به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محسن، یکی از دوستان ما، اخیراً در ایمیلی دربارهء برخوردش با یک  تاجر ژاپنی نوشته بود. بنده از ایشان اجازه خواستم که بخشی از ایمیلشان را به اشتراک بگذارم. در ادامه توجه شما را به قسمت هایی از ایمیل محسن جلب می کنم:

... مثل همیشه با علاقه گزارش یکی از همکارانتان را دربارهء وضعیت میانمار خواندم و فکر کردم تجربهء اخیرم را برای شما ایمیل کنم. اخیراً من در فرودگاه بانکوک منتظر پروازم بودم که به یک تاجر ژاپنی که اسمش تاناکا بود برخورد کردم. ایشان داشت به ژاپن بر می گشت و یک هفته قبل از آن هم در میانمار بود. این تاجر ژاپنی گفت که برای شرکت توشیبا ژنراتورهای توربینی می فروشد.

صحبت های ما کوتاه بود اما این تاجر ژاپنی حرف های جالبی دربارهء میانمار می زد. بر اساس صحبت های او متوجه شدم که روابط ژاپن و میانمار تدریجاً دارد در زمینه های مختلف بهتر می شود. البته به نظرم به خصوص در زمینه مشارکت های اقتصادی روابط بهتر می شود. چونکه ژاپن کشور خیلی پیشرفته و مدرنی می باشد ولی منابع معدنی کافی ندارد. در ضمن جمعیت ژاپن هم رفته رفته پیرتر می شود. میانمار تا حدی برعکس ژاپن است چون کشور فقیر و غیرمدرنی می باشد و هم منابع زیادی دارد و هم جمعیت جوانی. فکر می کنم این دو کشور می توانند با هم همکاری های خوبی داشته باشند.

من خودم کنجکاوم که بدانم در داخل میانمار، ژاپن وضع بهتری خواهد داشت یا چین؟ تاناکا می گفت که میانماری ها برخورد خیلی خوبی با سرمایه گذارهای خارجی دارند. شاید میانمار به علت تجربه بدی که با چین داشته رابطه خوبی با ژاپن برقرار بکند. تاناکا می گفت به نظر نمی رسد میانماری ها بخواهند رابطه خودشان را با ژاپن قطع بکنند. شاید میانمار آخر سر با هر دو کشور رابطه داشته باشد تا قدرت مانور بیشتری داشته باشد.

وقتی به وضعیت موجود در میانمار نگاه می کنم، واقعاً از وضعیت تجارت در کشور خودمون افسوس می خورم. ما منابع خیلی خوبی داریم، جمعیت خیلی تحصیل کرده ای داریم، ظرفیت های خیلی خوبی در کشور هست ... البته این را از سر بخل نمی گویم، میانمار هم ظرفیت های خوبی دارد ولی به هر حال فکر نمی کنم شرایط در آنجا حداقل در کوتاه مدت چندان بازدهی تجاری داشته باشد. اما ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی در کشور ما خیلی خیلی زیاد است. علتی که افسوس می خورم اینست که با وجود این وضعیت الان میانمار میلیون ها دلار سرمایه خارجی را جذب کرده و وضعیت کشور ما را هم که خودتان بهتر می دانید چطور است. تاناکا می گفت الان هر ماه چندین هزار تاجر ژاپنی به میانمار سفر می کنند.

از صحبت های این تاجر ژاپنی اینطور برداشت کردم که با وضعیت میانمار آشناست. فراموش کردم ازش بپرسم که آیا در سال های قبل هم به میانمار رفته بوده یا نه، اما از صحبت هاش اینطور به نظر می رسید که میانماری ها از قبل هم می خواستند که با ژاپن رابطه تجاری داشته باشند و الان تغییرات سیاسی که در میانمار بوجود آمده شرایط تماس را ایجاد کرده. تاناکا می گفت میانماری ها می خواستند با ژاپن و دیگر کشورها روابط تجاری داشته باشند و به همین علت هم تغییرات سیاسی در این کشور بوجود آمد.

به نظرم رسید که تاناکا با وضع ایران هم آشنا بود ولی چون پروازم نزدیک بود دیگه نتوانستم ازش درباره ایران هم بپرسیم. البته کارت ویزیتش را گرفتم که ایمیلش هم هست. انشاالله باهاش تماس می گیریم و اگر جواب داد نظرش را برای شما ایمیل می کنم. به هر حال خوب و جالب است که نظر اینجور افراد را که هم مشتری های بالقوهء ما هستند و هم رقیب های بالقوهء ما جویا شد...

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: