به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

این مطلب را آقای عادل طاهرخانی، کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل وعضو سابق پارلمان جهانی جوانان و اتاق بازرگانی قزوین برای وبسایت تاجران ارسال کرده اند. با تشکر از حمایت ایشان از بسط گفتمان اقتصادی

بی شک پیشگام توسعه ی روابط سیاسی، توسعه روابط تجاری شهروندان دول است. دولت ها نقش موثر در تنطیم روابط و نظارت بر عملکرد بنگاه های اقتصادی حهت حفظ سلامت بازار و برقراری ثبات اقتصادی و نظم عمومی دارند و در این میان نقش حمایتی دولت ها در رقابتی بودن بازار نیز مورد توجه است. و از این حیث که در دموکراتیزه کردن اقتصاد نقش دولت ها در دخالت و حاکمیتی بودن ساز و کار نهادهای خصوصی و بنگاه های اقتصادی فاقد وجاهت بوده است بر این اساس پوشیده نیست که تجار و بنگاه های اقتصادی فارغ ازروابط سیاسی در پی تنظیم روابطی بر پایه ی مودت های اقتصادی و توسعه ی بازار تجارت خود بوده تا از این طریق علاوه بر حفظ مشترکات تجاری و منافع اقتصادی، سفرای صلح و فرهنگ تجاری جوامع خود باشند.

اینک که جمهوری اسلامی ایران به ناحق مورد تحریم از سوی برخی از نهادهای بین المللی قرار گرفته است و تلاش های دیپلماتیک گاهاً به لحاظ عدم وجود حسن نیت به فرجام نرسیده است می طلبد تشکل های اقتصادی و تجار و بازرگانان ضمن رعایت اصول دیپلماتیک و سیاست خارجی کشورمان با ایجاد روابط منطقی تجاری در توسعه ی روابط تجاری پیشگام شده و در این جهت مسیر را برای مذاکرات دیپلماتیک هموار سازند.

 به نظر نگارنده جنبش مدنی ضد تحریم می بایست ضمن حفظ احترام تشکل های خصوصی دولت های تحریم کننده در جهت اعتماد سازی شهروندان دولت های مزبور گام برداشته و از این جهت فضا را به سمت برون رفت بدبینی حاصل از تبلیغات ناصحیح گذشته سوق داد.

 از این جهت دو پیشنهاد ذیل را ارئه می نماید تا ضمن حفظ حقوق متقابل، در راستای جنبش مدنی ضد تحریم اولا در داخل کشور و ثانیاً اثرگذاری آن در خارج از کشور حرکتی صورت پذیرد:

 تاسیس دانشگاه آمریکایی:

 همانگونه که مشهود است بسیاری از نخبگان جهت پیگیری و کسب مطالبات علمی خود پس از طی مدارج سطوح کارشناسی یا ارشد به دانشگاههای آمریکایی عزیمت می کنند، به عنوان مثال حضور برخی از تحصیلکردگان دانشگاه آمریکایی بیروت را که خدمات شایسته ای نیز به ایران اسلامی داشته اند می توان دلیلی بر علاقه ی اندیشمندان کشورمان در تبادل دانش با این دست از دانشگاهها دانست

 با تاسیس این دانشگاه اولا نیاز نخبگان را فراهم کرده که موجب عدم خروج ایشان از کشور می شویم و ثانیاً از خروج ارز و نقدینگی کشور جلوگیری به عمل خواهد آمد وانگهی میسری را جهت اعتمادسازی ایجاد کرده ایم و راه را برای گفتمان های علمی جهت صیانت از حقوق ملت ایران فراهم کرده ایم و...

 جزیره کیش می تواند مناسبترین مکان برای تاسیس این واحد دانشگاهی مشترک باشد.

 تاسیس اتاق بازرگانی ایران و آمریکا:

 از آنجا که جوانان در بیان و فهم اندیشه های هم بسیار معتدل تر بوده و در ایجاد بستر اعتماد موثرترند، شایسته است در ایران نیز اتاق بازرگانی جوانان شکل گرفته تا ضمن حمایت و آموزش جوانان در امر تولید و تجارت بسترهای اشتغالزایی داخلی  فراهم شده و بعد با تشکیل اتاق مشترک بازرگانی جوانان ایران و آمریکا مسیری برای اعتماد سازی و حرکتی جهت مقابله با تحریم ضمن تامین منافع بنگاهای خصوصی دو کشور ایجاد گردد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: