیل کرد. محمدمهدی بهکیش سهم مبادلات تجاری و صادراتی اروپا را در آن سال 6 هزار و 564 میلیارد دلار، آسیا را پنج هزار و 300 میلیارد دلار، آمریکا را سه هزار و 35 میلیارد دلار و خاورمیانه را 714 میلیارد دلار عنوان کرد.

تاجران: امیدواریم با توجه به اهمیت این موضوع، طرح تدوین الگوی تجاری دوران پساتحریم با جدیت بیشتر و در نشست ها و انجمن های کارشناسی نیز مطرح شود.

 به نظر شما چه خبرهای دیگری برای فعالان اقتصادی حائز اهمیت بود و چرا؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: