به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران گرامی و فعالان محترم و دلسوز اقتصادی

در ادامه گزارشی مختصر از مجموعه مقالات و تلاش های مرداد ماه کارشناسان و همکاران تاجران را در مسیر بسط گفتمان اقتصادی به اطلاع شما می رسانیم. مانند همیشه از حمایت های روزافزون شما سپاسگزاریم و امیدواریم این حمایت ها همچنان ادامه یابد. خبرنامه 17

در اوائل ماه آقای کرمانی در تماس با یکی از حقوقدانان اروپایی که در جریان پرونده بانک ملت و تحریم های یکجانبه بود مطلبی را با عنوان نکاتی در مورد لغو تحریم بانک ملت ارسال کرد. در حکمی که در ماه ژانویه صادر شد، دادگاه عمومی بریتانیا تحریم های اتحادیه اروپا علیه بانک ملت را لغو کرد ولی شورای اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظر کرده است. به نظر این وکیل، اتحادیه اروپا به احتمال قوی در این تجدید نظر شکست خواهد خورد اما در عین حال بانک ملت دست کم تا صدور حکم نهایی دادگاه عالی اتحادیه اروپا که تخمین زده می شود اواسط سال 2014 میلادی یعنی تقریبا یکسال دیگر صادر شود  نخواهد توانست در اتحادیه اروپا و بریتانیا فعالیت های خود را از سر بگیرد. 

آقای کشاورز مقاله ای با عنوان لزوم رویکردی فراگیر در بخش خصوصی ارائه کردند. به اعتقاد ایشان توسعه موفق بخش خصوصی از سیاست های مقطعی بسیار فراتر می رود و محدود به نگاه مثبت یک دولت به خصوصی سازی و یا وجود یک اتاق بازرگانی قوی نیست. این امر مستلزم نهادینه کردن فرهنگ توسعه ای است که بر محوریت سازمان های مستقل بنا شده باشد. این مقاله را در صفحه 5 این خبرنامه بخوانید.

سیاست های دکتر روحانی در بخش کشاورزی چه خواهد بود؟ آقای کرمانی چکیده ای از مواضع دکتر روحانی را آنچنان که پنج سال پیش در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان شد یادآوری کردند که اهم آن بدین شرح بود:

استفاده از درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری در زیرساخت های کشاورزی

مدرن سازی کارخانه های فرآوری محصولات کشاورزی

بهبود مدیریت آب و سیستم های آبرسانی

هماهنک کردن سیاست های تجاری با اهداف گسترده تر کشاورزی کشور

کاهش مالیات ها بر واردات مواد مورد نیاز بخش کشاورزی

فرا رفتن از خصوصی سازی شرکت های تولیدی در بخش کشاورزی و تسرّی این خصوصی سازی به تمامی شرکت ها در بخش کشاورزی

آقای علیزاده در مقاله ای مجلس و سیاست های اقتصادی را مورد بررسی قرار دادند. ایشان ضمن مروری دقیق به اظهارات نمایندگان در پایان نتیجه گیری کردند نکته ای که باید مستقیم تر مورد اشاره نمایندگان قرار گیرد مسئله تحریم هاست. اتاق بازرگانی، به عنوان نماینده ای قابل اتکا برای بخش خصوصی، تلاش برای رفع تحریم های بین المللی را از اولویت های دولت دانسته است. می توان گفت آن دسته از نمایندگان مجلس هم که نگران وضعیت اقتصادی کشورند می توانند با تاکید بر همین موضع، نقش موثری در حمایت از بخش خصوصی ایفا کنند. امید آن است که این نمایندگان بتوانند با تلاش و همکاری با دولت یازدهم، در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور گام بردارند.

آقای عادل طاهرخانی در مقاله ای با عنوان پیشنهادات مشخص برای اعادۀ اعتماد اشاره کردند اینک که جمهوری اسلامی ایران به ناحق مورد تحریم از سوی برخی از نهادهای بین المللی قرار گرفته است و تلاش های دیپلماتیک گاهاً به لحاظ عدم وجود حسن نیت به فرجام نرسیده است می طلبد تشکل های اقتصادی و تجار و بازرگانان ضمن رعایت اصول دیپلماتیک و سیاست خارجی کشورمان با ایجاد روابط منطقی تجاری در توسعه ی روابط تجاری پیشگام شده و در این جهت مسیر را برای مذاکرات دیپلماتیک هموار سازند. اقای طاهرخانی در این مسیر دو پیشنهاد مشخص ارائه کردند: تأسیس دانشگاه آمریکایی و تأسیس اتاق بازرگانی ایران و آمریکا با محوریت جوانان.  هر دو این پیشنهادات در مسیر اعتماد سازی در جهت رفع تحریم ها ضمن حفظ احترام بنگاه های اقتصادی دو کشور ارائه شده است.

خانم دلاوری مقاله ای با عنوان منافع عضویت در سازمان تجارت جهانی ارائه کردند. ما در سال ۱۳۸۴ گفتگوها بر سر عضویت در این سازمان را آغاز کردیم. در واقع این روند زمانی آغاز شد که آمریکا، در پی پیشرفت مذاکرات اتمی، اعتراضش را به تقاضای عضویت ما در سازمان پس گرفت. اما متأسفانه از آن زمان تاکنون پیشرفت کمی صورت گرفته است و هنوز سازمان تجارت جهانی کسی را برای پیگیری مذاکرات مربوط به عضویت ایران تعیین نکرده است. با توجه به اینکه همکنون ایران بزرگترین اقتصادی است که عضو سازمان تجارت جهانی نیست سؤال اینجاست که منافع این عضویت برای کشور ما چیست؟ خانم دلاوری پس از برشمردن مزایای عضویت در سازمان تجارت جهانی مطلب خود را چنین خاتمه داد که در واقع به رغم مشکلات مهمی که در ساز و کار سازمان تجارت جهانی وجود دارد، منافع عضویت در این سازمان نهایتاً بیشتر از مضارش است. عضویت در سازمان تجارت جهانی دوای تمامی دردهای اقتصادی ما نخواهد بود اما این روند، اقتصاد ما را در مسیر درستی قرار خواهد داد.

آقای کرمانی با توجه به صحبت ها در مورد جنبش مدنی علیه تحریم نگاهی به اعتبار جهانی ایران انداختند و در مقاله ای با عنوان اعتبار ما خدشه دار است بر لزوم احیای اعتبار و خوشنامی کشور تأکید کردند. آقای کرمانی با نگاهی به نمودار مؤسسه رپیوتیشن (صفحه بعد) اظهار داشتند در کل می توان گفت که ما در جامعه بین المللی مورد اعتماد نیستیم و دیدگاه ها برآیندی منفی نسبت به ما دارد. هر چند تلاش ها برای انتقاد و محکومیت تحریم ها ناشی از نیاتی مثبت و خیرخواهانه برای کشور است ولی اولویت ما باید بازسازی اعتبار و خوشنامی و تغییر ذهنیت جهانی نسبت به رفتارها و عملکردمان باشد. در وضعیت کنونی هر تلاشی برای تغییر نگرش جهانی نسبت به ما با عدم تمایل و سردرگمی روبرو خواهد شد. در چنین شرایطی ما باید واقعگرا باشیم و بپذیریم که نقش و جایگاه مهمی در جامعه جهانی نداریم. در این راستا ما باید به نگرانی های کشورهایی پاسخ دهیم که نظرشان در عرصه بین المللی مهم است. اگر به این مهم نائل نشویم متاسفانه بیش از پیش جایگاه خود را از دست خواهیم داد و چشم انداز اقتصادمان نیز تیره و تار خواهد بود.

خانم زهرایی در این ماه به بررسی مطبوعات ادامه دادند و مجموعه مقالات قابل توجهی را که در خلال انتخابات در رسانه های مختلف منتشر شده بود و ممکن بود به خاطر هیاهوی انتخابات کمتر مورد توجه واقع شوند را در یک  مجموعه با عنوان نگاهی به برخی مقالات اقتصادی در خلال تحولات اخیر ارائه کردند. با تشکر از ایشان و همه همکاران و فعالان اقتصادی که در بسط گفتمان اقتصادی می کوشند.

دیدار اخیر میان آقای محمد نهاوندیان در سمت جدید به عنوان رئیس دفتر دکتر روحانی با معاون وزیر امور خارجه ایتالیا، لاپو پیستللی، فرصت مناسبی بود تا آقای کرمانی نگاهی به وضعیت کنونی روابط ایران و ایتالیا بیاندازند. آن روی سکه تجارت با ایتالیا پربیننده ترین مقاله این ماه بود که در همین خبرنامه تقدیم شده است.

ونزوئلا بازار صادرات نفت ایران را می گیرد. خانم دلاوری هشدار دادند در حالی که صنعت نفت ایران با چالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کند، کشور ونزوئلا معاملات نفتی خود را با چین و هند گسترش داده و از سال۱۳۹۰ به این سو، صادرات نفت ونزوئلا به این کشورها از ما پیشی گرفته است. واقعیت آنست که موفقیت ونزوئلا در فروش نفت به چین و هند ممکن است برای سالها ظرفیت صادرات نفت ما را به این کشورها محدود کند. همکنون ونزوئلا روزانه ۶۴۰ هزار بشکه نفت به چین می فروشد ولی مقام های کاراکاس می خواهند این رقم را تا سال ۱۳۹۴ به یک میلیون بشکه در روز برسانند. صادرات نفت ونزوئلا به هند نیز افزایش خواهد یافت. همکنون این کشور روزانه ۲۷۰ هزار بشکه نفت به هند صادر می کند ولی طی یک قرارداد جدید ۱۵ ساله، مقام های کاراکاس برآنند که این رقم را به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.

آقای پورمجد در این ماه انتظارات صنعت فولاد از دولت تدبیر و امید را بر شمرد. در این میان می توان به لزوم افزایش سهم بخش خصوصی در تولید فولاد، دسترسی به مواد اولیه، حمایت از واحدهای تولیدی کوچک، ساماندهی بازار فولاد، دسترسی به سرمایه و پرداخت تسهیلات بانکی، ایجاد بازار هوشمند آهن آلات و لزوم تشکیل مرکز تحقیقاتی فولاد اشاره کرد. 

آقای فرامرزی با توجه به نظرسنجی موسسه پیو مطلبی با عنوان "روند نزولی نگاه مثبت به ایران" ارائه کردند. پروژه نظرسنجی سالانه مؤسسه پیو در مورد دیدگاه جهانی، Pew Global Attitudes Project، حاکی از دیدگاه منفی کشورها نسبت به ایران است.  تنها دو کشور اندونزی و پاکستان از میان 37 کشور شرکت کننده در این نظرسنجی دیدگاهی مثبت نسبت به ایران داشتند.   تعداد افرادی که دیدگاهی منفی نسبت به ایران داشتند در 32 کشور دیگر، از مجموع 37 کشور شرکت کننده، بیشتر از تعداد افرادی بود که دیدگاهی مثبت نسبت به ایران داشتند.

به اعتقاد ایشان دولت تدبیر و امید دکتر روحانی برای احیای اعتبار از دست رفته ما با چالشی بزرگ مواجه است.  بسط روابط تجاری و افتصادی ما منوط به بهبود قابل توجه ذهنیت جهانی نسبت به ایران و نظام جمهوری اسلامی است. 

یادآوری مطالبات و هشدارهای بخش خصوصی و اقتصاددانان را در صفحه بعد بخوانید. سودای پر خطر – رابطه بخش خصوصی و دولت نیز در صفحه آخر این خبرناه تقدیم شده است. 

با تشکر فراوان از همه دست اندرکاران و حامیان بسط گفتمان اقتصادی

مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: