به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

توافق ژنو و چشم انداز کاهش تحریم ها امیدهای تازه ای را برای بهبود وضع اقتصادی کشور به ارمغان آورده است. هر چند کاهش تحریم ها به تسهیل تجارت و سرمایه گذاری خواهد انجامید ولی این امر به تنهایی برای مقابله با مشکلات مالی صنایع کشور کافی نیست. صنعت خودروسازی نیز در این میان استثناء نیست؛ البته کاهش تحریم ها واردات قطعات خودرو را آسان تر خواهد کرد، ولی نباید فراموش کرد که مقررات بانکی و سوء مدیریت های اقتصادی دولت همچنان صنعت خودروسازی را با مشکل روبرو کرده است و تا زمانی که این مشکلات حل نشود، ما شاهد رشد این صنعت و یا کاهش قیمت خودرو در داخل کشور نخواهیم بود. خوشبختانه هاشم یکه زارع، مدیرعامل جدید ایران خودرو، از زمان آغاز مسئولیتش، به خوبی به این مهم پرداخته و سوء برداشت ها و دشمنی های غلط برخی از نمایندگان مجلس همچون امید کریمیان را یادآوری و تصحیح کرده است.

چندی پیش امید کریمیان گفته بود: مهمترین اثر لغو تحریم ها کاهش هزینۀ تولید و افزایش تولید خودرو و به احتمال زیاد کاهش جزئی در قیمت خودرو خواهد بود. البته همچنان که اشاره رفت پس از کاهش تحریم ها برخی فشارها و مشکلات اقتصادی نیز کاهش خواهد یافت و از این زاویه ارزیابی آقای کریمیان اشتباه نیست، ولی نباید تاثیر عمیق مشکلات اقتصادی داخلی را بر بخش خصوصی دست کم گرفت. آقای کریمیان اظهار کرده:" متاسفانه برخی خودروسازها معتقدند چون دولت به آنها تسهیلات نمی دهد وضعیت تولید و گرانی به وجود آمده که اصلاً اینگونه نیست... درست است تحریم های خارجی نقش زیادی در وضعیت نابه سامان تولید خودرو داشته است اما باید توجه داشت خودروسازها در این مسیر اشتباهات زیادی داشته اند." این اظهارت در خوش بینانه ترین حالت ناشی از بی اطلاعی است. البته آقای کریمیان به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس صداقت لازم را به خرج نداده اند و نباید این اظهارات را به حساب بی اطلاعی ایشان گذاشت. آقای کریمیان باید بدانند که ما خواستار صداقت و اخلاقگرایی بیشتری از سوی نمایندگان مجلس هستیم و این امر باید در گفتار و کردار نمایندگان ملت به اثبات رسد.

در مقابل، هاشم یکه زارع در فرصت های مختلف به مشکلات نهادی و درونزا در اقتصاد ایران پرداخته است.  ایشان در مصاحبه ای با تجارت فردا به برخی از معضلات سیستمی در اقتصاد داخلی اشاره کرده که باعث بروز مشکلاتی در صنعت خودروسازی شده است. ایشان عواملی همچون بالا بودن بهرۀ بانکی، قوانین دست و پاگیر سیستم بانکی و عدم دسترسی شرکت های خودروسازی به منابع مالی مورد نیاز برای تولید، محدودیت های مربوط به ال سی را از جمله مواردی دانسته که مبتلا به اقتصاد ایران است و هزینه های سنگین مالی بر شرکت های خودروسازی تحمیل می کند. ایشان در توصیف شرایط اقتصادی چند سال اخیر به  تحریم داخلی و نامناسب بودن فضای کسب و کار اشاره کرده و تاکید نموده: اگر ما بخواهیم در سطح جهانی فعالیت کنیم، باید قوانین مالی و بانکی نیز همانند قوانین رایج در کشورهای پیشرفته صنعتی باشد که در جهت تولید حرکت می کند.

در همین حال آقای یکه زارع تاکید کرده که غیر واقع بینانه است انتظار داشته باشیم قیمت خودرو کاهش یابد، زیرا که قیمت مواد اولیه هر چند در حال نوسان است ولی همواره روندی صعودی داشته است. دنیای اقتصاد به نقل از کارشناسان نوشته که طی دو سال گذشته قیمت مواد اولیه به طور متوسط سه برابر شده و نرخ ارز نیز همین حدود رشد کرده است و رفع تحریم های صنعت خودروسازی به حل مشکل قیمت مواد اولیه نخواهد انجامید. در واقع قیمت خودروهای ساخت کشور کاهش نخواهد یافت مگر اینکه دولت تسهیلاتی در این زمینه فراهم کند. بر اساس برآورد دنیای اقتصاد، دولت باید " ارز ارزان و مواد اولیه با قیمت دولتی" در اختیار خودروسازان قرار دهد و رقمی معادل دو هزار میلیارد تومان به این صنعت تزریق کند. برای رسیدن به راه حلی جامع برای مشکلات صنعت خودروسازی، ما باید علاوه بر مذاکرات موفق برای رفع تحریم ها، به اعمال سیاست های کارای دولتی بپردازیم و مقررات کارایی را در سیستم بانکی به اجرا گذاریم. این اقدامات به بازیگران بخش خصوصی اجازه خواهد داد تا به ارز، اعتبار و منابع مالی دست یابند. البته باز هم باید تاکید کرد که هیچ یک از این راه حل ها به تنهایی جوابگو نخواهد بود.

چنان که اشاره رفت اظهارات امید کریمیان در خصوص وضعیت اقتصادی کشور مسئولانه به نظر نمی رسد. مقام های دولتی در عوض متهم کردن بخش خصوصی، باید از سیاست های غلط دولت گذشته دست بردارند و در عوض به طور واقعگرایانه ای متوجه مشکلات موجود باشند. هاشم یکه زارع تصویر صادقانه ای از وضعیت صنعت خودروسازی ترسیم کرده است و راه کارهای خردمندانه ای را برای برون رفتن از این شرایط ارائه داده است. مقام های دولتی نیز باید با اتخاذ سیاست های عقلایی و عمگرایانه به حل مشکلات صنعت خودروسازی بپردازند. ما امیدواریم که دیگر مقام های بخش خصوصی نیز شجاعت و صداقت هاشم یکه زارع را پیش بگیرند و هم از پایان سریع تحریم ها و گذار به دوران پساتحریم و هم از اجرای سیاست های عقلانی دولت در بخش خصوصی حمایت کنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: