به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران ارجمند و فعالان دلسوز اقتصادی،  نسخه پی دی اف خبرنامه

اجرایی شدن توافقنامه ژنو به تحقیق نقطه عطفی برای ایران و به خصوص جامعه کسب و کار و فعالان اقتصادی است. امید است با تداوم این راه و گذار به دوران پساتحریم شاهد استفاده بهینه از ظرفیت های اقتصادی و دانش و تخصص و تجربه متخصصان و فرهیختگان در مسیر شکوفایی اقتصاد کشور و بازگشت به جایگاه درخور خود در منطقه و در سطوح بین المللی باشیم.

دکتر روحانی در مصاحبه خود با تلویزیون سراسری سوئیس در ادامه برنامه های سفر به داووس اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران دست صلح و دوستی به سوی همه ملت‌های جهان دراز کرده و دلش می‌خواهد روابطش با همه ملت‌های جهان روابطی خوب و حسنه باشد. وی افزود ما به همه سرمایه‌گذاران، صاحبان صنایع و بازرگانان جهان اعلام می‌کنیم که امروز شرایط ایران در وضع جدیدی بوده و زمینه‌ها برای فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری آماده است.

کارشناسان تاجران خوشبینند که با اجرایی شدن توافقنامه ژنو و انجام تعهدات طرفین راه ها برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی باز شود. جا دارد در اینجا از همه همکارانی که در مسیر بسط گفتمان اقتصادی می کوشند سپاسگزاری کنیم. در ادامه نیز مروری گذرا خواهیم داشت به تلاش های همکاران شما در وبسایت تاجران در مسیر بسط گفتمان اقتصادی. امیدواریم ما را همچنان از نظرات سازنده خود بهره مند کنید تا با همفکری و تبادل دانش و تجارب بتوانیم شاهد تحقق حماسه اقتصادی نیز باشیم. این امر به ویژه در شش ماه آینده که در مسیر رسیدن به توافق فراگیر هسته ای گام بر می داریم بسیار حیاتی است. واقع بینی، مسئولیت پذیری و مشارکت سازنده در گفتمان اقتصادی می تواند در این خصوص راهگشا باشد.

در ابتدای ماه آقای علیزاده مقاله ای ارائه کردند با عنوان کمیسیون اقتصادی مجلس باید سازنده تر عمل کند . آقای علیزاده معتقدند اکنون فرصتی یافته ایم تا قدم های معناداری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور برداریم. ایشان افزودند گفتگوهای ایران و قدرت های جهانی در ژنو چشم انداز روشنی برای حل اختلافات ما با جامعه جهانی ایجاد کرد و در پایان این مذاکرات دولت و تیم مذاکره کنندۀ اتمی ما به یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک و اقتصادی دست یافتند. به رغم این پیروزی، متاسفانه کمیسیون اقتصادی مجلس واکنش های ضعیفی به توافق های موقت ژنو نشان داده و به نظر نمی رسد که فرصت بدست آمده برای بهبود وضع اقتصادی کشور را غنیمت شمرده باشد. البته خوشبینی به مذاکرات باید با احتیاط همراه باشد و اکنون باید تمرکز را بر ادامه گفتگوها گذاشت، ولی به هر حال در این مرحله، توافق های موقت نور امیدی برای رفع تحریم ها ایجاد کرده است. در همین راستا و در مرحله اول کاهش تحریم ها، واکنش های سریع و مناسب از سوی قانونگذاران کشور بسیار ضروری است تا که روند رفع تحریم ها هر چه سریعتر پیش رود. اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس باید توجه خود را بر تصویب متمم هایی برای قوانین بانکداری کشور قرار دهند تا شاید شرکت های ایرانی بتوانند در دورۀ توافق های موقت از فرصت های بدست آمده حداکثر استفاده را بکنند و اقتصاد کشور با حرکت به سوی دوران پساتحریم شکوفا شود.

ماه گذشته یکی از خوانندگان ما پس از مطالعه مقاله خط لوله ایران-عراق-سوریه به کجا می رود؟در خصوص خط لوله ترانس آناتولی جویا شدند. آقای پورمجد در مقاله ایران و خط لوله ترانس آناتولی  می نویسد در دوران پساتحریم ترانس آناتولی سریعترین مسیر برای صادرات قابل ملاحظه گاز طبیعی کشور خواهد بود.  قدم بعدی در این راه تحکیم روابط تجاری و دیپلماتیک با جمهوری آذربایجان است.  در چند سال آینده به واسطه توسعه بیشتر میادین گازی جمهوری آذربایجان و حاشیه دریای خزر ترانس آناتولی شاهد افزایش ظرفیت خواهد بود.  همچنین، در چند سال آینده ما پروژه ایران-عراق-سوریه را خواهیم داشت تا بتوانیم گاز طبیعی را به اروپا صادر کنیم.  به نظر می رسد بهترین راهکار تا تکمیل و به بهره برداری رسیدن خط لوله ایران-عراق-سوریه فروش گاز طبیعی به اروپا از طریق ترانس آناتولی باشد.

شرکت های بزرگ نفتی می آیند، اما کی؟ خانم دلاوری با توجه به تحولات اخیر به این سؤال پاسخ داده اند که در همین خبرنامه درج شده است.

مشاهده ردپای دلالان و ویژه خوران دور زدن تحریم ها در "جعبه های کفش" رئیس بانک هالک ترکیه نشاندهنده سیاست های اشتباه فرار از تحریم ها و تشویق به دور زدن آنهاست.  تحریم ها یکی از عوامل مؤثر در بروز اقتصاد غیر رسمیهستند اما مشکل اصلی،  ترویج و تشویق فرهنگ "دور زدن تحریم ها" است. آقای علیزاده در مطلب خود با عنوان ویژه‌خواران و دلالان دور زدن تحریم ها به این موضوع پرداخته اند که در همین خبرنامه نیز درج شده.

درسهایی از تحولات مذاکرات دوحه عنوان مقاله ای بود از آقای مرادپور. زمانی که از اقتصاد ایران در دوران پساتحریم صحبت می شود، پیوستن به سازمان تجارت جهانی به عنوان یکی از گزینه های ما مطرح می گردد. این گزینه از زاویۀ افزایش دسترسی به مشتریان خارجی و کاهش وابستگی ما به درآمدهای نفتی قابل توجه و بررسی است. اخیراً کشور یمن به عنوان صد و شصتمین عضو سازمان تجارت جهانی، به این نهاد بین المللی پیوست. این امر بیش از پیش باعث شده که عدم حضور ما در سازمان تجارت جهانی امری غیر معمول باشد. در مرحلۀ کنونی، اعضای سازمان همچنان مشغول گفتگوهای موسوم به مذاکرات دوحه هستند که از سال 2001 آغاز شده است. اگر ما بخواهیم با جدیت نکات مثبت و منفی عضویت در سازمان تجارت جهانی را بررسی کنیم باید توجه ویژه ای به تحولات مذاکرات دوحه داشته باشیم. آقای مرادپور معتقد است دلایل مختلفی برای بی نتیجه ماندن مذاکرات وجود دارد که از جمله می توان تغییر در مناسبات قدرت اقتصادی میان آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای بریکس اشاره کرد و یا تغییرات در ترکیب ائتلاف های موجود را برشمرد اما به رغم این مشکلات، بر اساس تمامی مدل های اقتصادی می توان پیشبینی کرد که ایران از عضویت سازمان تجارت جهانی سود خواهد برد. با کاهش و رفع تحریم ها، ما باید تلاش کنیم تا به بهترین وجه با اقتصاد جهانی پیوند خورده و همراه شویم. در این راستا اولین قدم اجرای اصلاحات داخلی برای تحکیم مواضعمان در مذاکرات بین المللی است، حال این مذاکرات به طور دو جانبه با دیگر کشورها باشد و یا در چهارچوب مذاکرات برای عضویت در سازمان تجارت جهانی  

تعامل با جهان برای مقابله با چالشهای صنعت کشاورزی عنوان مقاله دیگری بود از آقای مرادپور. ایشان با برشمردن تجارب موفق ژاپن، کوبا و سوئد در عرصه کشاورزی، بهترین راه را تعامل مستقیم با متخصصان این کشورها دانستند.  این متخصصان خود از نزدیک با چالش ها روبرو بوده و شاهد تجربیات کشورشان در اصلاحات بخش کشاورزی بوده اند. این ارتباط های مستقیم برای ما بسیار مفید خواهد بود و البته برای استفادۀ بهینه از منابع محدودی که بخش کشاورزی در اختیار دارد، اولویت بندی در همکاری های بین المللی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

انتظارات فعالان اقتصادی در مسیر گذار به پساتحریم به اهتمام خانم زهرایی مقاله برگزیده این ماه است که می توانید در این خبرنامه مطالعه کنید.

آن روی سکه تجارت با عراق عنوان مطلبی است به قلم آقای کرمانی. عراق دومین خریدار عمده صادرات غیر نفتی ماست و بازار مهمی برای محصولات ساخت ایران محسوب می شود. مقامات ایرانی و عراقی همواره گفته اند که هیچ مانعی بر سر تجارت میان دو کشور وجود ندارد، ولی متاسفانه شواهد حاکی از امر متفاوتی است. هم اکنون بانک توسعه صادرات با کمبود سرمایه مواجه است و توان لازم برای حمایت از صادرکنندگان ایرانی را ندارد. در نهایت مشکلاتی که این بانک با آنها دست و پنجه نرم می کند باعث افزایش موانع پیش روی شرکت های ایرانی شده است. همانگونه که مجتبی خسروتاج در گفتگو با تجرات فردا نیز تأکید کرده استخروج از این بن بست مستلزم اراده ای سیاسی است تا بودجه لازم در اختیار بانک قرار گیرد و فعالیت های بانک در مسیر درست و قانونی افتد. مطمئناً این روند در نهایت به حمایت از صادرات و صادرکنندگان محصولات غیر نفتی خواهد انجامید. تشویق صادرات غیر نفتی نیز به ما کمک خواهد کرد تا به افزایش فرصت های شغلی بپردازیم و در جهت رشد اقتصادی حرکت کنیم. در این راستا، رفع برخی از تعرفه های صادراتی اقدامی خردمندانه خواهد بود. در شرایط کنونی ایجاد چهارچوبی رسمی برای توافق های تجاری، سرمایه گذاری در معاملات تجارت قانونی از طریق بانک توسعه تجارت و اعمال سیاست های مبارزه با فساد می تواند از جمله اقداماتی باشد که به بهبود روابط تجاری و دیپلماتیک با عراق و دیگر کشورهای جهان بیانجامد.

قوانین دست و پا گیر صنعت خودروسازی و چشم انداز توافق ژنو عنوان مقاله ای دیگر از آقای پورمجد بود. کاهش تحریم ها واردات قطعات خودرو را آسان تر خواهد کرد، ولی نباید فراموش کرد که مقررات بانکی و سوء مدیریت های اقتصادی دولت همچنان صنعت خودروسازی را با مشکل روبرو کرده است و تا زمانی که این مشکلات حل نشود، ما شاهد رشد این صنعت و یا کاهش قیمت خودرو در داخل کشور نخواهیم بود.

برنده توافقات ژنو کیست؟ این مقاله به قلم آقای علیزاده پربیننده ترین مقاله ماه بود که در همین خبرنامه نیز درج گردیده است.

خانم زهرایی بخشی از تعهدات گروه 1+5 را در قبال همکاری های ایران در مقاله ای با عنوان جدول زمانی تعلیق تحریمها و پرداخت 4.2 میلیارد دلار به ایران جمع آوری کرده اند که در این خبرنامه درج شده است.

در پایان یادآوری می کنم اولین همایش دوسالانه ملی بازاریابی به همت دانشگاه فردوسی مشهد در اردیبهشت 1393 برگزار خواهد شد اما مهلت ارسال مقالات 10 بهمن 1392 است .

از تمام همکاران و دوستان مهربان بابت همفکری ها و پیشنهادات سازنده و مشارکتشان در بسط گفتمان اقتصادی سپاسگزاریم.

با تشکر

مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: