به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرنامه 16 (نسخه پی دی اف)

فعالان دلسوز اقتصادی، همکاران محترم و گرامی،

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و با امید به روزهای بهتر در عرصه اقتصادی کشور گزارشی از تلاش تیرماه همکاران شما در گروه تاجران را به همراه مقالات برگزیده و پربیننده ماه تقدیم می کنم. امیدوارم حمایت های روزافزون شما از این تلاش ها مستمر و بیشتر باشد. به تحقیق این اقدامات بدون تبادل افکار و تجارب نتیجه بخش نخواهد بود. از یکایک شما عزیزان که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم ما را در این مهم یاری می دهید سپاسگزارم.  

آقای پورمجد در ابتدای ماه مقاله ای با عنوان مخاطراتی که صنعت سیمان را تهدید می کند ارائه کردند. به اعتقاد آقای پورمجد متاسفانه ما در حال از دست دادن برخی از مشتریان مهم صنعت سیمان کشور هستیم. در خرداد ماه مقام های عراقی اعلام کرد بعد از دهم تیر ماه امسال واردات سیمان ایران را متوقف خواهند کرد.  کشور عراق در پی گسترش صنعت سیمان است و در این راستا می خواهد با توقف واردات سیمان ایران، از تولیدات داخلی خود حمایت کند. به گفته صادق سواعدی، نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان، مقام های عراقی اظهار کرده اند که عوامل سیاسی و امنیتی نیز از جمله دلایل توقف واردات سیمان ایران است.  ما سال گذشته ۱۶ و نیم میلیون تن سیمان به ۲۴ کشور صادر کردیم. این در حالی بود که عراق با واردات روزانه ۲۰ تا ۳۰ هزار تن سیمان از ایران، نیمی از این رقم را به خود اختصاص می داد. علاوه بر عراق، جمهوری ترکمنستان هم اعلام کرده که خواستار توقف صادرات سیمان ایران است. کشور ترکمنستان با سهم ۷ درصدی از صادرات سیمان ایران، سومین وارد کننده این محصول از کشور ماست.

آقای فرامرزی از مجموعه ایران به روایت ارقام اینبار بر اساس آمار صندوق بین المللی پول به درآمد و هزینه های دولت پرداختند.

 پیش بینی عواید و مصارف دولت توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد که چالش توازن بودجه که امسال با آن مواجه هستیم به زودی به یک مشکل مزمن هر ساله تبدیل خواهد شد.  تحریم ها باعث کاهش قابل توجه درآمد دولت شده اند.  اگر هزینه های دولت به روند چند سال گذشته پیش برود فاصله میان هزینه ها و درآمد به زودی دولت را با کسری بودجه غیر قابل تدبیری مواجه خواهد کرد.

گره سیاسی حماسه اقتصادی و چالش های روحانی عنوان مقاله ای از آقای علیزاده است که مقاله برگزیده این ماه بود و در صفحه 3 خبرنامه درج شده است. 

آقای کرمانی در این ماه به این سؤال پاسخ دادند آیا می توان به شیوه برزیلی تورم را کنترل کرد؟ به اعتقاد آقای کرمانی طرح اصلاح اقتصادی برزیل موفقت آمیز بود زیرا این برنامه با توجه به وضعیت خاص برزیل و تاریخ اقتصاد این کشور تنظیم شده بود. هر چند که این برنامه کاملاً برای ایران قابل اعمال نیست ولی به هر حال نکات بسیاری هست که می توان از تجربه برزیل آموخت: 

1- متخصصان اقتصادی، و نه سیاستمدارن، باید برنامه ایجاد ثبات اقتصادی را تدوین کنند. 

2- به احتمال زیاد مردم قدر سیاستمدرانی را خواهند دانست که برای حل مشکلات اقتصادی به متخصصان روی می آورند. 

3- استقلال بانک مرکزی امری ضروری است. این استقلال باعث می شود سیاستمداران نتوانند تلاش ها برای ثبات اقتصادی را منحرف کنند.

4- زمانی که هدف مهار تورم است، انتظارات و ذهنیت ها بسیار مهم است. تا زمانی که مردم باور نداشته باشند که تورم مهار خواهد شد، قیمت ها پائین نخواهد آمد.

5- خصوصی سازی و فضای باز اقتصادی ابعادی کلیدی در برنامه ثبات اقتصادی برزیل بود. 

6- اگر برزیل زیر بار تحریم هایی بود که ما با آنها روبرو هستیم، اصلاحات موفقیت آمیز نمی شد.  

7- تنها یک راه ساده برای حل مشکل تورم وجود ندارد. کنترل تورم مستلزم رویکری فراگیر و کلان است. 

آقای کرمانی در مقاله دیگری با عنوان حیران در وادی سیاست اقتصادی؟ این مقاله به بهانه اختلافات سلیقه میان دیدگاه های اقتصادی نوشته شد. به اعتقاد اقای کرمانی ما باید مبناهای عملگرایانه داشته باشیم و ببینیم که اتخاذ یک سیاست تا چه میزان ما را به اهدافمان نزدیک خواهد کرد. اگر می خواهیم رشد اقتصادی را در اولیت قرار دهیم، باید در پی سیاستهایی باشیم  که تجربه موفقیت آمیزی در ایجاد رشد و تدام توسعه کشورها داشته اند.  اگر می خواهیم برای اشتغال زایی اولیت قائل شویم، باید به دنبال سیاست هایی باشیم که هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت با موفقیت به ایجاد فرصتهای شغلی انجامیده اند. اما اینکه این سیاست ها از ویتنام، کانادا، نروژ، هند و یا آمریکا آمده واقعاً جایی در این بحث ندارد.

آقای فرامرزی در قسمت دیگری از مجموعه ایران به روایت ارقام به  سرمایه گذاری خارجی پرداختند.

اگر ایران را با کشورهایی که از نظر رشد اقتصادی با ما در سطح مشترک (10 تا 20 هزار دلار سرانه تولید ناخالص داخلی (PPP))  قرار دارند مقایسه کنیم، ایران از نظر سرانه سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) یکی مانده به آخر در جدول است.

فراخوان اعتراض ملی به تحریم ها علیه ایران مقاله ای بود در پاسخ به سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم دکتر موسی غنی نژاد. به اعتقاد این گروه اولویت باید به گفتمان شفاف در خصوص برنامه هسته ای و تحریم ها در سطح ملی داده شود تا با تکیه بر خرد جمعی راهکار مناسبی برای اصلاح سیاست خارجی و پایان دادن به مناقشه هسته ای و خاتمه تحریم ها و خروج از بحران اقتصادی و آغاز دوران پسا تحریم را به ارمغان آید.

کلید قفل تحریم در دست کیست؟(در صفحه 4 خبرنامه بخوانید)

آقای پورمجد با توجه به آغاز به کار مرکز ملی توسعه نرم افزارهای آزاد و نیز مرکز تحقیقات وب مطلبی با عنوان گسترش نرم افزارهای آزاد مستلزم تعامل بین المللی است ارائه کردند. به اعتقاد ایشان تلاش دولت برای گسترش نرم افزارهای آزاد و یا به اصلاح فنی "متن باز" و تنظیم این نرم افزارها برای کاربران در ایران می تواند به نفع بخش خصوصی باشد.

دیدار اخیر هیأت رئیسه اتاق ایران با رئیس جمهور منتخب در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در این ماه صورت گرفت. اقای علیزاده مطلبی ارائه کردند با عنوان تحریم قابل مذاکره نیست ولی مسئله هسته ای قابل مذاکره است که در صفحه 5 خبرنامه درج شده است.

خانم دلاوری در این ماه  به بستر سازی برای موفقیت جوانان، نسل آینده مدیران توجه کردند. به اعتقاد ایشان یکی از انتظارات همه دست اندرکاران بخش خصوصی آنست که رئیس جمهوری آینده، متخصصان را به دولت باز گرداند. ما همکنون نیازمند متخصصان با تجربه ای هستیم که با رهبری مناسب، اقتصاد آسیب دیده کشور را سامان بخشند. اما در آن واحد، باید به فکر تربیت نسل آینده متخصصان و دست اندرکاران امور دولتی نیز بود. ما می توانیم با به کار گیری مناسب نسل جوان در فعالیت های اداری و دولتی، امکان آموزش این افراد را فراهم کنیم تا اطمینان حاصل شود که در ده تا بیست سال آینده، کشور ما از وجود متخصصان با تجربه در مناسب دولتی بی بهره نباشد.

آن روی سکه تجارت با روسیه عنوان مقاله دیگری بود از آقای کرمانی. سال گذشته معاملات تجاری ایران با روسیه ۳۷ درصد کاهش نشان داد و از سه و نیم میلیارد دلار به دو میلیارد و دویست میلیون دلار تقلیل یافت. در سال جاری هم این رقم ۲۰ درصد کاهش نشان داده است.  در چنین وضعیتی مقام های مسکو ترجیح داده اند که تمرکز خود را بر کشورهای فعال در اقتصاد بین المللی قرار دهند و متاسفانه در این عرصه کشور ما موقعیتی شکننده دارد.

آقای عادل طاهرخانی مقاله ای با عنوان استقلال اتاق بازرگانی ارائه کردند که با توجه به شکلگیری کابینه جدید و موقعیت اتاق بازرگانی حاوی نکات ارزنده ای است و در صفحه 4 خبرنامه به علاقمندان خصوصا همکاران محترم اتاق تقدیم شده است.

خانم زهرایی از مجموعه حرف حساب به معرفی مختصری از آقای  اکبر ترکان پرداختند. ما امیدورایم در صورت مشارکت فعال تر این سیاستمدار باسابقه در سمت های عالی مدیریتی، تجارب و تداوم شفافیت ایشان در اظهار نظرات در خصوص چالش های اقتصادی و مدیریتی کشور بتواند اقتصاد را به مسیر درست و در جهت شکوفایی سوق دهد.

در پایان از علاقمندان به کارآفرینی دعوت می کنم در برنامه استارتاپ ویکند موبایل تهران که از 23 الی 25 مرداد 1392شرکت کنند. با تشکر از آقای محسن ملایری و دیگر مدیران کانون کارآفرینی ایران. 

با  تشکر – مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: