به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

این گزارش کارگاه مدیریت شهرت مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی توسط خانم این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید است که برای تاجران ارسال کردند. با تشکر از حمایت ایشان از بسط گفتمان اقتصادی

در سال های اخیر براهمیت مدیریت شهرت و اعتبار در سراسر جهان افزوده شده است  و شهرت و اعتبار کشور نیز به عاملی در جهت گسترش  و توانمند شدن بنگاههای اقتصادی بدل شده است ، به عبارت دیگر شهرت و اعتبار بنگاههای اقتصادی تابعی از شهرت و اعتبار آن کشور  می باشد. یک پیمایش جهانی با عنوانCountry Reputation Track   از بیش از 36 هزار مصرف کننده در کشورهای جی 8 پیشرفت های اخیر در شهرت و اعتبار کشورها را در زمان بحران اقتصادی نشان می دهد. در این رتبه بندی کانادا، استرالیا و سوئد، معتبرترین کشورها شناخته شده اند. کشور چین و هند بین 5 تا 8 امتیاز جدید در طول 4 سال گذشته به دست آورده اند و ایتالیا و یونان امتیاز زیادی را از دست داده اند. بر اساس این پیمایش، کشور ایران در رتبه بندی جهانی رتبه 49 را بدست آورده و تنها در منطقه کشور عراق شهرت و اعتبار کمتری از ایران دارد. بدین صورت مجموعه سیاستگذاری های اقتصادی،  اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای یک کشور شهرت ، اعتبار و تصویری را از کشور می سازد که خود تسهیل کننده حضور شرکتها و بنگاههای اقتصادی در بازارهای بین المللی می شود . تا چه اندازه ما در کشور به این موضوع توجه می کنیم و حضور بنگاههای خود را در بازارهای بین المللی تسهیل می کنیم ، سوالی  است که می بایست سیاستگذاران کلان کشور پاسخ دهند.

مدیریت شهرت در هر شرکت دو عنصر اساسی دارد: ارزش ها و ذینفعان. برای مدیریت شرکت، حتما باید با ذینفعان و نیازهای آنان آشنایی داشته باشی و بدانی که از بین گروه های مختلفی که با آنها سر و کار داری کدام از همه مهم تر است. در اینجا هم می تواند یک لیست از ذی نفعان مهم شرکت تهیه کرد. در طرف دیگر ارزش های سازمانی قرار دارند. ارزش ها در اینجا به معنی ارزش های صاحبان سهام به علاوه ارزش های ذینفعان هستند. بدون شناخت ارزش های سازمانی مدیریت شهرت و اعتبار ممکن نیست. ارزش های حاکم بر سازمان باید جمعی از ارزش های تصمیم گیرندگان و ذینفعان باشد چون تنها به ارزش های خود محدود ماندن، سازمان را متحمل ریسک بالایی می کند. باید در نظر داشته باشیم در امر مدیریت شهرت و اعتبار آنچه مهم است تصویر و ادراک بیننده است، نه واقعیت. تصمیم گیرندگان شرکت در راستای مدیریت  شهرت و اعتبار شخصی در وهله اول و سپس مدیریت شهرت و اعتبار بنگاه خود ، می توانند با ایجاد یک لیست فردی از شهرت شخصی شان به فهم خود از شهرت شرکتشان بیفزایند. چنین لیستی می تواند به طور منظم و هر ساله بازنوشه شود.

مفاهیم دیگری نیز همچون احترام، اعتماد و وفاداری نیز در مدیریت شهرت مهم هستند. در حقیقت این یک چرخه است که در طی آن احترام موجب شهرت می شود، شهرت اعتماد به همراه می آورد و اعتماد منجر به وفاداری مصرف کنندگان می شود و وفاداری همان چیزیست که برای شرکت ثروت به همراه می آورد. این وفاداری با تصمیمات، رفتارها و شیوه های کسب و کار به دست می آید. با اهمیت یافتن وفاداری در سال های اخیر، شهریت نیز اهمیت دو چندان یافته است.

حال اگر شرکتی به مدیریت شهرت بها ندهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اتفاقی که می افتد اینست که رقیبان آن شرکت شهرت و اعتبار وی را تعیین خواهند کرد. در بازار پر رقابت امروز رقبا سعی می کنند با ذهن مخاطبان بازی کنند پس مدیریت شهرت و اعتبار یک مساله تجملی و تزیینی نیست، بلکه واجب و ضروری است. به عبارت دیگر در چنین حالتی مدیریت شهرت و اعتبار در واقع همان مدیریت ریسک است. مدیریت ریسک برای بقای هر شرکتی لازم است و مدیریت شهرت و اعتبار ریسک ها و مخاطراتی که شرکت ها با آن رویارو هستند را کاهش می دهد. در اینجا می توان دوباره لیستی از مخاطرات و ریسک های مقابل سازمان درست کرد و لیستی از چیز هایی که می تواند به شهرت و اعتبار سازمانتان ضربه وارد کند. امروزه با گسترده تر شدن رسانه ها و مخاطبان، ریسک های زیادی بر سر راه شهرت شرکت ها وجود دارد.

قدم بعد از ساختن این لیست از ذی نفعان و ارزشهای سازمانی ،  تعیین اولویت ها و سیاست گزاری بر اساس آنها است. با استفاده از چنین راه هایی  با در نظر گرفتن ریسک ها، یک سازمان باید بتواند انتظارات ذینفعانش را مدیریت کند. در واقع اگر با واقع بینی و انصاف ذی نفعان خود را مدیریت کنیم و با آنها مشارکت داشته باشیم ، شهرت و اعتبار خود به خود تنظیم می شود.

برندهای مختلف در بازار پر رقابت امروز، دایما بر سر شهرت و اعتبار با هم نزاع می کنند. مهم این است که شرکتی بتواند خود را به نوعی از بقیه متمایز کند و شرکت های موفق آنهایی هستند که در عین رسیدن به اهدافشان، می توانند خود را به خوبی از بقیه متمایز گردانند.

کوتاه سخن انکه، در زمان های قدیم کسب و کار ساده تر بود و اهداف تنها در سود خلاصه می شدند، اما در دنیای پیچیده تجارت امروز، فرهنگ ها و ارزش ها وارد بازار شده اند و فرایند و سیاست ها را عوض نموده اند. دستاورد شرکت ها دیگر تنها محدود به پول نیست و بخش مهمی از دستاوردهای آنان را وفاداری مشتریان تشکیل می دهد که در واقع رویه دیگر مدیریت شهرت و اعتبار و مدیریت ریسک می باشد.

"روند نزولی نگاه مثبت به ایران"

اعتبار ما خدشه دار است

برند ملی و راهکار بهبود اعتبار کشور

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: