به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در میان کشورهای جهان، ایران از لحاظ منابع گاز طبیعی در رتبه دوم قرار دارد، اما ما متاسفانه کمتر از یک درصد صادرات گاز طبیعی در جهان را در اختیار داریم و اکنون هم صادرات خالص گاز طبیعی ما تنها به چند کشور همسایه محدود می شود. شاید بتوان گفت پس از نفت، گاز طبیعی مهمترین سرمایه اقتصادی کشور است و اگر ما بخواهیم به طور کامل از این سرمایه خدادادی برای توسعه اقتصادی استفاده کند، لازم است که برنامه ای برای بهره برداری بهینه از منابع گاز طبیعی کشور داشته باشیم.

در اینجا شاید بد نباشد به عنوان مقایسه، نگاهی به تولید و صادرات گاز طبیعی کشور قطر باندازیم. همکنون قطر حدود ۱۲۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی صادر میکند؛ این مقدار صادرات، با توجه به حجم منابع گاز طبیعی قطر و ایران، میزان قابل قبولی برای ما نیز هست. نسبت به تولید ناخالص داخلی، قطر تقریباً دو برابر ایران گاز طبیعی تولید می کند، اما بر خلاف ایران، این کشور بیشتر تولیدش را صادر می کند. قطر توانسته است از منابع گازش در جهت رشد گستردهء اقتصادی بهره برداری کند و اکنون این کشور به جایی رسیده که از بالاترین تولید سرانه ناخالص داخلی در جهان برخوردار است. البته با  توجه به جمعیت بالای ایران، ما نمی توانیم به سرعت به چنین رشد وسیعی برسیم ولی به هر حال منابع غنی گاز طبیعی ایران می تواند شرایط توسعه گسترده اقتصادی کشور را فراهم کند.


 

اکنون ایران عضو مجمع کشورهای صادرکنندهء گاز یا به اصلاح اپک گازی است، اما نباید از یاد برد که در حال حاضر ما صادرکنندهء عمدهء گاز نیستیم و برای جبران مافات باید سریعتر اقدام کنیم. در همین حال باید توجه داشت که بازارهای انرژی جهانی هم در حال تحول است و فرصت های موجود برای بخش گاز طبیعی کشور ما همیشگی نخواهد بود. در این راستا ما باید به سرعت اقدام کنیم تا جایگاه خود را در بازار جهانی گاز طبیعی تعریف و تثبیت نمائیم.

روش های مختلفی برای بهره برداری از تولیدات گاز طبیعی وجود دارد. این سوخت را می توان به طور غیر مستقیم به شکل انرژی برق و یا مواد پتروشیمی صادر کرد. گزینه های موجود برای صادرات مستقیم گاز طبیعی نیز عبارتند از خطوط انتقال و یا حمل و نقل در شکل گاز مایع. هر دو گزینهء موجود برای صادرات مستقیم گاز طبیعی مزایا و مشکلات خود را دارد. خطوط انتقال گاز گزینه ای ساده است که در آن چندان نیازی به فن آوری و یا سرمایه گذاری خارجی نیست. ولی باید توجه داشت که استفاده از این خطوط مستلزم برقراری رابطه ای درازمدت با مشتریان است و زمانی که خطوط لوله به یک کشور کشیده شد چندان امکان تغییر مشتری وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر گاز مایع گرانتر است و تولیدش محتاج فن آوری پیشرفته ای است که احتمالاً نیازمند سرمایه گذاری خارجی خواهد بود. در همین حال صادرات و فروش گاز مایع نیز معمولاً مستلزم قراردادهایی دراز مدت است، ولی به هر حال اگر وضعیت مشتریان تغییر کند گزینه های بیشتری برای عرضه محصول به دیگر کشورها وجود خواهد داشت.

در آینده ای نزدیک تحلیل های بیشتری را در خصوص گزینه های ممکن برای صادرات گاز طبیعی ارائه خواهیم داد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: