به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دیدار اخیر میان آقای محمد نهاوندیان در سمت جدید به عنوان رئیس دفتر دکتر روحانی با معاون وزیر امور خارجه ایتالیا، لاپو پیستللی، فرصت مناسبی است تا نگاهی به وضعیت کنونی روابط ایران و ایتالیا بیاندازیم. 

سال گذشته، نخست وزیر وقت ایتالیا، ماریو مونتی گفته بود تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران مؤثر است و این تحریمها برای ایران دردآور است.  نخست وزیر کنونی، انریکو لتا، تا کنون موضعی نرم تر داشته و وعده تلاش برای بهبود روابط دوجانبه را  می دهد.  در اواخر سال 1379 وقتی لتتا وزیر تجارت خارجی ایتایلیا بود به همراه هیأت بلندپایه ای از تجار ایتالیایی به ایران آمد و می توان امیدوار بود که از آن تجربه برای بهبود روابط تجاری بهره ببرد.

در زمانی که لتا از ایران بازدید کرد صادرات ما به ایتالیا حدود 3 میلیارد دلار بود که البته سهم عمده آن یعنی 1,8 میلیارد دلار از آن صادرات نفتی بود.  بیشترین صادرات غیرنفتی ما را پوست و محصولات پوستی تشکیل می دهد.  تجارت ایران و ایتالیا در سال 1390 به اوج خود رسید. آمارهای واردات ایتالیا نشان می دهد که ایتالیا در آن زمان 7,4 میلیارد دلار از ایران وارد کرده بود که 7,1 میلیارد دلار آن را نفت به خود اختصاص داده بود اما در سال گذشته میزان تجارت با ایتالیا به شدت سقوط کرد به شکلی که آمار سال 1391 شبیه با آمار سال 1380 بود.  مقامات ایتالیا گزارش دادند 2,9 میلیارد دلار سهم وارداتشان از ایران بود که 2,6 میلیارد دلار آن واردات نفت بود. بیشترین کالای غیرنفتی صادراتی ما به ایتالیا همچنان پوست است ولی میزان صادرات این محصولات در حال حاضر تقریبا نصف میزان صادرات آن در سال 1380 است. 

در سال 1380، ایران سومین تأمین کننده اصلی نفت ایتالیا بود و 12 درصد از واردات نفت ایتالیا را ما تأمین می کردیم. در سال 1391 به هفتمین کشور تأمین کننده نفت برای ایتالیا تنزل کردیم و تنها 4,5 درصد از نفت ایتالیا از طرف ما تأمین شد.


با روی آوردن به واردات در سال 1380 ایران در حدود 1 میلیارد دلار از ایتالیا واردات داشت که تقریبا نیمی از آن ماشین آلات مختلف بود. در سال 1391 ما 1,8 میلیارد دلار از ایتالیا واردات داشتیم و ماشین آلات سهمی بیش از 1 میلیارد دلار داشتند.  ایتالیا بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است ولی ما بازار صادراتی قابل توجهی برای ایتالیا نیستیم.  صادرات ایتالیا به ایران کمتر از نیم درصد کل صادرات این کشور در هر سال است (523 میلیارد دلار در سال صادرات ایتالیا است).

در پایان سال 1377، ایتالیا اولین کشور در غرب اروپا بود که برای نخستین بار پس از انقلاب، رئیس جمهور ایران از آن بازدید کرد.  آقای خاتمی، رئیس جمهور وقت، با همتای ایتالیایی خود دیدار کرد. این سفر بیشتر بر روابط تجاری متمرکز بود.  اولین مقصد اروپایی آقای احمدی نژاد هم کشور ایتالیا بود ولی کارها آنگونه که انتظار می رفت پیش نرفت.  سفر احمدی نژاد به ایتالیا در سال 1387 یک سفر دیپلماتیک و رسمی نبود و در این سفر ملاقاتی با مقامات ایتالیایی صورت نگرفت.  باید دید رئیس دولت تدبیر و امید چه وقت به ایتالیا سفر می کند و نتایج آن چه خواهد بود.

آن روی سکه تجارت با روسیه

آن روی سکه تجارت با ترکیه

طوطی و بازرگان و روایت تحریم 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: