به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دوستان و همکاران گرامی،  نسخه کامل پی دی اف خبرنامه 19

پیش از هر چیز اجازه می خواهم از تک تک شما عزیزان که در بسط گفتمان اقتصادی ما را یاری می دهید تشکر و سپاسگزاری کنم.  تلاش تاجران در مهرماه با همکاری و حمایت بسیاری از فعالان دلسوز اقتصادی همراه بود که در این میان جا دارد به خصوص از آقایان مهران ارشادی فر، محسن رنانی، یوسف مرادلو، علی حمزه نژاد، علیرضا امیدوار، ابوالفضل شاه آبادی و خانم فاطمه غلامرضا کاشی و برخی دیگر از اعضای محترم هیئت نمایندگان تشکر کنم.  بسط گفتمان اقتصادی و پیگیری مطالبات بخش خصوصی جز با همفکری و مشارکت و همدلی میسر نمی شود و به لطف حمایت های شما عزیزان، تلاش های دیگر همکاران وبسایت تاجران نیز با جدیت بیشتر انشاالله مؤثرتر و مثمر به ثمر تر خواهد بود.

در ابتدای ماه آقای کرمانی در مقاله ای با عنوان آن روی سکه تجارت با جمهوری آذربایجان به بررسی روند رو به کاهش مبادلات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان پرداختند. در حالی که تجارت میان دو کشور در سال های ۸۶ - ۱۳۸۵ به ۵۳۹  میلیون دلار رسیده بود ولی حجم معاملات تجاری در سال های اخیر کاهش نشان داد و در سال۹۰ - ۸۹به ۳۰۵ میلیون دلار رسید.  در سال ۹۱- ۱۳۹۰ هم تجارت میان دو کشور دوباره کاهش نشان داد و به  263.8 میلیون دلار تقلیل یافت. این رقم تنها 1,8 درصد از واردات جمهوری آذربایجان و 0.4 درصد از صادرات این کشور را شامل می شود.  در مقایسه، تجارت آذربایجان با ترکیه در سال های ۹۱ - ۹۰ به ۲ میلیارد و دویست میلیون دلار رسید. این رقم ۱۵.۷۵ درصد از حجم واردات جمهوری آذربایجان را تشکیل می داد.  عوامل اصلی که سطح تجارت میان دو کشور را پائین آورده به اعتقاد آقای کرمانی عبارتند از: ۱ - نبود زیر ساخت های لازم  ۲-  اختلافات سیاسی ۳- مشخص نبودن اولویت ها  ۴- حضور رقبای منطقه ای و بین المللی.

خانم کاشی از مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی مطلبی با عنوان مدیریت شهرت و اعتبار در کشور و بنگاههای اقتصادی ارائه کردند . در این مقاله با اشاره به رتبه 49 ام ایران در رتبه بندی رپیوتیشن به سیاستگذاران کلان کشور یادآوری شده که مجموعه سیاستگذاری های اقتصادی،  اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای یک کشور شهرت ، اعتبار و تصویری را از کشور می سازد که خود تسهیل کننده حضور شرکتها و بنگاههای اقتصادی در بازارهای بین المللی می شود.

آقای پورمجد در ادامه مقالات اخیر خود در مورد بخش گاز طبیعی این بار به ال ان جی، جایگزین صادرات مستقیم گاز مایع پرداختند. به اعتقاد ایشان ما باید به طور جدی به گزینهء تولید گاز مایع بیاندیشیم. در بهترین حالت، فروش گاز طبیعی منتقل شده از طریق لوله تنها می تواند سالانه ۳۵ تا ۷۰میلیار متر مکعب صادرات این سوخت را تشکیل دهد و در این صورت هنوز ما ۵۰ تا ۸۵ میلیار متر مکعب با ظرفیت ایده آل صادراتمان ( ۱۲۰ میلیار مترمکعب) فاصله خواهیم داشت. اگر گسترش پروژه های گاز مایع به سرعت عملی شوند این تولیدات می توانند بخش بزرگی از صادرات گاز طبیعی را شامل شوند، اما هر قدر بیشتر تاخیر کنیم ارزش این صادرات کاهش خواهد یافت.

دلایل تنزل قدرت رقابت پذیری ایران به پایین ترین سطح عنوان مطلبی است که آقای فرامرزی با همکاری برخی از دوستانی که پیشتر نامشان ذکر شد به رشته تحریر درآوردند. مجمع جهانی اقتصاد گزارش سال ۲۰۱۳خود را در خصوص رقابت پذیری کشورهای مختلف جهان منتشر کرد. بر اساس این گزارش، هم اکنون ایران در میان ۱۴۸ کشور، در مقام هشتاد و دوم قرار دارد که در مقایسه با سال گذشته ۱۶رتبه تنزل کرده و در پائین ترین سطح طی چهار سال گذشته قرار گرفته است. در این مقاله دلایل ممکن برای اینتنزل رتبه از دیدگاه کارشناسان بررسی شده که در همین خبرنامه خواهید خواند.

صنعت خودروسازی و چالش تحریم عنوان مقاله دیگری بود از آقای پورمجد.  به اعتقاد ایشان در حالی که مدیران و فعالان بخش خصوصی قدم های مهمی در جهت تقویت صنعت خودروسازی بر می دارند، متاسفانه باید گفت که مقام های دولتی کمک شایانی در این جهت ارائه نداده اند. به طور خاص تاکنون شرایطی که به تحریم ها انجامیده و نیز وضعیتی که تحریم ها در پی داشته به گونه ای شایسته مورد توجه و نظر قرار نگرفته است. صنعت خودروسازی ایران با چالش های مختلفی روبروست ولی باید گفت تا زمانی که ما راه برون رفتی از تحریم ها پیدا نکنیم مشکلات شرکت های خودروسازی رفع نخواهد شد. زمان محدود است، هر چه سریعتر عمل کنیم، خودروسازی ما با مشکلات کمتری روبرو خواهد بود.

آقای ارشادی فر پژوهش قابل توجهی را با عنوان از توانگران روی زرد تا مرفهان بی درد  ارائه کردند. بررسی پیوند اخلاق اجتماعی با کارایی بخش خصوصی از دوره ناصری تا پایان مشروطه و پس از مشروطه تا امروز. چه باید کرد؟ آقای ارشادی فر در پایان این پژوهش می نویسد شاید زمان آن رسیده است که یک نهاد مردمی مستقل که نماینده واقعی بخش خصوصی باشد تشکیل شود تا بتواند با هم اندیشی نقش یک مشاور ارزشمند را برای مجلس و دولت در یافتن راه کارها و روش هایی که با فرهنگ جامعه سازگارتر  باشد، ایفا کند. خواسته های این بخش را به گوش مسئولان برساند و در راستای برآورده ساختن این خواست ها با آنها مشورت کند.

از همه مهمتر اینکه  وجود یک سازمان مردم نهاد در بخش خصوصی به خوبی می تواند دولت و مجلس را در جلوگیری از فساد اداری و رانت جویی فرصت طلبان یاری رساند. تنها در سایه یک مسئولیت اجتماعی همگانی است که می توانیم حامی و یاری رسان مردم و کشور و شاهد بهبود روز افزون اخلاق اجتماعی باشیم.جامعه ای بسازیم که درآن از رانت خواران بی درد خبری نباشد.

تحریم ها تشدید کننده اند یا ایجاد کننده؟ این مطلب تأملی بود بر تحلیل اخیر وزیر محترم اقتصاد از وضعیت اقتصاد کشور به قلم آقای علیزاده که در همین خبرنامه درج شده است.

چرا ما دیگر اولین عرضه کننده پسته جهان نیستیم؟ این مقاله به قلم آقای کرمانی یکی از پربیننده ترین مقالات ماه بود.  در سال ۲۰۱۲ آمریکا ۱۸۰ هزار تن پسته صادر کرد در حالی که صادرات پسته ایران بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار تن بود.  با توجه به ظرفیت های بالای ایران در تولید پسته، سوال اینجاست که چرا ما دیگر اولین عرضه کننده پسته در جهان نیستیم؟ تمرکز این مقاله بر مسئله بازاریابی و برندسازی بود. در سال های اخیر تولیدکنندگان پسته کالیفرنیا تلاش های هماهنگی برای یافتن بازارهای جدید و استحکام جایگاه خود در این بازارها انجام داده اند. این اقدامات به طور خاص در بخش خصوصی و بدون کمک های دولتی صورت گرفته است. باید توجه داشت که ما به هویت بخشی و برندسازی محصولات پسته کشور نپرداخته ایم و به جای فروش پسته ایرانی، تنها به عرضه پسته پرداخته ایم. در واقع کالایی را عرضه کرده ایم که هویتی بومی نداشته و به راحتی قابل جایگزنی از سوی دیگر عرضه کنندگان بوده است.

آقای علیزاده در مقاله ای دیگر دیدگاه تازه ای را با عنوان جنبش مدنی ضدتحریم و گذار به پساتحریم مورد بررسی قرار دادند. به نظر ایشان جنبش مدنی ضدتحریم توانسته است با بسیاری از اندیشمندان، سیاستمداران و مسئولان کشور ارتباط برقرار کند و خواست خود مبنی بر رفع تحریم ها را با صدایی رساتر بیان کند.  به اعتقاد کارشناسان تاجران چنین تشکلی می تواند به یک نیروی سازنده در دوران پساتحریم تبدیل شود تا از تمام ظرفیت های موجود برای بازسازی اقتصادی استفاده بهینه شود.

انتظار افزایش سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم عنوان مقاله دیگری از آقای کرمانی بود. از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵میلادی، در دورهء کوتاهی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای عضو "سازمان همکاری اقتصادی و توسعه" سرمایه گذاری های خود را در روسیه ۹ برابر کرده و از ۱۰۷.۳ میلیون دلار به ۱۰۳۱.۴میلیون دلار رساندند. در حالی که شرکت های غربی از فرصت های مختلف سرمایه گذاری در روسیه استفاده کردند، اما درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری ها در این دوره بر پروژه های مشترک در حوزه نفت و گاز روسیه بود که از سوی شرکت هایی همچون بی پی و اکسان موبیل صورت می گرفت. در این دوره، در میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را در روسیه داشت. در واقع سرمایه گذاری آمریکا از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ از ۱۹ میلیون دلار به ۵۲۵ میلیون دلار رسید و روند این سرمایه گذاری ها به گونه ای پیش رفت که در سال ۱۹۹۵، بیش از ۵۰ درصد از کل سرمایه گذاری های مستقیم کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در روسیه متعلق به آمریکا بود. با توجه به آمار فوق الذکر به روشنی می توان دید که به رغم دهه ها دشمنی میان ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، به محض اینکه وضعیت سیاسی بهبود یافت، شرکت های آمریکایی از فرصت ها استفاده کردند و به سرمایه گذاری گسترده در روسیه پرداختند.  این تجربه می تواند در مورد کشور ما نیز تکرار شود.

آقای فرامرزی مقاله ای نیز با عنوان رکود تورمی، مشکلی با راه حلی دشوار ارائه کردند. دکتر روحانی با اشاره به این مشکل یادآور شده که سیاستهای انبساطی می تواند با رکود مبارزه کند و سیاست های انقباضی تورم را کاهش  می دهد، ولی برای ترکیب رکود و تورم راه حل آسانی وجود ندارد. رکود تورمی به نوعی مشکلی منحصر به فردی است. به غیر از آمریکا و بریتانیا (در دهه های شصت و هفتاد میلادی) معدود کشورهایی هستند که با دوره های طولانی رکود تورمی روبرو بوده اند.

آقای فرامرزی همچنین در مورد فرّاریت نرخ ارز مقاله ای نوشتند. فراریت نرخ ارز مشکلی جدی برای اقتصاد کشور است.  این موضوع تهدید بزرگی برای تجارت بین المللی ما است. در یکی از پژوهش هایصندوق بین المللی پول به این نکته اشاره شده که اگر نرخ ارز به مقدار یک واحد انحراف معیار پیدا کند، تجارت 7 درصد کاهش می یابد.

در پایان ماه مطلبی از طرف همکاران گروه با عنوان توافق هسته ای، امروز بهتر از فردا ارائه شد که در همین خبرنامه درج شده است.

با تشکر فراوان – مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: