به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان دلسوز اقتصادی و همکاران محترم، (دانلود نسخه پی دی اف خبرنامه 20)

امید است تلاش های دیپلماتیک سرآغاز گذار به دوران پساتحریم باشد. در این مسیر دشوار رسیدن به توافق هسته ای و رفع تحریم ها قدم اول است. البته راه دشوار و پرچالشی را در پیش خواهیم داشت اما بدون برداشتن این قدم اول فتح هیچ قله ای ممکن نیست. قدم های مهمتری در راه است اما قدم اول را باید برداشت.  در این مسیر از حمایت های روزافزون شما در مسیر بسط گفتمان اقتصادی تشکر می کنم.  در این ماه نیز علاوه بر همکاران دائمی تاجران باید به خصوص از جناب مرادپور برای آغاز همکاریشان با دیگر کارشناسان تاجران تشکر کنم. همچنین تداوم حمایت جناب علیرضا امیدوار که در این ماه با همکاری آقای ابراهیم جعفریانی نیز همراه بود باعث مزید امتنان شد. همچنین تشکر ویژه ای دارم از دکتر حسین مختاری هشی که در این ماه پژوهش بسیار متین خود را در اختیار همکاران و خوانندگان تاجران قرار دادند. بدون ابراز نظرات شما خوانندگان و همفکری ها و ارائه طریق ها طی این مسیر میسر نمی شد.  امیدواریم همچنین در این راه از حمایت شما برخوردار بمانیم.

در ابتدای ماه مقاله ای با عنوان آب مجازی، مشکل حقیقی را تقدیمتان کردیم که با توجه به سخنرانی اخیر نایب رئیس اتاق ایران آقای محسن جلال پور تنظیم شد. ایشان  با بیان اینکه امروز مسأله اصلی کشاورزی ایران بحران آب است، احیای شورای ملی آب را یکی از مطالبات بخش خصوصی از دولت یازدهم عنوان کرد.  به اعتقاد جلال پور مدیریت سونامی خاموش و اما ویرانگر آب - محیط زیست یکی از ارکان اصلی ارزیابی دولت دکتر روحانی و از ملزومات شکوفایی، صنعت، معدن گردشگری و شهرسازی است.

صادرات غیرمستقیم گاز طبیعی عنوان مقاله ای بود به قلم آقای کرمانی که در ادامه مجموعه مقالات ایشان در مورد صنعت گاز طبیعی کشور ارائه شد. در این مقاله به صادرات کود شیمیایی توجه شده و تجربه ارزشمند و موفق ترینیداد مورد بررسی قرار گرفته است. ترینیداد همکنون یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان گاز طبیعی است، اما زمانی که در سال ۱۹۵۸ میلادی این منطقه از بریتانیا استقلال یافت، از فن آوری بهره برداری مستقیم از گاز طبیعی برخوردار نبود و به همین علت به راه های دیگری برای صادرات منابع گاز طبیعی نیاز داشت. تبدیل گاز طبیعی به مواد شیمیایی از جمله روش های موجود بود. از سال ۱۹۹۹ ترینیداد بزرگترین صادرکننده آمونیاک بوده است. بر اساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۰۶، ترینیداد ۲۲ درصد از ۱۷.۷ میلیون تن تولید آمونیاک جهان را در دست دارد. البته باید خاطر نشان کرد که حجم منابع گاز طبیعی ترینیداد کمتر از نیم تریلیون متر مکعب است و در مقایسه با منابع گاز طبیعی ایران بسیار ناچیز است. در واقع منابع گاز طبیعی ایران ۸۰ برابر ترینیداد است (بیش از ۳۱ تریلیون متر مکعب). اما به رغم این واقعیت، صادرات آمونیاک ایران کمتر از یک چهارم صادرات آمونیاک ترینیداد است.

نگاه یک ژاپنی به جنبش مدنی ایرانی مقاله دیگری بود بر اساس مکاتبات یکی از همکاران با شریک ژاپنی اش.  این شریک تجاری معتقد است تلاشهای مستقیم دولت برای رفع تحریم ها مؤثر تر از اتکا به تلاش های یک حرکت مدنی است. 

خانم زهرایی در ابتکاری دیدگاه های شما در ده نظرسنجی تاجران از انتخابات به این سو را در کنار هم قرار دادند که تا حدودی گویای انتظارات و مطالبات بخش خصوصی می تواند باشد. این نظرسنجی ها را در همین خبرنامه می توانید بخوانید.

آقای مرادپور در نخستین مقاله ای که برای ما تهیه کردند به آزادسازی بازار در مقابل تصدی دولت پرداختند. اقتصاددان ها تاکید می کنند که تجارت آزاد به افزایش سرمایهء یک ملت می انجامد. در واقع کارشناسان اقتصادی معتقدند زمانی که اجازهء صادرات و واردات آزاد  کالا فراهم شود، در مجموع، سرمایه ملی افزایش خواهد یافت. در مقابل، زمانی که یک کشور مرز های خود را می بندد و با دیگر کشورها رابطه آزاد تجاری برقرار نمی کند با کاهش کلی سرمایه روبرو خواهد شد. اما مشکل ایجاست که آزادی تجارت لزوماً به رشد اقتصادی یکسانی برای همه گروه ها نمی انجامد و همه به طور مساوی از این آزادی سود نخواهند برد. بلکه بالعکس برخی تولیدکنندگان داخلی ممکن است در فضای باز تجارتی ضرر کنند. با توجه به این مشکل، این سوال مطرح می شود که آیا عدم توازن ناشی از تجارت آزاد، اقدامات حمایتی دولت را برای جلوگیری از ضرردهی توجیه می کند؟

نیمه پر لیوان صد روز اول تدبیر و امید مقاله دیگری با توجه با پایان صد روز اول دولت دکتر روحانی بود که در همین خبرنامه درج شده است.

شیلی چگونه با کسر بودجه مقابله کرد؟ آقای فرامرزی با توجه به مباحث و دیدگاه های مطرح در مورد کسری بودجه تجربه موفق شیلی در این زمینه را بررسی کردند. که به عنوان مقاله برگزیده ماه در این خبرنامه به اطلاع شما می رسد.

هیدروپلیتیک ایران - جغرافیای بحران آب در افق سال 1404 پژوهشی است به کوشش دکتر حسین مختاری هشی، استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه اصفهان که در فصلنامه ژئوپلتیک پاییز امسال به چاپ رسید. این پژوهش پربیننده ترین مقاله ماه بود که در همین خبرنامه درج شده است.

آقای کرمانی مقاله دیگری با عنوان فرصت ها در دوران پساتحریم - اندونزی ارائه کردند. به نظر ایشان ما و اندونزی سابقه دوستی طولانی داریم. اندونزی، در کنار پاکستان، تنها کشوری است که اکثر جمعیت آن نظر مثبتینسبت به ایران دارد. در ضمن بخش صنعتی اندونزی نیز همچون کشور ما به شدت متاثر از سیاست های دولتی است. اندونزی نیاز شدیدی به بهبود زیرساخت هایش دارد، با مشکل کمبود برق مواجه است، نیازمند بازارهای گسترده تر و متکثرتری برای محصولات کشاورزی است و برای صادرت محصولات پتروشیمی باید پیشنیازهایی را تامین نماید. با توجه به این نیازها و ضرورت ها، کشف ظرفیت ها برای تجارت با اندونزی دشوار به نظر نمی رسد. به جرات می توان گفت در شرایطی که ما تحریم ها را پشت سر می گذارد اندونزی می تواند به یکی از بهترین شرکای تجاری ما بدل شود.

در شرایطی که ما به دوران پساتحریم نظر می کنیم، لازم است که از نزدیک شرایط کشوری همچون اندونزی را مورد بررسی قرار دهیم، زیرا که اندونزی بازیگر اقتصادی بسیار موفقی است و یک شریک بالقوه تجاری برای ایران محسوب می شود. در ادامه این نوشتار نگاهی دقیقتر می اندازیم به وضعیت منابع، تولید و اشتغال در اندونزی.

رقابت ملی و جهانی استارتاپ ها در این ماه به طور همزمان از تاریخ 29 آبان الی 1 آذر در 4 کلان شهر ایران، تهران، مشهد، اصفهان و تبریز، همزمان استارتاپ ویکند برگزار شد. امیدواریم این تلاش ها با موفقیت هر چه بیشتر ادامه یابد.

حرف حساب هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای محمدرضا نعمت زاده می رسد. (در همین شماره بخوانید)

توافق هسته ای، رفع تحریم، کنترل تورم مقاله ای بود از خانم دلاوری. به نظر ایشان جدا از استدلال های به جا در مورد دلایل ممکن برای تورم فعلی از جمله هدفمندی یارانه ها، نوسانات بازار ارز، سیاست های پولی نا مناسب، سوءمدیریت، تحریم و از همه مهمتر نقدینگی باید به این نکته توجه کرد که رسیدن به توافق هسته ای و رفع تحریم ها می تواند بستر مناسبی را برای مدیریت و کنترل موفق تر تورم فراهم کند.

آقایان علیرضا امیدوارو ابراهیم جعفریانی، از مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتیمقاله ای با عنوان راه تقویت بخش خصوصی از اتاق هیات دولت نمی گذردارائه کردند. پیوند بخش خصوصی و دولت در این مقاله مورد توجه قرار گرفته است.  بسیاری از همکاران اتاق در حال حاضر مشغول بررسی شاخص های مطلوب برای یک رئیس اتاق هستند.  در همینجا از شما همکاران و فعالان اقتصادی دعوت می کنم که نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید تا بخش خصوصی بتواند از این فرصت بهترین نتیجه را بگیرد.

رشد منفی اقتصادی ایران در مقایسه با دیگر کشورهامقاله دیگری بود از آقای فرامرزی. تنها 9 کشور در فهرست بانک جهانی رشد منفی دو یا بیش از دو درصدی دارند. رشد منفی 5,4 درصدی کشور ما بدان معنی است که در سال گذشته تنها یونان، سودان و سودان جنوبی با رشد منفی تری از ما روبرو بوده اند.

در پایان ماه آقای پورمجد به این سوال پاسخ دادند که خریداران نفت ایران چگونه با تحریم ها کنار آمده اند؟ 

با تشکر – مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: