به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ژاپنی ها در مورد ما چه می اندیشند؟ این عنوان متن ترجمه شده تاجری ژاپنی به نام تاناکا بود که همکارمان محسن با دیگر دوستان در وبسایت تاجران در میان گذاشت. همکارمان محسن کمابیش تحولات جنبش مدنی ضدتحریم را دنبال می کند و به آن علاقمند است. وی در راستای یکی از ایده های مطرح شده برای برقراری تماس با طرف های تجاری این موضوع را با تاناکا که در شرکت توشیبا کار می کند مطرح کرد که در ادامه ترجمه ایمیل تاناکا را در این زمینه می خوانید. 

 در مورد سوال تو و تماس با نهادهای مدنی در ژاپن برای درخواست از دولتمردان کشورم برای تخفیف تحریم ها باید صادقانه بگویم بعید می دانم ژاپن واکنش مثبتی به این قضیه نشان بدهد. در حال حاضر، ما بیشتر نگران چین هستیم. از دیداری که با هم در میانمار داشتیم به این طرف خیلی به این موضوع فکر کردم و برایم جالب بود و مقدار زیادی هم در این مورد مطالعه کردم ولی در مجموع ژاپنی ها علاقه زیادی به وضعیت سیاسی خاورمیانه نداند. نمی دانم چطور باید بگویم ولی شاید به خاطر بعد مسافت خیلی برایشان فرق نمی کند که تحولات سیاسی در منطقه شما به چه سمت و سویی می رود. درست است که ما نگران چالش هایی که این تحولات برای جریان انرژی ایجاد می کند هستیم ولی تمرکز ما بیشتر روی گاز طبیعی از آمریکاست تا جایگزینی برای مشکلات مستمر نیروگاه هسته ای مان پیدا کنیم.  تاجران ژاپنی بسیاری مایل به شراکت و تجارت با بازرگانان ایرانی هستند ولی به نظرم دولت ژاپن در حال حاضر پی موضوعات دیگری است. 

بنابراین چندان علاقه ای در میان افرادی که با آنها تماس گرفتم ندیدم ولی در عین حال دیدگاه منفی که نسبت به ایران به خاطر برنامه های اتمی و تحریم ها وجود دارد بیشتر برایشان مهم است.  در پاسخ به سوال اول تو باید بگویم که البته ما سازمان ها و نهادهای فعال مدنی داریم که مطمئنا با نام بعضی از آنها مثل گرین پیس آشنا هستی ولی مسئله ایران بیش از حد حساس و جنجالی یا بهتر بگویم دردسر ساز است و کسی نمی خواهد سراغش برود.  بدون تعارف می گویم، اگر یک نهاد ژاپنی بخواهد با ایران کار کند اعتبار خود را به خطر خواهد انداخت و شاید به همین دلیل باشد که چندان تمایلی برای حرکتی از سوی آنها ندیدم.

احتمالا از این جواب من خوشحال نشدی ولی میدانم که شما ایرانی ها به صداقت اهمیت می دهید. از طرف دیگر باعث خوشحالی است که نشانه هایی از بهبود روابط بین کشور تو و آمریکا دیده می شود.  به نظرم رئیش جمهور جدید شما در مورد حل مسئله هسته ای جدی باشد و نخواهد وقت تلف کند.  امیدوارم تیم مذاکره کننده ایرانی بتواند این مسئله خیلی مهم را با همکاری با گروه پنج بعلاوه یک به سرعت حل کند. اینطور مذاکرات زمان می برد ولی اگر دو طرف صداقت داشته باشند با سرعت بهتری پیشرفت می کنند.  ارتباط مستقیم همیشه سریعتر از ارتباط غیر مستقیم است و رودر رو صحبت کردن بهتر از نماینده و پیک فرستادن است و به همین دلیل به نظر من تماس با نهادهای مدنی ارتباط غیر مستقیم و به همین دلیل کند تر از روند مذاکرات مستقیم است و نمی تواند در زمان لازم نتیجه لازم را بدهد. به عنوان یک تاجر فکر می کنم رویکرد مستقیم دولت شما می تواند سریعتر باعث جلب اعتماد تاجران ژاپنی یا هر تاجر دیگری شود.  برای تو و کشورت آرزوی موفقیت دارم. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: