به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

توافقنامه ژنو میان ایران و گروه 1+5 به نقل از عباس عراقچی از 30 دی ماه اجرایی خواهد شد.  اگر طرفین به تعهدات خود ظرف 6 ماه از این تاریخ عمل کنند می توان انتظار داشت که حرکتی سازنده به سمت توافقی فراگیر پیرامون مناقشه هسته ای و لغو تحریم ها تداوم یابد.  می توان انتظار داشت که این مهم، نقطه عطفی برای کاهش سیستماتیک تحریم ها و آغاز گذاری موفق به دوران پساتحریم باشد.  اما چه کسی برنده واقعی توافقات ژنو است؟ 

نرمش قهرمانانه تعبیر مناسبی برای تغییر مناسب رویکرد ایران و چرخش از تقابل به تعامل با جهان است. بسیاری از کارشناسان و ناظران بر این باورند که جامعه بین المللی باید پیام انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران را بشنود.  به نظر می رسد این پیام در منطقه و در میان جامعه بین المللی به ویژه اعضای گروه 1+5 شنیده شده و شاهد قدم های آهسته و پیوسته آنها و تمایل بیشتر به حل مناقشه هسته ای هستیم. اما در این میان گروه هایی وجود دارند که بی اعتنا به این فرصت تاریخی با اصرار بر سیاست های نا موفق گذشته مدعی توافقات راهگشای کنونی هستند. این گروه ها هم در داخل کشور و هم در خارج به جای انتقاد سازنده صرفا سنگ اندازی می کنند.  به نظر می رسد این گروه ها پیام انتخابات را دریافت نکرده اند و یا از موقعیت حساس اقتصادی و سیاسی امروز ایران و نظام آگاهی لازم را ندارند.  بعد از ماه ها و بلکه سال ها که حتی صحبت کردن در مورد تحریم ها و اثرات مخرب آن جایز نبود امروز شاهد گسترش گفتمان اقتصادی و برخوردی واقعبینانه تر با این مسئله هستیم و دولت تدبیر و امید با اتکا به مطالبات اکثر مردم و حمایت حاکمیت تلاش های پیگیر دیپلماتیک خود را صرف حل این مناقشه کرده است.  نباید این فرصت را از دست داد. اما چه کسی برنده واقعی توافقات ژنو است؟

دکتر روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد و سخنرانی های بعد از آن اعلام کرده است که به دنبال نتیجه برد – برد با گروه 1+5 هستیم. بنابراین هر دو طرف این توافق برنده هستند و نباید با کوتاه بینی به دنبال خرده گیری از این بند یا آن ماده توافقنامه باشیم به حدی که اصل موفقیت و لزوم تداوم این تلاش ها برای رسیدن به توافقی فراگیر را خدشه دار کنیم.  این توافق در مسیر منافع عمومی ملت ایران است و اگر هستند کسانی و یا گروه هایی که با سوء استفاده از امتیازات خاص به دنبال منافع خود هستند بهتر است در این مقطع منافع ملت را فدای منافع خود نکنند. 

گذار از دوران پساتحریم آسان نیست ولی چشم انداز مثبتی که برای اقتصاد کشور ترسیم می کند باید ما را در ادامه این مسیر و عمل به تعهدات خود در این شش ماه مصمم سازد.  شمارش معکوس رفع تحریم ها آغاز شده است.  دکتر محمد مهدی بهکیش در بررسی خود از موقعیت اقتصاد ایران پس از توافق ژنو در مقاله ای با عنوان مگر این شش ماهه دریابی می گوید ایران در شرایط حاضر از نظر سیاسی توافقی با 1+5 کرده که توافق بسیار امیدوارکننده‌ای است و در آن 6 ماه فرصت داده شده تا طرفین اعتماد‌سازی کنند و در صورت موفقیت، تحریم‌ها کامل برداشته شود. اگر به وضعیت خود نگاهی بیندازیم مشاهده می‌شود که با توافق فعلی جو مثبتی در فضای کسب و کار به وجود آمده که این امر مهم‌تر از موارد لغو تحریمی است که در کوتاه مدت قرار است صورت بگیرد. در نتیجه راه ارتباط بنگاه‌ها با خارج باز شده و دیگر اینکه بنگاه‌داران را به برنامه‌ریزی پس از تحریم ترغیب کرده است. این موارد خود به خود جنب و جوشی  را در جامعه به وجود آورده که همه در پی این هستند که چه باید انجام دهند. دکتر بهکیش در این مقاله بر اهمیت بازنگری در خصوصی سازی و همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی تأکید کرده است.

سعید لیلاز هم نسبت به بازگشایی فضای عمومی کسب و کار بین المللی با اجرایی شدن توافقات ژنو ابراز امیدواری کرد. وی معتقد است در سایه لغو تحریم ها فصلی جدید برای اقتصاد ایران فراهم می شود که تا پایان سال 95 امکان بازگشت به شرایط قبل را فراهم خواهد کرد. به اعتقاد ایشان باتوافق ژنو درآمدهای ارزی کشور دو برابر خواهد شد که این امر نقش زیادی در کاهش التهابات اقتصادی کشور و تحکیم و ثبات آن خواهد داشت و با کسب درآمدهای ارزی مناسب و بهبود وضعیت مدیریتی کشور تا پایان سال 95 می توان بخشی از خرابی های اقتصاد کشور را جبران کرد. لیلاز امکان رسیدگی به طبقات پایین جامعه توسط دولت را از دیگر نتایج اجرایی شدن توافقات ژنو دانست و افزود: برهمین اساس فشار مضاعف تورمی بر طبقه محروم کاهش می یابد.

انتقادات در مورد تأمین منابع بودجه را هم شنیده ایم و همچنین سخنان محمدباقر نوبخت در توجیه لایحه بودجه. هر دو سوی این مبحث درست می گویند. به نظر می رسد برای تأمین منابع بودجه نیز لازم است تحریم ها لغو شوند و درآمد ارزی کشور به حالت عادی خود بازگردد.  از دوستان دیگر هم دعوت می کنم نظراتشان را در مورد اهمیت این دوره شش ماهه و اجرای توافقنامه و حرکت در مسیر رسیدن به توافق فراگیر نهایی با ما در میان بگذارند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: