به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران محترم و فعالان دلسوز اقتصادی خبرنامه 18

از حمایت های روزافزون شما از بسط گفتمان اقتصادی و تلاش های پیگیر شما برای رساندن صدای بخش خصوصی به گوش مسئولان محترم و پیگیری مطالبات این بخش سپاسگزاریم. امیدواریم با استمرار این اقدامات و بهره برداری درست از فرصت های موجود در عرصه های داخلی و بین المللی شاهد بازگشت اقتصاد کشور به جایگاه شایسته آن باشیم.

در ابتدای ماه آقای کشاورز در خصوص چالشهای صنایع غذایی و کشاورزی نوشتند. ایشان ضمن اشاره به آسیب دیدگی شدید اقتصاد روستایی، زیرساخت های نامناسب و ناکافی، کمبود سرمایه و مخارج بالای تولید، چالشهای نرخ محصولات کشاورزی و مدیریت منابع آب از تشکیل کارگروه رفع مشکلات صنایع غذایی و دارویی در اتاق تهران استقبال کردند. به اعتقاد ایشان به علت گستردگی بخش کشاورزی و غذای کشور، ظرفیت ها و توانایی ها و نیز مسائل و مشکلات پیش روی این بخش نیز  از گستردگی ویژه ای برخوردار است. تلاش در راه رفع مشکلات از یک سو و بالفعل کردن ظرفیت ها از دیگر سو وظیفهء خطیری است در ماه ها و سال های آینده بر دوش محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی خواهد بود. 

آقای علیزاده در مقاله ای به قدمهای بعدی جنبش مدنی علیه تحریم پرداختند که پربیننده ترین مقاله این ماه بود و در همین خبرنامه برای سهولت دسترسی شما درج شده است.

آقای طاهرخانی در مقاله ای با عنوان اتاق بازرگانی جوانان تآکید کردند هدف از تشکیل اتاق بازرگانی جوانان اولا بحث آموزش و ثانیا حمایت های لازم جهت حضور در بازار و حفظ استمرار این حضور است که از این جهت منافع ذیل محقق خواهد شد: تشویق خود اشتغالی جوانان، کاهش هزینه های دولت، شناسایی بازارهای جدید، ارتقاء سطح تجارت، حاکمیت دموکراسی اقتصادی و توسعه تجارت الکترونیک. 

پیامی از میانمار در مورد ژاپن رقیب و رفیق عنوان پیام دوست همکارمان بود و گزارش او از  تماس با یک تاجر ژاپنی. این آشنایی به ادامه مکاتبات این تاجر ایرانی و آن تاجر ژاپنی انجامید که بخش دیگری از آن در مقاله ای منتشر شد با عنوان ژاپنی ها دربارهء ما چه می اندیشند؟ میانمار با اصلاحات سیاسی و رفع تحریم ها توانسته است سرمایه خارجی قابل توجهی را در مدت کوتاهی جذب کند. نگاهی به تجربه دوستمان محسن و تاناکا و دیدگاه های این تاجر ژاپنی خالی از لطف نیست.

آقای پورمجد در مقاله ای با عنوان فرصت های موجود در بخش گاز طبیعی وضعیت تولید و صادرات گاز طبیعی را بین ایران و قطر مقایسه کردند.

نسبت به تولید ناخالص داخلی، قطر تقریباً دو برابر ایران گاز طبیعی تولید می کند، اما بر خلاف ایران، این کشور بیشتر تولیدش را صادر می کند. قطر توانسته است از منابع گازش در جهت رشد گستردهء اقتصادی بهره برداری کند و اکنون این کشور به جایی رسیده که از بالاترین تولید سرانه ناخالص داخلی در جهان برخوردار است.

آقای علیزاده با توجه به صحبت های بسیار در مورد برنامه های صد روزه دولت مطلبی را با عنوان روحانی، روزولت و برنامه صد روزه ارائه کردند که در همین خبرنامه به عنوان مقاله برگزیده ماه تقدیم شده است.

آقای امیدوار مقاله ای با عنوان لزوم پیوستن دولت تدبیر و امید به معاهده او جی پی برای وبسایت تاجران ارسال کردند که با توجه به پیوستن ترکیه به 54 کشور و نزدیک به 60 سازمان غیر دولتی به معاهده دولت باز از دولت تدبیر و امید می خواهد تا به این معاهده بپیوندد. به نقل از مقاله ایشان او جی پی یک سازمان بین المللی با رویکردی چندجانبه است که دولت ها را به رعایت اصولی در جهت افزایش شفافیت و  مشارکت مدنی و توانمند ساختن شهروندان تشویق می­کند.

آقای فرامرزی با توجه به مقاله آقای دینی و نظرسنجی وبسایت تاجران یادداشتی ارائه کردند با عنوان تحقق سند چشم انداز بدون توافق هسته ای غیر ممکن است. این یادداشت و نتیجه نظرسنجی را در صفحه 3 همین خبرنامه بخوانید.

شکاف نگران کننده میان نرخهای سپرده های بانکی و تورم عنوان مقاله دیگری بود از آقای فرامرزی. به گزارش تریدینگ بیزنس ایران در حال حاضر بیشترین شکاف میان نرخ سود سپرده بانکی و نرخ تورم را در جهان دارد.  بعد از ایران کشورهای ونزوئلا و سودان بیشترین فاصله میان نرخ سود سپرده و نرخ تورم را در جهان دارند.

آقای کرمانی در ادامه مبحث فرصت های موجود در بخش گاز طبیعی مقاله ای با عنوان خطوط انتقال گاز طبیعی و چالش صادرات ایران ارائه کردند . در بخشی از این مقاله آمده است که هم اکنون خطوط انتقال گاز طبیعی ایران به ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان کشیده شده و خط انتقال گاز به پاکستان نیز در دست احداث است. البته خطوط لوله آذربایجان و ترکمنستان برای واردات گاز طبیعی به مناطقی از ایران است که دسترسی به خطوط گاز رسانی داخلی را ندارند. خط لوله به ارمنستان هم محدود است و فرصت های چندان گسترده ای را برای صادرات گاز طبیعی فراهم نمی کند. در این میان خطوطی که به ترکیه و پاکستان کشیده می شود برای صادرات گسترده گاز طبیعی کشور به آسیا و اروپا حیاتی خواهند بود.

آقای فرامرزی مقاله دیگری ارائه کردند با عنوان خروج از تورم ۴۵ درصدی چقدر طول می کشد؟ به اعتقاد ایشان بر اساس داده های بانک جهانی در مجموع ۷۹ دورهء زمانی ثبت شده است که در آن نرخ تورم در یک کشور به دستکم ۴۰ درصد رسیده و بعد طی چند سال پی در پی دستکم در مرز ۱۵ درصد ثابت مانده است. بر اساس این داده ها می توان گفت به طور متوسط، پس از آنکه نرخ تورم به ۴۰ درصد می رسد، حدوداً ۷ سال طول می کشد تا این رقم به زیر ۱۵ درصد باز گردد. زمانی که کشورها تنها یک سال تورم بیش از ۴0 درصد را تجربه می کنند، به طور متوسط در کمتر از دو سال نرخ تورم را به زیر ۱۵ درصد می رسانند. البته در تفسیر این نتایج باید شرایط اختصاصی کشورها را نیز مد نظر قرار داد.

خانم دلاوری در این ماه مطلب قابل توجهی با عنوان برند ملی و راهکار بهبود اعتبار کشور ارائه کردند. به اعتقاد ایشان ما برای بهبود وجهه و اعتبار ملی کشور باید ترکیبی از رهبری بخش خصوصی و حمایت های دولتی را مورد استفاده قرار دهیم. از یک سو شرکت های خصوصی باید متوجه اهمیت و تاثیر برند ملی کشور بر موفقیت های خود باشند و اقدامات لازم را هم در داخل و هم در عرصه بین المللی انجام دهند تا اعتبار ایران را صیانت کنند و وجههء کشور را بهبود بخشند. اما به هر حال بدون حمایت های دولتی، چنین تلاش هایی نتیجهء چندانی نخواهد داشت. متاسفانه طی سال های گذشته رهیافت آقای احمدی نژاد در عرصه روابط بین الملل به شدت به وجههء ایران آسیب رساند و کار را برای دولت بعدی دشوار کرد. اما به هر حال اکنون جهان منتظر دکتر روحانی است تا روش متفاوتی را اتخاذ کند و تنش های موجود را بر طرف سازد. امید آنست که دولت جدید راه تازه ای را برای ترمیم وجهء ملی پیش گیرد، ولی اگر دکتر روحانی اقدامی در این راستا نکند بخش خصوصی به تنهایی از عهده این مهم بر نخواهد آمد و با مشکلات بسیاری برای تغییر نظر جهان دربارهء ایران روبرو خواهد بود.

آقای کرمانی این بار به آن روی سکه تجارت با اندونزی نگاهی انداختند. به اعتقاد ایشان اندونزی بزرگترین کشور مسلمان است. هر چند که روابط تجاری لزوماً ارتباطی با مذهب ندارد اما این واقعیت که اندونزی و ایران در گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه قرار دارند باعث می شود که اندونزی به شریکی جذاب برای ما بدل شود. اصلی ترین موانع گسترش تجارت میان دو کشور عبارتند از:

 1- تحریم ها که مانعی بر سر راه پرداخت ها و سرمایه گذاری است.

 2- قوانین دست و پاگیر و محافظه کارانه برای سرمایه گذاری که هم در ایران و هم در اندونزی وجود دارد.

 3- ساختار اقتصادهای در حال رشد ایران و اندونزی که بر صادرات سوخت و انرژی و کالا وابسته است.

آقای امیدوار در مقاله دیگری از تصویب قانون مسئولیت اجتماعی شرکتی در هندوستان خبر دادند. کشور هندوستان با تصویب قانون مسئولیت اجتماعی شرکتی در ردیف اولین کشورهایی در دنیا قرار گرفت که برای ترویج کسب وکار مسئولانه دارای یک قانون الزام آور می باشد. این اقدام می تواند الگوی مناسبی برای دولت دکتر روحانی باشد.

بسط گفتمان اقتصادی در نماز جمعه عنوان آخرین مقاله ماه توسط خانم زهرایی بود که در صفحه 3 این خبرنامه درج شده است. به اعتقاد ایشان حضور فعالان اقتصادی شناخته شده به عنوان سخنرانان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران نوید بخش حرکتی مثبت برای بسط گفتمان اقتصادی و تحقق حماسه اقتصادی است.

از همه شما فعالان دلسوز برای تلاش پرثمرتان در شهریور ماه سپاسگزارم.  مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: