به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آقای علی دینی ترکمان، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در یکی از مقالات اخیر خود که در دنیای اقتصاد به چاپ رسید بر یکی از نکات بسیار مهم انگشت گذاشتند که طی سالیان اخیر بیشتر مورد توجه برخی از اقتصاددانان و سیاستگذاران واقع شده است و آن توجه به اهداف سند چشم انداز است.  به اعتقاد این استاد اقتصاد استمرار تحريم‌ها موجب به محاق رفتن سند چشم‌انداز مي‌شود.

کارشناسان تاجران در نظرسنجی هفته گذشته خود این سوال را از همکاران و خوانندگان وبسایت پرسیدند که آیا تحقق سند چشم انداز بدون اقدام عاجل برای رسیدن به توافق هسته ای ممکن است؟ 65 درصد از 440 شرکت کننده در این نظرسنجی معتقدند تحقق سند چشم انداز بدون اقدام عاجل برای رسیدن به توافق هسته ای غیر ممکن است.


دکتر روحانی در گزارش اوضاع اقتصاد به خبرگان اعلام کرد تورم کشور در پايان تيرماه 5/37 درصد بوده و تورم نقطه به نقطه 44 درصد است. رقم نقدينگي کشور در پايان تير ماه 479 هزار ميليارد تومان. در کل کشور 5/12 درصد بيکاري وجود دارد که البته براي دوره سني 19 تا 34 سال اين رقم بسيار بالا است. امروز فروش نفت ما حداقل يک ميليون بشکه در روز کاهش يافته؛ بنابراين درآمد اصلي کشور با مشکل مواجه است و با توجه به تحريم در بخش پتروشيمي و کالاهاي ديگر ما با مشکل در ساير بخش‌هاي غيرنفتي هم مواجه خواهيم شد. از سوی دیگر بودجه 210 هزار میلیارد تومانی که برای امسال در نظر گرفته شده، بودجه غیر‌واقعی است که تحقق آن امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین باید اصلاح شود تا توقعات نابجا در سطح جامعه پدید نیاورد. 

با توجه به وضعیت ترسیم شده توسط رئیس جمهور به نظر می رسد انتظارات برای بهبود وضعیت معیشتی مردم و حل مشکلات اقتصادی در صد روز چندان واقع بینانه نباشد اما در این صد روز اگر خشت اول را معمار درست نهد شاید با تداوم روند سیاست های اصلاح شده بتوان به آینده امیدوار بود. در غیر اینصورت امیدها به یأس و مطالبات به اعتراضات تبدیل خواهد شود.

تحریم ها با مناقشه هسته ای ارتباط مستقیم دارند و به همین دلیل اصلاح سیاست خارجی در این مقطع حیاتی است تا با کاهش و در نهایت رفع تحریم ها بتوانیم وارد دوران پساتحریم شویم و در حد ممکن در مسیر تحقق سند چشم انداز گام برداریم. زمان، زمان اقدام عاجل برای رسیدن به توافق هسته ای است و اهمیت آن باید برای سیاستگذاران کاملا روشن باشد چون تداوم اشتباهات گذشته ممکن است امکان بازگشت اقتصاد به شرایط عادی را برای چندین دهه به تأخیر بیاندازد. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: