به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در میان فعالان بخش خصوصی کشور افکار و سلایق مختلفی وجود داد و این امر مطمئناً به گرایش های متفاوت سیاسی می انجامد. بر همین اساس دور از انتظار نیست که در انتخابات ریاست جمهوری، فعالان بخش خصوصی از نامزد واحدی حمایت نکرده باشند. اما سوای آنکه این افراد به چه کسی رأی داده اند یکی از انتظارات همه دست اندرکاران بخش خصوصی آنست که رئیس جمهوری آینده، متخصصان را به دولت باز گرداند. همکنون زمزمه هایی در خصوص احیاء سازمان برنامه و بوجه شنیده می شود و ناظران هم گمانه زنی درباره امکان حضور اقتصاددانان در دولت آینده را آغاز کرده اند.

در حالی که دکتر روحانی و مشاورانش مشغول بررسی ترکیب کابینه آینده و دیگر سازمان های دولتی هستند، امید آن می رود که رئیس جمهوری منتخب در برنامه هایش نه تنها به پاسخگویی نیازهای کوتاه مدت کشور توجه کند بلکه به آینده و برنامه ریزی های درازمدت نیز ناظر باشد. ما همکنون نیازمند متخصصان با تجربه ای هستیم که با رهبری مناسب، اقتصاد آسیب دیده کشور را سامان بخشند. اما در آن واحد، باید به فکر تربیت نسل آینده متخصصان و دست اندرکاران امور دولتی نیز بود. ما می توانیم با به کار گیری مناسب نسل جوان در فعالیت های اداری و دولتی، امکان آموزش این افراد را فراهم کنیم تا اطمینان حاصل شود که در ده تا بیست سال آینده، کشور ما از وجود متخصصان با تجربه در مناسب دولتی بی بهره نباشد.

در کشورهایی که احزاب شکل انسجام یافته تری دارد، این احزاب سیاسی هستند که اعضای جدیدتر و جواتر را جذب می کنند و به تربیت نسل آیندهء رهبران سیاسی و مدیران دولتی می پردازند. در واقع اعضای جوان، با فعالیت های حزبی و طی مراحل سازمانی تجربه و دانش حرفه ای کسب می کنند. این روند از سویی به تربیت نسل بعدی رهبران سیاسی می انجامد و از دیگر سو متخصصانی تحویل جامعه می دهد که می توانند مشاوران مناسبی برای سیاستمداران باشند. با توجه به اینکه کشور ما از چنین ساختار حزبی بهره مند نیست، ما باید تمامی تلاش ها را انجام دهیم تا مشارکت نسل جواتر را در ابعاد مختلف فعالیت های دولتی افزایش دهیم. 

واقعیت آنست که بسیاری از دست اندرکاران سیاسی کشور دهه هاست که در مناسب و مقامات دولتی مشغول به خدمت بوده اند. البته سال ها فعالیت در عرصه سیاسی ومدیریتی کشور، تجربه گرانقدری در اختیار سیاستمداران با سابقه ما قرار داده است ولی باید توجه داشت که حضور این افراد ممکن است حضور نسل جدید نخبگان در عرصه عمومی را کمرنگ کند و مانع از تجربه اندوزی جوانانی شود که می توانند رهبران آینده کشور باشند.

نباید فراموش کرد که در آینده ای نه چندان دور، اکثریت دست اندرکاران سیاسی کشور کسانی خواهند بود که انقلاب را شخصاً تجربه نکرده اند. همکنون هم ترکیب جمعیتی کشور بسیار جوان است و بیش از نیمی از هموطنانمان بعد از انقلاب متولد شده اند. با توجه به این واقعیت ها، ما باید مطمئن شویم که نسل آیندهء رهبران کشور از فرصت های لازم آموزشی و پرورشی برخوردار باشند تا آینده ایران در دستان توانای رهبرانی آزموده و متخصص قرار گیرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: