به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یکی از خوانندگان ما پس از مطالعه مقاله خط لوله ایران-عراق-سوریه به کجا می رود؟ در خصوص خط لوله ترانس آناتولی جویا شدند.  امیدوارم این مختصر بتواند مورد قبول علاقمندان به این موضوع واقع شود.

روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی به اروپاست و در سال 2006 و 2009 میلادی اروپا ناخواسته قربانی اختلافات مالی اوکراین و روسیه در این مسیر شد. پس از این مناقشه روسیه عرضه گاز خود به اوکراین را کاهش داد و از آنجایی که سهم عمده ای از گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا می رسید، اروپا با کاهش عرضه گاز مواجه شد.  به همین دلیل اروپا به فکر راه جایگزینی برای تأمین گاز مصرفی خود از طریق جمهوری آذربایجان و کشورهای حاشیه دریای خزر افتاد.

اولین پیشنهادی که مطرح شد پروژه ناباکو بود که بر اساس آن منابع گازی جمهوری آذربایجان از طریق ترکیه به اتریش و شرق اروپا متصل می شد.  این پروژه به دلایل فنی و سیاسی مختلف متحقق نشد.  در اوائل سال 2012 میلادی، شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان، سوکار، به فکر احداث خط لوله ترانس آناتولی موسوم به تاناپ افتاد. سوکار که سهامدار عمده این پروژه بود و مسئول اجرایی آن بود قصد داشت تا این خط لوله را از طریق ترکیه به اروپا بکشد و آن را جایگزین مسیر خط لوله ناباکو در خاک ترکیه کند.  شرکت های اولیه که متصدی ناباکو بودند پروژه خود را به ناباکوی غرب تغییر دادند تا گاز طبیعی را از طریق مرزهای ترکیه به اتریش برسانند اما سوکار در نهایت پروژه ترانس آدریاتیک یا تاپ را برگزید که سهام بیشتری از آن را در اختیار داشت و می توانست گاز طبیعی را از طریق ترکیه و یونان و ایتالیا به اروپا برساند.

ارزروم ترکیه نقطه اتصال پروژه ترانس آناتولی است و نقطه پایانی اتصال خط ایران-ترکیه است که می تواند خط لوله ایران-ترکیه را به خط ترانس آناتولی وصل کند و فروش و صادرات گاز ایران به اروپا را میسر سازد.  هرچند تا زمانی که تحریم ها برقرار هستند ما امکان بهره برداری از این مسیر را نداریم ولی پس ار رفع تحریم ها و در دوران پساتحریم ترانس آناتولی سریعترین مسیر برای صادرات قابل ملاحظه گاز طبیعی کشور خواهد بود.  قدم بعدی در این راه تحکیم روابط تجاری و دیپلماتیک با جمهوری آذربایجان است.  در چند سال آینده به واسطه توسعه بیشتر میادین گازی جمهوری آذربایجان و حاشیه دریای خزر ترانس آناتولی شاهد افزایش ظرفیت خواهد بود.  همچنین، در چند سال آینده ما پروژه ایران-عراق-سوریه را خواهیم داشت تا بتوانیم گاز طبیعی را به اروپا صادر کنیم.  به نظر می رسد بهترین راهکار تا تکمیل و به بهره برداری رسیدن خط لوله ایران-عراق-سوریه فروش گاز طبیعی به اروپا از طریق ترانس آناتولی باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: