به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

صنعت فولاد در دولت دکتر روحانی چه وضعیتی خواهد داشت؟ این سوالی است که همکنون بسیاری از ناظران و دست اندرکاران بخش صنایع در ذهن دارند. رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، در گفتگو با خبرگزاری موج گفته است که وی و همکارانش به دنبال برقراری ارتباط با دکتر روحانی و یا مشاورانش هستند و از برگزاری ملاقات با دست اندرکاران دولت جدید استقبال خواهند کرد. سوالات زیادی را می توان در رابطه با صنعت فولاد کشور مطرح کرد ولی برای بررسی مسائل موجود در این بخش بهتر است به سراغ دست اندرکاران صنعت فولاد رفت. در این راستا شاید بد نباشد ابتدا به  مسائلی پرداخت که تولید کنندگان فولاد خواستار رفع آنها از سوی دولت هستند.

بهرام سبحانی،  رئیس هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در مراسم رونمایی از سامانه اینترنتی بازار هوشمند آهن آلات اظهار داشت اکنون زیرساخت های کشور سالانه ظرفیت تولید ۲۰ میلیون تن فولاد را دارد، اما همکنون ما سالانه تنها حدود ۱۴ و نیم میلیون تن فولاد تولید می کنیم. سبحانی پیش بینی کرده که طی یک دهه آینده ظرفیت تولیدی کشور به ۴۵ میلیون تن فولاد در سال خواهد رسید. بخش خصوصی سهمی حدوداً ۲۵ درصدی در تولید فولاد دارد و باید گفت که سلامت این بخش برای بالفعل کردن ظرفیت های تولیدی صنعت فولاد ضروری است. متاسفانه اما همکنون ما با چالش های قابل توجهی روبرو هستیم که مانع از موفقیت تولید کنندگان فولاد در بخش خصوصی می شود. با نگاهی به اظهارات ناظران صنعت فولاد کشور می توان دریافت که دسترسی به مواد اولیه یکی از چالش های اصلی در این زمینه است. 

در این راستا اظهارات رسول خلیفه سلطانی در خصوص حمایت از بخش خصوصی قابل توجه است. خلیفه سلطانی با اشاره به لزوم حمایت بهتر از واحدهای تولیدی کوچک از تعادل بیشتر میان بخش خصوصی و دولتی در صنعت فولاد سخن گفته است. وی در گفتگو با فولاد نیوز اظهار کرده که تلاش های زیادی برای توسعه زیربنایی صورت گرفته اما هنوز، به لحاظ راه اندازی طرح ها و رقابت پذیری، مشکلاتی در بخش فولاد کشور وجود دارد. سلطانی ضمن ارائه ارزیابی منفی از وضع کنونی بخش خصوصی افزوده است برای رفع مشکلات این بخش در زمینه واردات و صادرات مواد اولیه، لازم است تحریم ها به گونه ای رفع شوند. در همین حال سلطانی در گفتگو با خبرگزاری موج از لزوم هماهنگی سیاست های بخش معدن با صنعت فولاد نیز سخن گفته است.

احمد دنیا نور، مدیرعامل شرکت فولاد جنوب نیز با ابراز نگرانی های مشابهی به کاهش ۲۴ درصدی تولید فولاد بخش خصوصی اشاره کرده و از لزوم احیا و ارائه طرحی جدید سخن گفته است. آقای دنیا نور تامین مواد اولیه را یکی از مهمترین اولویت های دولت آینده برای ساماندهی بازار فولاد دانسته و افزوده است تامین مواد اولیه چالش بزرگی برای تولید کنندگان شمش است و این گروه از تبعات ناشی از نرخ ارز بی نصیب نبوده و ضررهای هنگفتی دیده اند.

رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد هم نسبت به دسترسی بخش خصوصی به مواد اولیه برای تولیدات فولاد ابراز نگرانی کرده است. آقای شهرستانی در گفتگو با فولاد نیوز اظهار داشته چالشهای ناشی از موانع گمرکی باعث شده که مواد اولیه تولیدات فولاد ۳ تا ۶ ماه در گمرک بماند و ترخیص این کالاها نیز امکان پذیر نباشد. با توجه به تبعات منفی ناشی از این روند امید آن می رود که این مشکلات در دولت دکتر روحانی به سرعت بر طرف شود.

فعالان بخش فولاد از مسائل دیگری نیز در این صنعت سخن می گویند:

حسن مصیب زاده، عضو هیئت مدیریه انجمن فولاد در گفتگو با فولاد نیوز با اشاره به ضرر دهی بالای بخش خصوصی گفته است دولت جدید باید با ایجاد دسترسی به سرمایه، توسعه صنعت فولاد را تسهیل کند. مصیبت زاده معتقد است برای کمک به بخش خصوصی، دولت باید هر چه سریعتر به تثبیت فضای اقتصادی کشور بپردازد. عضو هیئت مدیریه انجمن فولاد ابراز امیدواری کرده با روی کار آمدن دولت جدید و تزریق سرمایه کافی، مشکلات پیش روی صنعت فولاد برداشته شود.

از دیگر سو رسول خلیفه سلطانی از دولت خواسته است در بخش فولاد سیاست های تولید محور را در راس برنامه های خود قرار دهد. وی افزوده است برای تداوم فعالیت بخش خصوصی در صنعت فولاد لازم است قوانینی همچون مقررات مربوط به پرداخت تسهیلات سیستم بانکی به نفع تولید و صنعت تغییر کند.

خرید و فروش در بازار فولاد نیز از جمله مسائل مطرح از سوی دست اندرکاران این بخش است. رضا شهرستانی تاکید کرده آزاد سازی عرضه و تقاضا و تعیین این روند از سوی تولید کنندگان و مصرف کنندگان، تنها راه کار مناسب برای برون رفت از شرایط کنونی است. بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد نیز ابراز امیدواری کرده ایجاد بازار هوشمند آهن آلات شرایطی را برای خریداران فراهم خواهد کرد تا امکان خرید مقادیر خرد آهن و فولاد را نیز داشته باشند که البته چنین امکانی همکنون در بورس کالا وجود ندارد. 

و تشکیل مرکز تحقیقات صنعتی نیز از دیگر مسائل مورد بحث در بخش فولاد است. عباس نجف زاده، رئیس هیئت مدیره انجمن آهن و فولاد ایران، مصطفی رناسی،  رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق اصفهان، غلامعلی رئیسی، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و مهندس سیروس موتمن، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق اصفهان از جمله کسانی هستند که از لزوم تشکیل مرکز تحقیقاتی برای صنعت فولاد سخن گفته اند. مهندس موتمن گفته است انجمن فولاد ایران مطالعات اولیه برای تشکیل این مرکز را بر اساس مراکز تحقیقات فولاد جهان آغاز کرده و امکان سنجی، نیاز سنجی و نیز تعیین سهام دار برای مرکز در دستور کار قرار گرفته است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: