به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

75 درصد از 612 شرکت کننده در نظرسنجی تاجران معتقدند توافق هسته ای و لغو تحریم ها عامل تعیین کننده ای برای کنترل نرخ تورم است. مباحثات گوناگونی در مورد علل تورم در کشورمان مطرح شده است و صاحبنظران در خصوص اینکه عامل اصلی بروز تورم در اقتصاد ما چیست نظرات مختلفی ارائه کرده اند. از نگاه جمشید پژویان در مورد تورم فعلی، تحریم اقتصادی عامل اصلی است. در مقابل سعید لیلاز معتقد است عنصر تحریم به صورت كاهش عرضه كل حتما روی نرخ تورم موثر است اما این عامل تشدید‌ كننده است نه تعیین‌‏ كننده.

مهدی مجاهد معتقد است وابستگی اقتصاد ایران به غرب و تشدید تحریم های آن‌ها علت اصلی تکانه های شدید تورمی در سال گذشته نیست، اما تنها عاملی که می‌تواند آن را مزمن کرده و 30 سال با یک اقتصاد همراه سازد، عدم مدیریت رشد نقدینگی است. مسعود عامری در نوشتاری می نویسد یكی از راه های موثر كاهش تورم در ایران نیز، كنترل موثر حجم نقدینگی است. دیگر عاملی که در شرایط کنونی میزان تورم را روبه فزونی سوق می دهد تحریم های اعمال شده علیه کشورمان است.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی کنترل رشد نقدینگی را از برنامه‌های اجراشده بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم برشمرد و اضافه کرد: الآن حجم نقدینگی 500 هزار میلیارد تومان است که این رقم خیلی بالاست؛ رشد نقدینگی در 6ماهه اول سال 91حدود 15.8 درصد و در 6ماهه اول سال 92 این رقم 7.8 درصد است ولی باید توجه داشت که با کنترل نقدینگی تورم کاهش پیدا خواهد.

جدا از استدلال های به جا در مورد دلایل ممکن برای تورم فعلی از جمله هدفمندی یارانه ها، نوسانات بازار ارز، سیاست های پولی نا مناسب، سوءمدیریت، تحریم و از همه مهمتر نقدینگی باید به این نکته توجه کرد که رسیدن به توافق هسته ای و رفع تحریم ها می تواند بستر مناسبی را برای مدیریت و کنترل موفق تر تورم فراهم کند.

تحریم ها در کشور ما سابقه طولانی تورم را ندارند اما در حال حاضر به شدت در هم تنیده اند.  تحریم ها باعث افزایش هزینه واردات شده اند و به همین دلیل بر بخش تولید و مصرف کنندگان تأثیرات نامطلوب داشته اند. بنگاه های اقتصادی نیز از اثرات نامطلوب نوسانات بازار ارز مصون نبوده اند.  با رسیدن به توافق هسته ای و رفع تحریم ها می توان به بازگشت ثبات به بازار ارز و کاهش هزینه های تولید و واردات امیدوار بود و مدیریت موفق تر نقدینگی را انتظار داشت که در نتیجه حداقل در کوتاه مدت نرخ تورم را کاهش دهد.

رکود تورمی، مشکلی با راه حلی دشوار

شکاف نگران کننده میان نرخهای سپرده های بانکی و تورم

تورم بالا و مزمن - روندهایی که آینده اقتصاد را شکل می دهند

بازبینی مشکل تورم، تورم مزمن، رکود تورمی و ابرتورم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: