به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دوستان و همکاران گرامی، فعالان دلسوز اقتصادی، نسخه کامل پی دی اف

بار دیگر تشکر و قدردانی صمیمانه ما را بابت حمایت های مستمر خود از بسط گفتمان اقتصادی پذیرا باشید.  همکاران دائمی و مشاوران وبسایت تاجران در این ماه از محبت های دیگر فعالان و پژوهشگران اقتصادی نیز برخوردار بودند که در این میان به ویژه از آقایان مهران ارشادی فر، علیرضا امیدوار و سید مصطفی افتخاری سپاسگذاریم.

آذرماه برای فعالان اقتصادی نویدبخش حرکتی نو در مسیر احیای اقتصادی کشور و تداوم تحولات تکوینی بخش خصوصی بود، توافق ژنو و انتخابات ریاست اتاق بازرگانی.

آغاز گذار به دوران پساتحریم با توافق ابتدایی ژنو قابل تصور است. توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک،  قدمی موفق در مسیر گذار به دوران پساتحریم است.  باید اذعان کرد که مجاهدات دیپلماتیک دولت در سایه حمایت حاکمیت و تمایل به بازتعریف و بازبینی سیاست های کلان و خارجی راه را برای رسیدن به توافق نهایی در مورد برنامه هسته ای و رفع تحریم ها هموار کرده است.  در عین حال نباید از شکنندگی و امکان برگشت پذیری این توافق غافل شویم.  عدم پایبندی به تعهدات می تواند موفقیت های به دست آمده تا این مقطع را به راحتی از بین ببرد و عواقب این اتفاق می تواند بسیار سنگین تر باشد.  باید در ادامه این مسیر استوار باشیم و تا رسیدن به توافق تهایی از پای ننشینیم. کارشناسان تاجران این موفقیت تاریخی و این فرصت بی نظیر را مغتنم می شمارد و امیدوار است با تداوم حرکت های سنجیده دولت تدبیر و امید به زودی شاهد آغاز دوران پساتحریم باشیم.

انتخابات ریاست اتاق بارگانی ایران نیز یکی دیگر از تحولات قابل توجه این ماه بود. همکاران محترم تجارت فردا مصاحبه های بسیار خوبی با آقایان غلامحسین شافعی، رئیس جدید اتاق ایران و مسعود خوانساری و همچنین اسدالله عسگراولادی و حمید حسینی انجام داده است. آقای شافعی در بخشی از مصاحبه خود می گوید در بعد خارجی با فضای جدیدی که در دیپلماسی ایران اتفاق افتاده است و همچنین پس از توافق ژنو و تحرکاتی که در سیاست‌های خارجی کشور وجود دارد باید فعالان بخش خصوصی حرکت‌های اقتصادی را شروع کنند تا دیپلماسی اقتصادی تقویت شود. شافعی در مورد نحوه تعامل با دولت می گوید اتاق بازرگانی ایران مشاور سه قوه است و یک مشاور صدیق نباید هرچه گفتند قبول کند یا هرچه بخواهند اجرا کند و بگوید هرچه شما امر بفرمایید و بله قربان‌گو باشد، از طرف دیگر یک مشاور صدیق نباید اپوزیسیون باشد و نباید در همه موارد اظهار مخالفت کند.

مسعود خوانساری در مصاحبه خود می گوید بحث اصلی اتاق بازرگانی همواره این بوده که دولت منافع بخش خصوصی را در نظر نمی‌گیرد، اما امروز که با دولتی روبه‌رو هستیم که به بخش خصوصی به عنوان یک غریبه نمی‌نگرد و حتی از او برای پیشبرد امور کمک می‌گیرد و موانع پیش‌روی فعالیت‌های اقتصادی را از سر راه این بخش برمی‌دارد، اتاق بازرگانی نباید بی‌تفاوت باشد و تلاش کند با حفظ استقلال اتاق در عین تعامل با دولت مطالبات بخش خصوصی را دنبال کند.

در ادامه نگاهی گذرا خواهیم داشت به ماحصل تلاش های همکاران تاجران در آذرماه.

اوپک گازی، دیپلماسی، ال ان جی عنوان مقاله ای بود از آقای سید مصطفی افتخاری. به اعتقاد ایشان برای افزایش تاثیر گذاری و توان دیپلماتیک، می بایست ابزار های موثری برای افزایش توان چانه زنی در اختیار داشت. یکی از بهترین گزینه های موجود در حال حاضر برای کشورمان حوزه ی ال ان جی است، که سرمایه گذاری در آن علاوه بر بی نیاز کردن صادرات گاز از محدودیت خط لوله، و کسب سود مبسوط از فروش محصول پر مشتری، می تواند ابزاری باشد برای بالا بردن توان چانه زنی ها در عرصه ی بین المللی. می بایست حد اکثر ظرف یک تا دو سال آینده تصمیم ها در این حوزه قطعی شود تا بتوانیم ظرف 5 سال آینده صادر کننده ی بزرگ گاز طبیعی باشیم. آینده ی بازار انرژی متعلق به گاز طبیعی است.

آقای علیرضا امیدوار از مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی پیشنهادهایی برای لایحه بودجه 93  در راستای ارتقاء نظام بنگاه داری کشور و اصلاح ساختارشرکتهای دولتی و سهامی عام ارائه کردند. یکی از پیشنهادهای شاخص ایشان این است که  به منظور تحقق بند ت ماده 11 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت اقتصاد و دارایی با همکاری شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی موظف می باشند که در راستای ارتقاء فرهنگ اقتصادی و اخلاق کسب و کار، طرحهایی را در زمینه نظام راهبری بنگاههای اقتصادی (حاکمیت شرکتی) و مسئولیت اجتماعی و اخلاقی بنگاههای اقتصادی تدوین کرده و به مجلس ارایه دهند.

خانم زهرایی از ابتکاری جالب با عنوان ثانیه شمار ضرر تحریم ها و برنامه هسته ای گزارش داد. با توجه به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت در حوزه اقتصادو همچنین اهمیت همدلی و همبستگی و اراده جمعی مردم، دولت و حاکمیت در رسیدن به توافق هسته ای و رفع کامل تحریم ها و آغاز دوران پساتحریم یکی از خوانندگان ما در ابتکاری جالب ثانیه شمار ضرر برنامه هسته ایرا طراحی کرده است تا در این برهه حساس یادآور اهمیت تداوم تلاش های دیپلماتیک و حمایت همه جانبه فعالان اقتصادی و سیاستگذاران و مسئولین از تلاش های اساسی برای لغو تحریم ها باشد.

پیش از انتخابات اتاق ایران جمع بندی نظرات مخاطبین وبسایت تاجران و هم اندیشی برخی از همکاران و فعالان اقتصادی توسط آقای علیزاده در فهرستی با عنوان شاخص های مطلوب رئیس جدید خلاصه و ارائه شد که امیدواریم جدا از نتیجه انتخابات بتواند برای مدیران ارشد اتاق قابل استفاده باشد.

ششمین جشنواره وب ایران ۱۳۹۲  با مشارکت فعالان فضای وب آغاز می گردد تا برای ششمین سال پیاپی، حرفه ای های این حوزه گرد هم بیایند، رقابت کنند و طی مراسم از برترین های وب تقدیر گردد. امسال «کانون کارآفرینی ایران» با همکاری «پایگاه خبری وبنا» برگزاری این جشنواره را بر عهده خواهد داشت.

داوری ها از تاریخ 1 دی ماه آغاز خواهد شد و نامزدهای این دوره در تاریخ 1 بهمن ماه معرفی می گردند. از برندگان جشنواره طی مراسم اختتامیه ای در تاریخ ۹۲/۱۲/۱ تقدیر می گردد. مشاهده جدول زمانبندی کامل

ماهیت تجارت در جهان امروز عنوان مقاله ای است از آقای مرادپور که در ادامه مبحث آزادسازی بازار در مقابل تصدی دولت ارائه شد (تحت عنوان مقاله برگزیده ماه در این خبرنامه بخوانید)

آقای پورمجد در ادامه سلسله مطالب خود در مورد صنعت گاز طبیعی مطالعه ای تطبیقی با عنوان توسعه منابع گاز طبیعی ایران ارائه کردند.


به اعتقاد ایشان بهره گیری از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در راستای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی به بازدهی و عملکرد بهتر اقتصادی می انجامد. اگر ما بخواهیم ظرفیت های خود را بالفعل کنیم، باید به این پایه صنعتی توجه کنیم. این مهم تنها در صورتی میسر می شود که ما سطح مشارکت خود در اقتصاد جهانی را به گونهء قابل توجهی افزایش دهیم.

حرف حساب - محمدمهدی بهکیش از مجموعه حرف حساب کاری است از خانم زهرایی که در همین خبرنامه برای سهولت دسترسی تقدیم شده است.

خصوصی سازی در بستر تاریخ پژوهشی آموزنده است که توسط آقای مهران ارشادی فر ارائه شد. این پژوهش همچنین در خبرنامه داخلی شورای بازرگانی ایرانیان دبی به چاپ رسید. به اعتقاد ایشان رویکرد نوین خصوصی سازی بیشتر به بهبود سازمان دهی، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع توجه دارد و با رویکرد پیشین فاصله بسیاری دارد. مخالفت هایی که  این روزها با خصوصی سازی صورت می گیرد بیشتر متوجه نوعی از خصوصی سازی است که در آلمان نازی، تنها با هدف ایجاد هبستگی میان سرمایه داران و نخبگان سیاسی انجام می شد و مصرف کنندگان عادی از آن سود نمی بردند. اما در دیدگاه نوین، با افزایش بهره وری و کاهش هزینه های دولتی، این مردم هستند که از خصوصی سازی سود می برند. در نتیجه می توان گفت خصوصی سازی به تنهایی نمی تواند یک سیاست درست یا نادرست تلقی شود و موفقیت این سیاست بستگی بسیاری به زمینه های  سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جامعه دارد و از همه مهمتر انگیزه دولت در به کار گیری این سیاست می تواند در میزان موفقیت آن مؤثر باشد.

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل به قلم آقای کرمانی از پربیننده ترین مقالات ماه بود که در همین خبرناه تقدیم شده است.

اظهارات اخیر مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران، و واکنشهای جمعی از فعالان اقتصادی از جمله پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران، در خصوص طرح شبنم و ایران کد، مجددا پدیده قاچاق را به عنوان یکی از موانع قابل توجه رشد بخش خصوصی در میان فعالان اقتصادی مطرح کرد. مقاله قاچاق کالا و کارآفرینان بازار سیاه را در این مورد بخوانید.

خط لوله ایران-عراق-سوریه به کجا می رود؟ عنوان مقاله ای بود از آقای پورمجد.

از دیگر مقالات ماه لزوم همکاری نزدیک مجلس و دولت در خصوص بودجه و گذار از اقتصاد تک محصولی به اقتصاد چند محصولی و دیپلماسی اقتصادی: چهار اقدام برای بهبود روابط تجاری در منطقه بود که از شما دعوت می کنم در وبسایت تاجران آنها را مطالعه کنید، در مورد آنها نظر دهید و با دوستان و همکاران در میان بگذارید. 

بسط گفتمان اقتصادی بدون حمایت شما ممکن نیست. از همفکری ها و تبادل تجربه و راهنکایی های شما سپاسگزاریم.

مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: