به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نایب رئیس اتاق ایران در مراسم روز ملی صادرات ابراز امیدواری کرد که شروع کار دولت تدبیر و امید از دو جنبه باعث افزایش امید در بخش خصوصی شده است، گشایش های ناشی از خردورزی در فضای بین المللی به امید رفع موانع تحریمی، کاهش تحریم ها و گذار به دوران پساتحریم و همچنین نوید دولتی هوشمندتر و همراه تر که حامی سرمایه گذاری و کارآفرینی است و در قبال بدنه مردمی اقتصاد ملی پاسخگوست و معتقد به کاهش تصدی گری در اقتصاد است. 

آقای محسن جلال پور با بیان اینکه امروز مسأله اصلی کشاورزی ایران بحران آب است، احیای شورای ملی آب را یکی از مطالبات بخش خصوصی از دولت یازدهم عنوان کرد. ایشان در بخشی از سخنان خود مفهوم آب مجازی را تشریح کرد. به اعتقاد جلال پور مدیریت سونامی خاموش و اما ویرانگر آب - محیط زیست یکی از ارکان اصلی ارزیابی دولت دکتر روحانی و از ملزومات شکوفایی، صنعت، معدن گردشگری و شهرسازی است.  کارشناسان تاجران نیز در مجموعه مقالات روندهایی که آینده اقتصاد کشور را شکل می دهند به مسئله حیاتی مدیریت آب پرداخته و راهکارهای زیر را پیشنهاد کردند:

- آب مجازی: لازم است که مفهوم آب مجازی در ساختار تجارت و خودکفایی و امنیت منابع غذایی کشور جایگاه ویژه ای داشته باشد. منظور ازآب مجازی مقدار کل آبی است که طی مراحل تولید یک محصول مصرف می شود. مثلاً به طور متوسط، برای تولید یک تن گندم، ۱۶۰۰ متر مکعب آب لازم است. لحاظ کردن قیمت آب مجازی در تولیدات کشاورزی برای ما بسیار مهم است. در این راستا توجه به آب مصرف شده در تولیدات گندم در کشور نیمه خشکی همچون ایران بسیار مهمتراز کشورهایی با منابع گسترده آب است.  بر این اساس از جهت مدیریت آب در سطح ملی، منطقی تر است که ما  محصولاتی را که نیازمند آب زیاد هستند وارد کنیم و در عوض تولیدات ملی را بر محصولاتی متمرکز کنیم که نیازمند آب مجازی کمتری باشند.   (برای اطلاعات جامع تر به سخنان آقای جلال پور مراجعه کنید

- هزینه آبرسانی و آبیاری: یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند در درازمدت از مشکلات کمبود آب بکاهد، قیمت گذاری روی مصرف آب است. این اقدام ممکن است به کاهش مصرف آب و مالاً ذخیره این منبع حیاتی بیانجامد.

در این زمینه می توان از برنامه هایی برای کمک و تشویق کشاورزان یاد کرد. این برنامه ها شامل اقداماتی است که به کشاورزان امکان می دهد تا به فن آوری های بهتری دسترسی پیدا کنند و از مشوق های لازم برای کاشت محصولات مقاوم در برابر خشکی و پائین آوردن میزان آبیاری بهرمند شوند.

- بازیافت آب: تصفیه و بازیافت هم از جمله اقدامات ضروری برای حفظ منابع آب است. در واقع تلاش ها برای بازیافت آب باید به گونه ای پیش رود که نهایتاً استفاده بهینه تری از منابع آب کشور صورت گیرد و منابع آب با کیفیت، برای مصارف آشامیدنی و غیر آشامیدنی، ذخیره شود. با بازیافت صحیح، حتی آب غیر آشامیدنی هم می تواند برای مصارف آبیاری کشور مناسب و کافی باشد. 

- سیاست جامع آب: پروژه های آب معمولاً در سطح محلی و استانی پی گرفته شده است تا پاسخگوی منافع محلی باشد. این برنامه ها معمولاً به سود مردم محل است، اما طرح های محلی معمولاً بر وضعیت منابع آب در دیگر نقاط کشور تاثیر منفی می گذارد. در این رابطه می توان به پروژه های تاسیس چندین سد بر روی یک رودخانه اشاره کرد. چنین اقدامی نهایتا ممکن است به کمبود آب و یا پائین رفتن کیفیت آب در مناطق پائین دستی رودخانه بانجامد. البته مقابله با طرحهای محلی کاری دشوار است، ولی دولت باید از تقابل این طرح ها بکاهد و به اتخاذ پروژه های جامع ملی برای مدیریت آب بپردازد. نباید فراموش کرد که رویکردهای جامع نهایتا باید در جهت منافع درازمدت کشور در حیطه مصرف آب باشد. 

- ارزیابی های زیست محیطی:  به منظور برنامه ریزی درازمدت برای حفظ و ذخیره آب، ما باید توجهی ویژه به تاثیرات زیست محیطی مدیریت آب داشته باشیم. بعضی از ارزیابی های زیست محیطی که به طور مرتب در کشور صورت گرفته بیشتر معطوف بر یک پروژهء خاص بوده است. در این راستا لازم است که تاثیرات زیست محیطی کل برنامه ها و سیاست های مدیریت آب کشور هم مورد بررسی قرار گیرد. در واقع باید دید که طرح های جدید چگونه می توانند از سویی به بهترین وجه منابع کارآمدی برای مصارف آب کشور تامین کنند و از سوی دیگر کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست، چه در سطح محلی و چه در سطح ملی، بگذارند. 

- بهبود ارتباطات منطقه ای: بسیاری از راه حل ها برای مدیریت منابع آبی مستلزم همکاری های منطقه ای میان کشورهاست. بعضی از رودخانه ها از یک کشور به کشور دیگری گسترده شده اند و وضعیت مدیریت آب یک کشور بر وضعیت منابع آب کشور همسایه تاثیرگذار است. این نمونه ها حاکی از آنست که ما باید در همکاری با کشورهای همسایه، راه های بهینه برای مدیریت آب را بیاموزیم و به کار گیریم.

 باید دید که سیاست های دکتر روحانی در بخش کشاورزی چه خواهد بود؟ در عین حال نایب رئیس اتاق ایران در جمع بندی مطالب خود پیشنهاد کرد مجلس محترم شورای اسلامی و دولت خدمت‌گذار باید مفهوم آب مجازی را در سیاست‌گذاری‌ها با جدیت وارد كنند. آن‌چه اتاق ایران در مسأله محیط زیست، كشاورزی و آب از ریاست محترم جمهور استدعا كرده بود محوریت آب در برنامه‌ریز‌ی‌های كلان كشور بود. راه‌كار پیشنهادی ما ایجاد تیمی منسجم متشكل از معاون اول، وزیر نیرو، وزیر كشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست برای تمركز بر آب و مهار دیو مخرب اضافه برداشت بود. ما روی قدرت بخشی و احیای شورای عالی آب هم تأكید كردیم. امروز هم من بر همین ایده پای می‌فشارم، اما پیام تصریع امروز من آن است كه باید وزیر محترم صنعت معدن تجارت را نیز بدین تیم افزود. او و سازمان توسعه تجارت با به كارگیری ابزار «آب مجازی» یك پای كار خواهند بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: