به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حضور سید عباس عراقچی، معاون امور بین الملل وزیر امور خارجه در جمع فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نویدبخش رایزنی های سازنده تر میان تیم مذاکره کننده و نمایندگان بخش خصوصی است. نقش تعیین کننده بخش خصوصی در حمایت از مراحل اجرایی توافق ژنو می تواند راه را برای رسیدن به توافق جامع هسته ای در شش ماه پیش رو هموار تر کند.   معاون امور بین‌الملل وزیر امور خارجه در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران، طی سخنانی جزئیاتی از نحوه آزادسازی دلارهای نفتی ایران را تشریح کرد. عباس عراقچی با بیان اینکه توافقنامه ژنو بر حرکت رو به جلو طرف های مذاکره کننده آن هم به صورت گام به گام تاکید دارد، هدف از این توافق را ادامه غنی سازی از سوی ایران و حذف تحریم های هسته ای از سوی کشورهای تحریم کننده تا مرحله آخر این موافقت نامه عنوان کرد. به گفته وی، بر اساس توافق ژنو، هیچگونه تحریمی در گام نهایی و آخر این توافقات وجود نخواهد داشت. عباس عراقچی تأکید کرد مقاومت در مذاکرات، مستلزم همراهی بخش خصوصی است. گذار به دوران پساتحریم تنها با تداوم حمایت مقام معظم رهبری، ملت و بخش خصوصی از مذاکرات متحقق خواهد شد و این امر تبلور حماسه اقتصادی خواهد بود.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز تأکید کرد: شرکت‌های ایرانی خود را برای پساتحریم آماده کنند و شرایط مثبت را برای برقراری ارتباطات اقتصادی فراهم کنند. وی گفت فعالان اقتصادی در شرایط فعلی باید توجه بیشتری داشته باشند و با شرکای خارجی خود ارتباطات گذشته را احیا کنند به نحوی که در روابط سیاسی، حقوقی و کاری تجدید‌نظر صورت گیرد. 

کارشناسان تاجران با استقبال از این نشست سازنده و پربار توجه فعالان اقتصادی را به برخی از نقطه نظرات مطرح شده توسط نمایندگان بخش خصوصی جلب می کند. برای آگاهی از جزئیات بیشتر سی و هشتمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران به وبسایت اتاق بازرگانی مراجعه کنید.

دست کاسبان تحریم را باید قطع کرد
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در بخش دیگری از سخنان خود،نقش بخش خصوصی در رفع تحریم ها را پررنگ دانست و ارائه راهکارهای گره گشا از سوی فعالان اقتصادی را در این مسیر مثمرثمر عنوان کرد. وی با بیان اینکه برخی از تحریم های پیش آمده برای ایران منتفع می شوند،گفت:مشکل اصلی ما کاسبان تحریم هستند و به تعبیری کاسبان سیاسی و کاسبان مالی که باید دست آنها قطع شود و در این مسیر بخش خصوصی به خوبی می تواند دولت را همراهی کند.وی با تاکید بر اینکه باید نگرانی از تحریم ها را در داخل کاهش داد،تصریح کرد:به هر میزان که بتوانیم این نگرانی ها را کاهش دهیم در مذاکرات هسته ای قادر خواهیم بود که عملکرد بهتری داشته باشیم.

پیشنهاد حضور بخش خصوصی در کنار تیم هسته ای
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت،معدن و تجارت نیز در این نشست طی سخنانی آثار توافق هسته ای ژنو در حوزه اقتصادی را تا به امروز کمرنگ دانست و گفت:در حال حاضر یک فعال اقتصادی برای صادرات محصولات پتروشیمی نیاز به گشایش اعتبار اسنادی در خارج از ایران دارد که این امکان برای او فراهم نمی شود حال آنکه باید تدابیری اتخاذ شود که به دنبال توافقات ژنو گشایش هایی برای فعالیت های اقتصادی تجار و بازرگانان ایجاد شود. مجتبی خسروتاج به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اشاره کرد و از عضو ارشد آن خواست تا در دور بعدی مذاکرات،کارشناسان خبره اقتصادی از بخش خصوصی این تیم را همراهی کنند و راهکارهایی برای رفع بهتر موانع اقتصادی را به اعضای مذاکره کننده منتقل کنند.

مذاکره کنندگان واقعیت ها را در نظر گرفتند
پس از پایان سخنان معاون وزارت امورخارجه، رییس اتاق تهران، ضمن قدردانی از تیم مذاکره‌کننده ایران خطاب به عراقچی گفت:  اعتماد مقام معظم رهبری، اعتماد ملت و بخش خصوصی در ادامه این مسیر یار شما خواهد بود.  او گفت که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور با توجه به این رهنمود مقام معظم رهبری که واقعیت‌نگری درعین آرمانگرایی را مورد تاکید قرار داده‌اند، با رعایت همه خط قرمزها در مذاکرات، واقعیت‌ها را نیز از نظر دور نداشتند. درهمین حال، نوبت به اعضای هیات نمایندگان رسید تا دیدگاه های خود را درباره توافقنامه ژنو و آنچه که عراقچی در سخنانش به آن اشاره کرده بود، بیان کنند.

مشق هایمان را خوب بنویسیم
این بخش ازسی وهشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با سخنان مسعود دانشمند آغاز شد. او ضمن قدردانی از تیم مذاکره کننده گفت: درچند روزاخیرشنیده شده است که هیات هایی ازفرانسه، ایتالیا و سوئد درراه ایران هستند و نیز کنفرانسی درآلمان برای بررسی سرمایه گذاری در ایران برگزار شده است؛ اما به نظر می رسد، جو تبلیغاتی که آمریکا علیه ایران ایجاد کرده است، پاهای سرمایه گذاران را برای ورود به ایران سست کرده است.  او ازعراقچی پرسید: آیا درچنین شرایطی، وزارت امور خارجه قصد ندارد، به صورت مستقیم با آمریکا رایزنی کند و عدم مفاهمه در برخی بندهای توافقنامه ژنو را برطرف کند؟ او دربخش دیگری از سخنانش، به مهلت 6 ماهه تعیین شده درتوافقنامه ژنو گفت:  این 6 ماه فرصتی است که باید مشق هایمان را خوب بنویسیم؛ اما سئوال اینجاست که آیا میان دولت و بخش خصوصی برای بهره برداری مطلوب از این 6 ماه تقسیم وظایف شده است؟  این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، بخش خصوصی باید خود را مهیا کند و ازآن سو دولت نیز باید فضا را به نفع بخش خصوصی تلطیف کرده و روی اجرای اصل 44 قانون اساسی تمرکز بیشتری اعمال کند.

با وزارت امور خارجه همراهی می کنیم
درادامه این نشست،  حمیدرضا حریری دیگر عضو هیات نمانیدگان اتاق تهران نیزبا تجلیل از زحمات دستگاه دیپلماسی کشور گفت: فعالان اقتصادی جزو نخستین کسانی هستند که آثار فعالیت های شما را درک می کنند؛ آثاری که به احیای چهره ایران در عرصه بین الملل منجر شد.  او ادامه داد: ما آماده هستیم که در این بازی که کاپیتان آن آقای ظریف هستند، هر نقشی را که برای همراهی بخش خصوصی با این تحرکات قائل هستید، برعهده بگیریم.  حریری همچنین ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی نیز با آنچه توسط مسئولان وزارت امور خارجه پیگیری شده است، هماهنگ باشند.

چگونه با وزارت امور خارجه ارتباط برقرار کنیم؟
 حمیدرضا صالحی  نیزبا اشاره به اینکه ضرورت دارد، دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلملاسی سیاسی قرارگیرد، ادامه داد: اگرهدف، فتح بازارهای جدید است، یکی از پیش شرط ها این است که تیم وزارت امور خارجه در وزارتخانه ها تقویت شود؛ این در خواست را از آن جهت مطرح می کنم که اکنون این گونه احساس می شود که سفرا چندان با فعالان اقتصادی نزدیک نیستند.  او گفت که اگر این هماهنگی در سفارتخانه ها ایجاد شود، افزایش صادرات غیرنفتی و تحقق رقم 30 میلیارد دلار برای صادرات غیر نفتی دور از انتظار نخواهد بود. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، سپس گفت: در گذشته، معاونتی در نهاد ریاست جمهوری به عنوان امور بین الملل تعریف شده بود که که ظاهرا حذف شده است، این درخواست را مطرح می کنم که فردی در وزارت امور خارجه که دسترسی به آن آسان باشد برای هماهنگی های بیشتر میان این وزارتخانه و بخش خصوصی تعیین شود.» او همچنین درخواست کرد که در سفرهای خارجی از اتاق نیز برای حضور در هیات ها دعوت شود.

چشم انداز مثبت در محیط کسب و کار
 سید حمید حسینی عضو هیات رییسه اتاق تهران، هم هنگامی که نوبت سخن را به دست گرفت، قدردانی خود را از تیم مذاکره کننده هسته، با این عبارات بیان کرد:« آثار زحمات شما، چشم اندازمثبتی است که ازمحیط کسب و کارایجاد شده است.  او با بیان اینکه سازمان تحریم ها شکسته شده است، گفت:  درعرصه داخلی، جریان قدرتمند رسانه ای قصد دارد، این موفقیت بزرگ را به کام مردم تلخ کند و به نظر می رسد وزارت ارشاد نیز نتوانسته است در مقابل این تحرکات به نحو مطلوبی عمل کند.  او افزود: همان گونه که باید در خارج از مرزها برای معرفی دستاوردهای این توافق تلاش هایی صورت گیرد، ضرورت دارد، در داخل نیز باید مراقب بود که این دستاوردها تحت الشعاع مسایل جانبی قرار نگیرد.  حسینی همچنین ازعراقچی درخواست کرد که درکمیته پیگیری که در وزارت امور خارجه تشکیل شده است، نمایندگانی از بخش خصوصی نیز حضور یابند تا به گفته او، میزان امتیازاتی که ایران در مراحل آتی مذاکرات می تواند کسب کند، افزایش یابد.

زمان مناسبی برای تسویه حساب نیست
 محمد رضا نجفی منش نیز با اشاره به لغو تحریم واردات قطعات خودرو، گفت که با وجود لغو این تحریم ها، اما مواد اولیه این قطعات همچنان در دایره تحریم ها قرار دارد. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: درحفظ سنگری که اکنون به دست آورده ایم باید بکوشیم چرا که در صورت تعلل آن را ازدست خواهیم داد. بنابراین اکنون زمان تسویه حساب های قبلی نیست.» نجفی منش همچنین گفت:  بزرگ ترین هیات تجاری که در تاریخ فرانسه از این کشور خارج شده است، اکنون قرار است به ایران بیاید. ازاین رو باید فرصت هایی که ورود این هیات به کشور ایجاد یم کند را مغتنم شمرد. او افزود: به نظرمی رسد، وزارت امور خارجه همان گونه که با تشکیل هیاتی، تحریم های خارجی را کاهش داده است، ضرورت دارد با تشکیل هیاتی تحریم های داخلی را نیز برطرف کند.

 احمد ترک نژاد دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تنها به یک پرسش اکتفا کرد و گفت: منابع حاصل از فروش نفت تنها از طریق کشورهایی که به آنها نفت فروخته می شود، به کشور منتقل می شود؟
 محمدرضا بهرامن نیز گفت: نتیجه مطلوبی که اکنون حاصل شده است، نتیجه سیاست های تعاملی دولت است. در حالی که ، سیاست های تهاجمی سال های گذشته، هزینه هایی را به کشور تحمیل کرد که نتیجه آن تورم بیش از30 درصدی بریا کشور بود.

یک پیشنهاد برای اعتماد سازی
 علینقی خاموشی اما با یک پیشنهاد برای توافق ایران با کشورهای گروه 1+5 بر سر غنی سازی اورانیوم به این نشست آمده بود. او گفت: این مذاکرات روی محور اعتمادسازی استوار است و یکی از راه های اعتمادسازی این است که کنسرسیومی از کشور های آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و ایران تشکیل شود که غنی سازی توسط این کنسرسیوم در ایران صورت گیرد و ایران سهم خود را بردارد و باقیمانده آن توسط این کنسرسیوم به فروش برسد. او گفت: این نخستین بار نیست که چنین پیشنهادی را مطرح می کنم؛ حتی هنگامی که این پیشنهاد را در حضور نماینده انگلیس در مذاکرات نیز امضا کردم پای آن را امضا کرد اما بهتر است که در این مورد ایران دست پیش را بگیرد.
سید حامد واحدی نیز از پرسید که آیا در دیپلماسی جدید و قوی فعلی، بهره برداری از دیپلماسی انرژی نیز مورد توجه قرار گرفته است؟
مهدی پورقاضی یکی دیگر ازاعضای هیات نمایندگان اتاق تهران عراقچی و همکارانش در وزارت خارجه را جزو "ستارگان" دولت و کشور برشمرد و با اشاره به اینکه اقدامات وزارت امور خارجه در بهبود جو روانی کشور نیز موثر موده است، پرسید که دلیل مخالفت های داخلی و خارجی با این توافقنامه چیست؟

قدردانی عسگر اولادی به نمایندگی از صادرکنندگان
پس ازپورقاضی، اسدالله عسگراولادی میکروفون مقابل خود را روشن کرد و درابتدا به نمایندگی از قاطبه صادرکنندگان از وزارت امورخارجه قدردانی کرد و گفت که عملکرد این وزارتخانه آرامش را برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی به ارمغان آورده است. عسگر اولادی داد:« یکی دیگر از نتایج ملموس این این مذاکرات این است که اگر در گذشته برای خرید کالاهای ایرانی در خارج از کشور کراهت وجود داشت، خریداران خارجی دیگر از خرید محصولات ایرانی کراهت ندارند.» او درادامه با اشاره به برخی دستاوردهای توافقنامه ژنو، از جمله، آزادسازی بخشی از دارایی های ایران گفت:« این دارایی ها ازچه کانال هایی قراراست دراختیار ایران قرار گیرد؟ این پرسش را از آن جهت مطرح می کنم که هنوز بانک ها درآمد های صادراتی ما را در کانال هایی قرار نمی دهند که به صورت فیزیکی قابل لمس باشد.  او همچنین گفت: آیا در این توافقنامه تدابیری اندیشیده شده است که نقل وانتقال پول از مسیرهای قابل لمس و مستقیم صورت گیرد؟

 شاهرخ ظهیری ازجزییات لغو تحریم قطعات هواپیما پرسید و  فریال مستوفی دیگر عضو هیات نمایدگان اتاق تهران نیز خواهان تلاش برای زدودن تحریم های داخلی شد.  محمد مهدی رییس زاده هم روی کانال هایی که در توافقنامه برای نقل وانتقال دارایی ها اشاره شده است، دست گذاشت و این پرسش را مطرح کرد که آیا برنامه زمانی برای فعال شدن این کانال ها تعیین شده است و پرسش دیگر اینکه آیا بانک های غیر تحریمی ایران نیز قادر خواهند بود در این فرآیند به فعالیت بپردازند؟

 جمشید عدالتیان نیز گفت: پس از100 سال که ایران برای استقلال مبارزه کرده بود، در مذاکرات ژنو برای نخستین بار احساس کردم که ایران به عنوان یک کشور مستقل پای میز مذاکره نشسته است. او در ادامه به ذکر گلایه ای از بخشی که در فرودگاه به امر صدور ویزا اختصاص دارد پرداخت و گفت: در روزهای گذشته دو سرمایه گذار خارجی که به قصد بررسی فرصت های سرمایه گذاری ایران قصد ورود به کشور را داشتند به دلیل برخورد نامناسب مسئولان این بخش در فرودگاه ابتدا به امارات بازگردانده شدند و سپس به سوییس و اتریش بازگشتند. او با اشاره به این واقعه خواستار رسیدگی مسئولان وزارت امور خارجه شد.

اتاق پشتیبان دستگاه دیپلماسی است
علا میرمحمد صادقی عضو هیات رییسه اتلاق تهران نیز گفت: در این سال ها بیشترین زیان را بخش خصوصی متحمل شد. اکنون نیز نمایندگان خود را که برای احقاق حقوقمان تلاش کرده اند را باید مورد حمایت قرار دهیم. او افزود: آنان که چنین دستاوردی را حاصل کرده اند از خانواده های متدینی هستند. اما می بینیم که اشعاری علیه آنها سروده شده و بین مردم توزیع شده است که جای تاسف دارد. میر محمد صادقی ادامه داد: این رفتار شبیه آن است که بازیکنانی را به زمین فوتبال بفرستیم و خود به سوی آنان سنگ پرتاب کنیم؛ در این صورت معلوم است که مغلوب می شویم.» این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در پایان سخنانش اعلام کرد که اتاق تهراان پشتیبان دستگاه دیپلماسی کشور است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: