به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 شرکت های مختلفی در صنایع غذا و کشاورزی کشور فعالیت می کنند و طیف وسیعی از تولیدات را به بازار عرضه می نمایند. بالطبع نیازها و مطالبات مطرح شده از سوی این شرکت ها نیز گسترده و متنوع است. نگاهی به اظهارنظرهای دست اندرکاران صنایع غذا و کشاورزی در بخش خصوصی روشن می کند که این افراد از لزوم توجه به مسائلی سخن می گویند که هم به کارآیی و تولید صنایع خاص مرتبط است و هم به نقش فعال دولت برای احیاء بخش کشاورزی گره خورده است. برای مثال غلامحسین شافعی، رئیس شورای ملی زعفران و نایب رئیس اتاق بازرگانی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از سویی ابراز نگرانی کرده که در سال های اخیر، اقتصاد روستایی به شدت آسیب دیده و تولیدات کشاورزی در روستاها در حال نابودی است و از دیگر سو بر لزوم توجه دولت یازدهم بر  زنده کردن تولیدات کشاورزی و اقتصاد روستایی تاکید کرده است.

بررسی نظرات فعالان و کارشناسان صنایع غذا و کشاورزی حاکی از وجود چالش های مختلف در این بخش است. در این میان به نظر می رسد که مشکل زیر ساخت های نامناسب و ناکافی و نیز مشکلات تکنولوژیک از جمله مسائل اصلی است که البته با وجود تحریم ها، رفع این مشکلات دشوارتر نیز شده است. محسن جلال پور، رئیس انجمن پسته و رئیس اتاق کرمان با پیش بینی اینکه دولت یازدهم با شرایط سختی روبرو خواهد بود اظهار کرده:  تحریم های جدید و قدیم کار اقتصادی را با مشکل مواجه و نابسامانی های داخلی و بی تدبیری ها، فضای نامناسبی را ایجاد کرده است. جلال پور با اشاره به رشد خوب اقتصادی در استان کرمان ابزار امیدواری کرده با عملکرد خوب دولت یازدهم می توان از زیر ساخت های ایجاد شده در استان کرمان در راستای رشد اقتصادی استفاده کرد و در زمینه خرما و دیگر محصولات باغی نیز می توانیم با بهره وری بیشتر، کار علمی و یکپارچه کردن مدیریت کشور، میزان برداشت و ارزآوری بیشتری داشته باشیم.

مشکل کمبود سرمایه و مخارج بالای تولید از دیگر چالش های پیشروی کشاورزان است. فخرالله مولایی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم با تاکید بر ساماندهی خوشه های صنعتی اظهار کرده:  بهترین نقطه هر استان با بهترین قیمت و مناسبترین اعتبار باید در اختیار افراد قرار گیرد تا خوشه های صنعتی توسعه یابد. در همین حال علی شریعتی مقدم، دبیر اتحادیه صادرکنندگان زعفران کشور با اشاره به فوائد توسعه زیرساخت های گل خانه ای در کشاورزی ایران گفته هر هکتار طرح گلخانه ای بین ۵ تا ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. 

در خصوص مسائل مربوط به نرخ کالاهای کشاورزی نیز مسئله عدم تعادل قیمت و نیز سیاست های قیمت گذاری از جمله مسائل مطرح از سوی کارشناسان است. غلامرضا میری گفته است: علت نوسانات زعفران در بازار ناشی از نوسانات قیمت ارز و میزان عرضه و تقاضای این محصول در بازار است.  در همین حال مصطفی دریایی نژاد، رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار، با ابراز نگرانی از عدم هماهنگی قیمت سیب زمینی در میادین بزرگ  و مغازه ها، بر لزوم نظارت و کنترل در قیمت گذاری تاکید کرده است.

از دیگر مسائل مورد تاکید دست اندرکاران بخش خصوصی کشاورزی مشکل آب و راه های رفع این چالش است. در این راستا محسن جلال پور از تاثیر کم آبی بر محصولات پسته سخن گفته است. رئیس انجمن پسته و رئیس اتاق کرمان در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اظهار کرده هر چند بخش پسته کشور ۲۰ هزار تن نسبت به سال گذشته افزایش تولید خواهد داشت اما سالانه حدود ۸ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار سطح زیر کشت پسته به دلیل کم آبی و خشک شدن باغات کم می شود.

در خصوص کارآمدتر کردن روش های آبیاری، علی شریعتی مقدم تاکید کرده عملکرد سالانه کشت گلخانه ای حدود ده برابر کشت فضای آزاد است. با توجه به وجود فصول خشکسالی در کشور، سرمایه گذاری روی این روش از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا کشت گلخانه ای به کاهش میزان آب مصرفی محصولات می انجامد.

در زمینه توجه به ظرفیت های بخش کشاورزی، کارشناسان این بخش بر اهمیت صادرات کشاورزی در راستای رشد و اشتغال زایی تاکید می کنند. فرشید منوچهری، مشاور صنعتی اتاق بازرگانی خراسان رضوی از ظرفیت های صادراتی این استان یاد کرده است. آقای منوچهری که در نشست مشترک تجار و تولیدکنندگان این استان با جمعی از تجار و تولیدکنندگان منطقه ازمیر ترکیه سخن می گفت با اشاره به کیفیت بی نظیر شکر و زعفران ایران، بر لزوم توجه به مزایای استان خراسان رضوی برای صادرات این محصولات به کشورهای همسایه تاکید کرد. در این راستا بهبود وضع زیر ساخت های حمل و نقل از عوامل مهم در افزایش صادرات محصولات کشاورزی استان خراستان رضوی است.

غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی و عضو شورای ملی زعفران نیز با اشاره به ظرفیت های بخش زعفران گفته است: اشتغال زایی، ارز آوری قابل توجه و نیز افزایش ارزش افزوده ای که از مسیر صادرات این محصول حاصل می شود از طلای سرخ یک کالای استراتژیک ساخته است.  علی شریعتی مقدم نیز در این زمینه اظهار کرده: زعفران در خراسان رضوی و جنوبی برای ۵۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولید شده در این دو استان به بیش از ۴۵ کشور جهان صادر می شود.

در همین حال غلامحسین شافعی، رئیس شورای ملی زعفران،با اشاره به لزوم کاراتر کردن روند صادرات زعفران کشور می گوید: ارزش افزوده زعفران باید به داخل کشور بازگردانده شود تا زعفران ایرانی به دست مصرف کننده نهایی برسد و واسطه هایی مانند اسپانیا نتوانند سود اصلی حاصل از صادرات این محصول را از آن خود کنند.

از سوی دیگر محسن هاشمیان، رئیس شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان از دستاوردهای ایران در صادرات پسته و لزوم هماهنگی میان صادرکنندگان این محصول سخن گفته است. هاشمیان که در همایش ملی پسته، محور توسعه اقتصادی در رفسنجان سخن می گفت با اشاره به دستاوردهای شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته گفت پیش از انقلاب ۹۰ درصد از پسته کشور به آمریکا صادر می شد اما با تلاش های شرکت تعاونی، کشورهای بیشتری به خریدار پسته ایران تبدیل شدند و اکنون این محصول به تمامی نقاط دنیا صادر می شود.

پیش از پایان این نوشتار بد نیست به تشکیل یک کارگروه جدید برای رفع مشکلات بخش غذا و دارو نیز اشاره کنیم. اخیراً فعالان این بخش در جلسهء مشترکی با کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران توافق کردند مجموعه ای به نام کارگروه رفع مشکلات صنایع غذایی و دارو ایجاد کنند.  در این جلسه شاهرخ ظهیری، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت: در شرایطی که به سر می بریم غذا و دارو تحریم نیست، بنابر این می توانیم از این فرصت در سطح بین المللی استفاده کنیم.

به علت گستردگی بخش کشاورزی و غذای کشور، ظرفیت ها و توانایی ها و نیز مسائل و مشکلات پیش روی این بخش نیز  از گستردگی ویژه ای برخوردار است. تلاش در راه رفع مشکلات از یک سو و بالفعل کردن ظرفیت ها از دیگر سو وظیفهء خطیری است در ماه ها و سال های آینده بر دوش محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: