به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 در خصوص تورم زیاد گفته و نوشته شده و به رغم اختلافات دربارهء نحوهء کنترل قیمت ها، همکنون اختلاف نظر زیادی بر سر لزوم کاهش سریع نرخ تورم وجود ندارد. ولی الله سیف، رئیس جدید بانک مرکزی و علی طیب نیا، وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی کاهش تورم را از اولویت های خود برای بهبود وضع اقتصادی کشور عنوان کرده اند. اما اکنون نرخ تورم به ۴۵ درصد رسیده و سوال اینجاست که اگر دولت جدید بتواند برنامه های ضد تورمی را به اجرا گذارد، چقدر زمان طول خواهد کشید تا نرخ تورم به دوران آغاز به کار دولت آقای احمدی نژاد، یعنی نرخی زیر ۱۵ درصد، برسد؟

بانک جهانی نرخ تورم بسیاری از کشورها را از سال ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۳ ثبت کرده است و شاید سوال فوق را بتوان با مدد گرفتن از این داده های تاریخی پاسخ داد. آمار بانک جهانی البته به گونه ای جامع همه کشورها را در بر نمی گیرد ولی این داده ها نمای روشنی از وضعیت تورم در ۱۸۰ کشور جهان را طی بیش از ۵۰ سال ارائه می دهد که می تواند مبنای خوبی برای ارزیابی و گمانه زنی در خصوص روند آتی تورم در کشورها باشد.  

بر اساس ارقام بانک جهانی، ۶۱ کشور جهان حداقل برای یک سال تجربه تورم بالا، یعنی تورمی ۴۰ درصدی و یا بیشتر، را داشته اند و نیمی از این کشورها برای دستکم ۵ سال با این نرخ تورم دست و پنجه نرم کرده اند. سال هایی که تورم در این کشورها بالا بوده نیز معمولاً پشت سر هم  بوده و دوره هایی از تورم مزمن و بالا و یا حتی ابر تورم را ایجاد کرده است. البته از بیش از ۶ هزار رقم ثبت شده در بانک جهانی، تنها در کمتر از ۳ درصد است که نرخ تورم به ۴۰ درصد و یا بیشتر می رسد.

در بسیاری از کشورها، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود که باعث بروز دوره ای از تورم بالا شد. طول مدت این دوره ها در اقمار اتحاد جماهیر شوروی و یوگسلاوی سابق متفاوت بود اما نکته قابل توجه اینست که در دههء گذشته هیچ یک از این کشورها به غیر از بلاروس دوره ای با تورم بیش از ۴۰ را تجربه نکرده اند. از سوی دیگر کشورهای اروگوئه، جمهوری دموکراتیک کنگو، ترکیه، آرژانتین، پرو، برزیل، آنگولا، بلاروس، سودان، زامبیا و زیمبابوه طولانی ترین دوره های تورم بالا را داشته اند و همه این کشورها حداقل دوره ای ده ساله از تورم مزمن و بالا را تجربه کرده اند. به غیر از بلاروس و سودان و زیمبابوه، نرخ تورم در بقیه کشورهای فوق الذکر کنترل شده و طی چند سال گذشته حداکثر حدود ۱۰ درصد بوده است.

بر اساس داده های بانک جهانی در مجموع ۷۹ دورهء زمانی ثبت شده است که در آن نرخ تورم در یک کشور به دستکم ۴۰ درصد رسیده و بعد طی چند سال پی در پی دستکم در مرز ۱۵ درصد ثابت مانده است. بر اساس این داده ها می توان گفت به طور متوسط، پس از آنکه نرخ تورم به ۴۰ درصد می رسد، حدوداً ۷ سال طول می کشد تا این رقم به زیر ۱۵ درصد باز گردد. البته همانطور که عنوان شد این عدد نمایانگر میانگین زمانی برای کاهش تورم است و بیشتر کشورها در دو سوی این طیف قرار دارند. در حدود نیمی از کشورها، بحرانی موقت عامل اصلی بروز تورمی ۴۰ درصدی بوده و از همین رو این وضعیت طی چند سال رفع شده است. اما در نیمی دیگر از موارد، عواملی ریشه ای تر باعث تورم بالا شده و این کشورها برای یک دهه یا بیشتر با مشکل تورم بالا دست و پنجه نرم کرده اند.

یکی از نتایج مهمی که از داده های فوق می توان گرفت لزوم کنترل سریع تورم است. زمانی که کشورها تنها یک سال تورم بیش از ۴0 درصد را تجربه می کنند، به طور متوسط در کمتر از دو سال نرخ تورم را به زیر ۱۵ درصد می رسانند. البته در تفسیر این نتایج باید شرایط اختصاصی کشورها را نیز مد نظر قرار داد. در خصوص ایران، وضعیت شکل خاص خود را داشته زیرا ما در سال ۱۹۹۵ نرخ تورم ۷ . ۴۹ را تجربه کردیم و طی پنج سال، این رقم را به زیر ۱۵ درصد رساندیم. اما به هر حال راه برد کلی روشن است و سرعت عمل ضروری است. همکنون هم اگر دولت دکتر روحانی بخواهد از ادامه تورم کنونی برای یک دهه آینده جلوگیری کند، لازم است که به سرعت عمل کند و قیمت ها را تا پایان سال جاری تحت کنترل درآورد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: