به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دیدار رجب طیب اردوغان با رئیس جمهور و امضای سند تشکیل شورای عالی همکاری میان ترکیه و ایران می تواند نقطه عطفی برای همکاریهای سیاسی و اقتصادی دو کشور باشد. اردوغان در این دیدار عنوان کرد هدف ترکیه رسیدن به قرارداد تجارت آزاد با ایران است. دکتر روحانی نیز با تاکید بر تقویت بخش خصوصی در راستای توسعه همکاری های اقتصادی میان دو کشور گفت: ایران و ترکیه می توانند مناسبات خود را در همه بخش های اقتصادی از جمله ساخت نیروگاه و پالایشگاه و همکاری‌های صنعتی و نفت و گاز، توسعه دهند. در شرایطی که ما وارد دوران پساتحریم می شویم، ملاقات اردوغان با دکتر روحانی و دیگر مقام های ارشد کشور از اهمیت زیادی برخوردار بود. به سیاق مجموعه مطالب آن روی سکه تجارت که در خصوص تجارت با ترکیه هم نوشته بودم، در ادامه به برخی نکات قوت و نیز چالش های مربوط به تجارت با ترکیه می پردازم.

نکات قوت:
1-  تجارت میان ایران و ترکیه از دی ماه 1391 تا آبان 1392 به 13,5 میلیارد دلار رسید. ما در این دوره کالاها و خدماتی به ارزش 9 میلیارد دلار به ترکیه صادر کردیم.  
2- همکاری ها در پی امضای توافق ژنو بهبود پیدا کرده است. در راستای کاهش نگرانی های دولت ترکیه از اقدامات جاسوسی ایران علیه آن کشور، همکاری های سازمان های اطلاعاتی دو کشور افزایش یافته است.
3-  در 20 آذر 1392، اجلاس مشترک بازرگانی ایران و ترکیه تشکیل شد. بحث ها در این اجلاس بر دشواری هایی که در رابطه با انتقال پول میان دو کشور وجود دارد متمرکز بود. چنین همایش هایی برای بررسی نیازها و مطالبات شرکت ها و دست اندرکاران امور تجاری در هر دو کشور مهم است و ادامه این اقدامات به بهبود وضعیت اقتصادی و تجاری ما کمک خواهد کرد.
4-   احتمال زیادی دارد که هم ایران و هم ترکیه در ملاقات آتی مقامات دو کشور موافقتنامه تعرفۀ ترجیحی امضا کنند. این امر به بهبود روند تجارت دوجانبه و افزایش حجم تجارت کمک خواهد کرد، زیرا همکنون تعرفه های گمرکی موجود برای کالاهای ترکیه مانعی برای افزایش تجارت ما با آن کشور است.  

نکات ضعف:
1- وزرای امور خارجه ایران و ترکیه موافقت کرده اند تا سال 2015 حجم معاملات تجاری میان دو کشور تا 30 میلیارد افزایش یابد و تا سال 2020 به 100 میلیارد دلار برسد. این امر هدف بزرگ و بلندپروازانه ای است، اما به رغم این موضوع برنامه ریزی مرحله ای برای رسیدن به این هدف صورت نگرفته است. 
2- همکنون ایجاد شهرک صنعتی مشترک مرزی ایران و ترکیه مورد بحث است و اجرایی شدن این طرح به سود هر دو کشور خواهد بود. هر چند که این طرح طی سال های اخیر بارها مورد بحث قرار گرفته، ولی نتیجۀ ملموسی از گفتگوها حاصل نشده است. بهتر است به جای این بحث ها، یک گروه ویژه برای اجرایی کردن طرح تشکیل شود. در ضمن منطقۀ مورد نظر برای احداث شهرک که در منطقۀ مرزی میان شهر دغوبایزید و شهر بازرگان است نزدیک به بازارهای بزرگ نیست. این مکان احتمالاً از موفقیت شهرک خواهد کاست و بهتر است برای تضمین موفقیت طرح، شهرک صنعتی در نزدیکی یک شهر بزرگ احداث شود.
3- سیاست های ما در قبال بحران سوریه همچنان در تقابل با منافع منطقه ای ماست. احمد داووداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در 14 دی ماه با دکتر ظریف ملاقات کرد و در مورد سوریه به گفتگو پرداخت. دکتر ظریف اظهار کرده که دو کشور مواضع مختلفی دارند، اما وی بر این اعتقاد است که این اختلافات قابل رفع است. متاسفانه این اختلافات از آغاز درگیری ها وجود داشته و هنوز هم رفع نشده است.  
4- ماجرای انتقال غیر قانونی طلا هم عامل مناقشه آفرین دیگری است. برآورد می شود در جریان این فساد مالی  13 تا 119 میلیارد دلار به طور غیرقانونی و در واقع در جهت دور زدن قانون رد و بدل شده است. این ماجرا نشان دهندۀ عمق فساد در دولت ماست که البته با توجه به نیاز کشور به دور زدن تحریم ها وخیم تر هم شده است. متاسفانه در کشور ما فساد به فساد بیشتر می انجامد و دولت باید این موضوع را از بخ و بن ریشه کن کند. این مهم با بازخواست مستقیم از کسانی که به ترویج فساد می پردازند میسر خواهد شد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، به درستی به این موضوع اشاره کرده و از نهادهای اجرایی خواسته است تا صاحبات درآمدهای غیرموجه و ویژه خواران اقتصادی را معرفی کنند. کنترل فساد برکات زیادی برای کشور خواهد داشت و این مهم شرایط را برای توسعه تجارت قانونی با ترکیه نیز فراهم خواهد کرد.

آن روی سکه تجارت با عراق

آن روی سکه تجارت با جمهوری آذربایجان

آن روی سکه تجارت با اندونزی

آن روی سکه تجارت با ایتالیا

 آن روی سکه تجارت با روسیه

 آن روی سکه تجارت با ترکیه

 طوطی و بازرگان و روایت تحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: