به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 سال گذشته معاملات تجاری ایران با روسیه ۳۷ درصد کاهش نشان داد و از سه و نیم میلیارد دلار به دو میلیارد و دویست میلیون دلار تقلیل یافت. در سال جاری هم این رقم ۲۰ درصد کاهش نشان داده است.

 روسیه نه تنها از میزان معاملات تجاری خود با ایران کاسته است بلکه بر روی کاهش صادرات نفت ایران به چین نیز حساب می کند. شرکت "روس نفت" با مقام های پکن به توافق رسیده تا در آینده ای نزدیک، صادرات نفت به چین را روزانه تا ۲۰۰ هزار بشکه افزایش دهد و در درازمدت با سه برابر کردن صادرات طلای سیاه، روزانه یک میلیون بشکه نفت به چین برساند.

این تحولات بخشی از روند گسترده تری است. به رغم اینکه کشور ما بیست و دومین اقتصاد بزرگ جهان است و در همسایگی روسیه قرار دارد، ولی باید اذعان کرد که ما جایی در استراتژی روسیه برای آینده اقتصادی آن کشور نداریم. شاید تنها استثناء بر این قاعده رقابت روسیه با ایران بر سر صادرات نفت باشد.

در اواخر خرداد ماه، نشست بین المللی اقتصادی سن پیترزبورگ در روسیه برگزار شد.  این همایش سالانه، موقعیتی است که مقام های دولتی، رهبران بخش خصوصی و متخصصان اقتصادی از سراسر جهان دورهم جمع می شوند تا در خصوص تحولات اقتصادی، که بر روسیه و شرکایش تاثیر می گذارد، بحث کنند. در این راستا، جلسات مختلفی در رابطه با رشد اقتصادی روسیه، صنایع نوظهور و چالش های پیش روی شرکتهای روسی برگزار می شود. در واقع این همایش فرصتی است تا مقام های دولتی و صاحبان شرکت های خصوصی روسیه با همتایانشان از سراسر جهان ملاقات کنند و موقعیت های مناسب برای رشد متقابل را بررسی و ارزیابی کنند.  در ادامه بد نیست نگاهی بیاندازیم به نام تعدادی از شرکت کنندگان در کنفرانس:

واگیت آلکپروف، رئیس شرکت لوک اویل ( روسیه)

ساموئل الن، رئیس و مدیر عامل شرکت دیر اند کمپانی ( آمریکا)

 مایکل اندرو،  رئیس شرکت کی.پی.ام.جی ( سوئیس)

 عدنان بالی، مدیر عامل بانک ایش ( ترکیه)

 جرارد بیکر،  سردبیر روزنامه وال استریت جورنال ( آمریکا)

 سوما چکربارتی، رئیس بانک اروپایی بازسازی و توسعه ( بریتانیا)

جان چنبرز،  رئیس و مدیر عامل شرکت سیسکو سیستمز ( آمریکا)

 فولوویو کنتی، مدیر عامل شرکت انل ( ایتالیا)

 لیو چیتائو، رئیس شرکت ساخت ارتباطات چین ( چین)

هلگ لوند، مدیر عامل شرکت استات اویل (  نروژ)

آستین املیو لوزویا،  مدیر عامل شرکت پمکس ( مکزیک)

پیتر لوشر، مدیر عامل شرکت زیمنس ( آلمان)

پتریک کرون، رئیس و مدیر عامل شرکت آلستوم ( فرانسه)

 پیر ننترم، مدیر عامل شرکت اکسنچر ( ایرلند)

 پائولو اسکارونی،  مدیر عامل شرکت انی ( ایتالیا)

سلطان احمد بن سلیّم، رئیس شرکت موانی دبی العالمیه ( امارات متحده عربی)

 مارک روته، نخست وزیر هلند

 در میان سخنرانان و گردانندگان جلسات و یا مهمانان ویژه هیچ کسی از کشور ما حضور نداشت و ایران جزء موضوعات بحث نبود. اقتصادهای نوظهور، همچون ترکیه و اندونزی و نیز چین و هند و کشورهای جنوب صحرای آفریقا از جمله مناطق مورد توجه همایش بودند.

البته عدم حضور ایران در دستورکار نشست بین المللی اقتصادی سن پیترزبورگ نباید تعجب آور باشد. روسیه همکنون تمرکز خود را بر بیست اقتصاد قدرتمند جهان، موسوم به "گروه بیست" قرار داده است. کشور ما بزرگترین اقتصادی است که در گروه بیست حضور ندارد و متاسفانه امید چندانی هم نمی رود که در آیندهء نزدیک به عضویت این گروه در آید. ( البته کشورهایی همچون اسپانیا، هلند و سوئیس اقتصادهایی بزرگتر از ایران دارند ولی این کشورها به هر حال به علت شرکت اتحادیه اروپا در نشست های گروه بیست، با واسطه در این گروه حضور دارند.) هدف گروه بیست ایجاد ثبات و مشارکت بیشتر اقتصادی در سطح جهانی است، اما باید توجه داشت که ایران هیچگاه مرکز مهم مالی نبوده و اکنون هم تحریم ها وضعیتی ایجاد کرده که ما حتی دسترسی قابل اتکایی به سیستم مالی جهانی نداریم.

در چنین وضعیتی مقام های مسکو ترجیح داده اند که تمرکز خود را بر کشورهای فعال در اقتصاد بین المللی قرار دهند و متاسفانه در این عرصه کشور ما موقعیتی شکننده دارد. شاید به علت اظهارات و مواضع سیاسی مقام های مسکو، هنوز بسیاری از روابط خوب تجاری ایران و روسیه سخن می گویند ولی شواهد، داستان متفاوتی را بازگو می کند و حتی حکایت از کاهش بیشتر روابط تجاری روسیه و ایران در آینده دارد.    

آن روی سکه تجارت با ترکیه

طوطی و بازرگان و روایت تحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: