به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رایزنی اخیر فعالان اقتصادی ایرانی با تیم مذاکره کننده درباره تحریم ها نویدبخش تعامل سازنده دولت با فعالان اقتصادی است. سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران، در این خصوص گفت: این نشست به درخواست این فعالان اقتصادی انجام شد و در آن درباره جزییات توافق ژنو به خصوص در رابطه با رفع تحریم‌ها، گفت‌وگو شد و مباحث مفصلی صورت گرفت و من و همکارانم توضیحات مبسوطی درباره ابعاد سیاسی و اقتصادی توافق و دستاوردهای آن برای کشور و هم‌چنین جزییات مربوط به اجرای رفع تحریم‌ها و نحوه تعاملات بانکی در حوزه‌های مختلف به ویژه پتروشیمی را ارائه کردیم و به پرسش‌های متعدد آن‌ها در این باره پاسخ دادیم. این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران با 1+5 افزود: هم‌چنین رییس دفتر رییس جمهور آقای نهاوندیان نیز به این جلسه پیوست و جهت‌گیری‌های اقتصادی و هم‌چنین دیدگاه‌های ریاست‌جمهوری درباره این موضوعات را مطرح کرد.

گذار به دوران پساتحریم با توافق مقدماتی ژنو به واقعیت نزدیک تر شده است اما تنها تداوم تلاش های دیپلماتیک و حمایت همه جانبه مردم، مسئولین و حاکمیت می تواند ما را در رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم ها موفق سازد. انتظارات و مطالبات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی تنها در این راستا تأمین می شود.  در ادامه نگاهی گذرا خواهیم داشت به برخی از نظرات کارشناسان و فعالان اقتصادی تا با ذهنیت موجود در مورد گذار به دوران پساتحریم بیشتر آشنا شویم.

نظرسنجی های زیر به ترتیب در زمان برنامه ریزی های اقتصادی دولت، شروع مذاکرات هسته ای و پس از آن انجام شده است

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور در مصاحبه ای با آقای محمد طاهری که در مهرنامه شماره 31 به چاپ رسید دو راهکار را برای آماده شدن برای دوره پساتحریم توصیه کرد. به اعتقاد ایشان لازم است در دو سرفصل، اصلاحات را دنبال کنیم. اول، برطرف کردن ضعف های غیر مرتبط با تحریم و دوم، فراهم کردن زیرساخت های حقوقی، مالی و اقتصادی مربوط به توسعه تعامل با جهان.

مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی با بیان اینکه بخشی از مشکلات اقتصادی کنونی در کشور منتج از عدم سیاست گذاری و برنامه ریزی درست است گفت: در حال حاضر که روند نعاملات اقتصادی کشور به سبب توافق هسته ای اخیر در حال بهبود است بایستی ما هم برای مدت زمان باقی مانده تا لغو تحریم ها و هم پساتحریم برنامه داشته باشیم تا بتوانیم با مدیریت صحیح سطح روابط اقتصادی با دیگر کشورها را ارتقا دهیم. 

مهدی حسن زاده در یادداشت روز روزنامه خراسان نوشت آيا سيل واردات کالاهاي مصرفي در اقتصاد پساتحريمي تکرار نخواهد شد؟ آيا صادرات غيرنفتي باز هم در محاق درآمد نفتي سرشار محو خواهد شد؟ آيا افزايش درآمدهاي نفتي خطر تزريق اين درآمدها به اقتصاد کشور و ابتلاي مجدد به بيماري هلندي را سبب نخواهد شد؟ نگارنده خوش بين است که در صورت رفع تحريم ها و قدم گذاشتن به دوران پساتحريم، اتفاقات تلخ اقتصادي دوران پيش از تحريم تکرار نخواهد شد، چرا که جامعه به اندازه کافي درباره اثرات منفي تشديد مجدد وابستگي اقتصاد به نفت آگاه شده است و دولتمردان فعلي نيز به صراحت مخالفت خود را با اين رويه اعلام کرده اند اما واقعيت اين است که اقتصاد کشور در دوران پساتحريم به منزله انساني است که پس از رژيم غذايي سخت و ناخواسته بار ديگر در معرض وسوسه انواع غذاهاي چرب و پرکالري و مضر قرار مي گيرد و بايد براي رهايي از اين وسوسه برنامه جامعي داشته باشد تا بتواند رژيم غذايي کاهش وابستگي به نفت را به صورتي معقول ادامه دهد.

حسن احمدیان ، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، با توجه به ضرورت مشارکت و سرمایه‌گذاری های مشترک با برندهای موفق خارجی گفت: در دوره تحریم و پساتحریم باید به تولید داخلی و صادرات توجه خاص شود و در این خصوص موانع مربوطه نیز رفع گردد که در صنعت مبلمان تامین مواد اولیه با قیمت رقابتی از مهمترین اولویت ها است.

محمد هادی کمالیان، رئیس اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران در سرمقاله شماره سوم نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران نوشت: قطعا دولت تدبیر و امید قدم به راه دشوار و پر فراز و نشیبی گذاشته است. راهی که همه امیدواریم بتوانیم با تدبیر و امید و تلاشی همگانی از آن به سلامت عبود کنیم. تداوم راه و گذار از دوران پساتحریم می تواند ما را در آستانه تحقق کامل حماسه سیاسی و اقتصادی قرار دهد و این مهم جز با بازتعریف سیاست های کلان و واقعبینی، شفافیت، همدلی و همکاری میسر نخواهد شد.

منوچهر منطقی مدیرعامل پیشین ایران خودرو در مصاحبه خود با تجارت فردا گفت: در خصوص فرصت‌ها و تهدیدهای صنعت خودرو ایران در دوره پسا‌تحریم الزاماتی باید صورت گیرد که در اینجا به آن اشاره می‌کنم. نکته اول این است که تحریم‌های شدیدی که علیه صنعت خودرو ایران صورت گرفت عمر زیادی ندارد و هنوز به یک سال هم نرسیده است. تحریمی اثر‌گذار خواهد بود که دوره زمانی طولانی‌تری داشته باشد و آن دوره را طی کند اما چون مدت زمان لازم برای اثر‌گذار بودن تحریم کامل نشده می‌‌توان گفت به غیر از افزایش قیمت محصولات و قدری کاهش کیفیت اثر قابل توجه دیگری بر این صنعت نگذاشته است. می‌خواهم بگویم برای ما اتفاق آنچنانی نیفتاده است که بخواهیم در دوره پسا‌تحریم برنامه‌ریزی جدیدی انجام دهیم و مسیری را که تاکنون طی می‌کرده‌ایم دچار تغییراتی اساسی کنیم. منتها اگر بخواهیم به صورت عقلایی فکر کنیم، متوجه می‌شویم که در حال حاضر باب جدیدی پیش روی صنعت خودرو ایران باز شده و مهم این است که در چنین شرایطی چگونه از این باب استفاده کنیم.

هاشم یکه‌زارع، مدیر عامل ایران خودرو در مصاحبه خود با تجارت فردا نسبت به آینده این صنعت در بهار سیاسی و دوره پساتحریم خوشبین بود. به گفته وی شرکای تجاری ایران‌خودرو باید به گونه‌ای عمل کنند که ایران‌خودرو از راه همکاری مشترک به هدف‌های مهم خود در زمینه ارتقای کیفیت و تنوع محصولات دست یابد. شرکایی که چنین انتظاری از آنها می‌رود، لازم است از واحدهای تحقیق و توسعه قوی برخوردار و دانش فنی روز جهان را نیز داشته باشند. همچنین در همکاری‌ها، منافع و خواسته‌های ایران‌خودرو مبنی بر ساخت داخل قطعات و مجموعه‌ها را مورد توجه قرار داده و به عمل برسانند. جذب و انتقال دانش‌ فنی نوین طراحی و تولید، خواسته اصلی صنعتگران ایرانی است. صادرات 30 درصد از محصولات تولیدی مشترک با خودروسازان جهانی با شناخت قوانین و تامین نیازهای مشتریان کشورهای هدف نیز مورد تاکید ماست.

وزیر نفت گفت به محض لغو تحریم های اعمال شده علیه بخش های انرژی ایران، درآمدهای حاصل از فروش نفت خام کشور یکباره به ٥٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار در سال خواهد رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شانا، بیژن زنگنه در آیین گشایش همایش بین المللی صندوق توسعه ملی در سالن مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش ضمن بیان مطلب فوق، اظهار داشت: ما برای سرعت بخشیدن به روند توسعه کشور باید برای لغو تحریم های یکجانبه تلاش کنیم.

آقاي دكتر محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور گفت:برآوردهاي ما نشان مي‌دهد كه اگر شرايط موجود استمرار يابد و سازمان تحريم‌هاي ناعادلانه و غيرمنطقي برچيده شود، هر سال بالغ بر ۵۰ ميليارد دلار به اقتصاد كشور سرازير مي‌شود.

نظر شما چیست؟ شما برای گذار به دوران پساتحریم چه پیشنهادی دارید؟ انتظارات شما چیست؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: