به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی سالی که گذشت، پیوستن ایران به FATF به یکی از داغ ترین بحث های سیاسی کشور تبدیل شد. اکنون با طرح بحث «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، نگاه ها به عوامل درونزای اقتصادی معطوف شده ولی باید توجه داشت که سامان دادن به نظام بانکی یکی از مهمترین پیش نیازها برای رونق تولید ملی است. متاسفانه عدم اجماع اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص ضرورت پیوستن به FATF نشان از بحران عقلگرایی اقتصادی در میان تصمیم گیران کشور دارد.

ظریف کارگروه ویژه مالیدر ماه های اخیر دولت و بسیاری از کارشناسان اقتصادی همه تلاش خود را معطوف به آگاه نمودن مسئولان و تصمیم گیران در مورد مشکلات ناشی از عدم پیوستن به کنوانسیون هائی مانند FATF  نمودند ولی متاسفانه تاکنون اجماعی در میان حاکمیت حاصل نشده است. واقعیت این است که تسهیل مبادلات تجاری حتی با کشورها و شرکای تجاری منطقه بستگی به حضور ما در این کنوانسیون بین المللی دارد ولی گویا عده ای با عملگرایی اقتصادی سر آشتی ندارند. دکتر ظریف اخیرا گفت بررسی لوایح کنوانسیون بین المللی FATF در دستور کار مجمع تشخیص است و قطعاً اعضای مجمع در این ارتباط، مصالح کشور را درنظر خواهند گرفت. ولی سوال اینجاست که آیا همه تصمیم گیران تعریفی عقلانی و عملگرایانه از مصالح کشور دارند؟

اخیرا، آقای روحانی در مجمع عمومی بانک مرکزی با صحبت در زمینه FATF در انتقاد از منتقدان و مخالفان تصویب این لایحه و عده ای که می خواهند دور کشور دیوار بکشند، تاکید کردند که اگر رابطه کشور با گروه ویژه اقدام مالی قطع شود فعالیت های بانکی ایران در سطح دنیا با مشکل مواجه خواهد شد.  ایشان با بیان اینکه رهبری نیز با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارند و مجلس نیز آن را تصویب نموده، در ادامه افزودند:  در این کشور تصمیم گیر یا دولت است یا مجلس یا رهبری؛ نمی شود کشور را دست ۱۰ تا ۲۰ نفر بدهیم و بگوییم هر تصمیمی گرفتند تابعیم.

مجلس شورای اسلامی   تاجراننامه اخیر 75  نماینده مجلس و درخواست آنان از مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی دقیق تصمیمات و رفتارهای بین المللی دولت پیش از اتخاذ هر تصمیمی در خصوص دو لایحه باقیمانده FATF، اما بار دیگر یادآور مخالفت منتقدانی است که بدون توجه به مصالح کشور همچنان برنظرات خود پا فشاری می کنند و تلاش های دولت برای بهره مندی اقتصادی و مشارکت تجاری با دنیا را کاملا نادیده و بی اهمیت می انگارند. با وجود اینکه کارگروه اقدام مالی، تعلیق ایران از لیست سیاه این گروه را تا پایان خرداد ماه تمدید کرده است، و اگرچه مجمع تشخیص مصلحت نظام رای نهائی خود را به سال جدید موکول کرده است، بسیاری ازناظرین معتقدند که مجمع تشخیص مصلحت نظام باید هرچه زودتر تصمیمی قاطعانه دراین زمینه بگیرد، گو اینکه به گفته محمد رضا تابش، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، به نظر می رسد که رای نهائی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب FATF منفی خواهد بود. 

دکتر ظریف بارها در مورد تبعات ناخوشایند عدم پیوستن به این کنوانسیون و اهمیت پایبندی ایران به استانداردهای شفافیت مالی اظهارتی داشته و گفته که درغیر این صورت حتی روسیه و چین نیز از ادامه تجارت با ایران سرباز خواهند زد. به گفته یک عضو کمیسیون حقوقی مجلس سیستم بانکی کشور قفل خواهد شد و تبعات این امر برای کشورمان بسیار بحرانی و دشوار خواهد بود. در حالی که بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان بر این باورند که پیوستن به FATF می تواند فشار تحریم های بانکی و مالی بر کشورمان را کاهش دهد، مخالفان همچنان مصرند که تصویب این لایحه نوعی خیانت به کشور است.    

به رغم اینکه اخیرا پیوستن ایران به FATF  به صورت نوعی درگیری سیاسی و حزبی درآمده و منافع کشور کاملا به حاشیه رانده شده است، کارشناسان بانکی تاکید می کنند که تبعیت از استانداردهای مالی بین المللی و عضویت در این کنوانسیون یکی از ملزومات برای نظام بانکی کشور است. به گفته سیاوش نقشینه، مدیر عامل بانک تجاری ایران و اروپا، هیچ بانکی بدون اینکه کشورش همه مراحل همکاری با گروه ویژه اقدام مالی را طی کرده باشد نمیتواند فعالیت های بین المللی داشته باشد. نقشینه می افزاید اگر ایران تا پایان مهلت این گروه، لوایح باقیمانده FATF را تصویب نکند و به لیست سیاه نپیوندد دیگر حتی باید دور روابط کارگزاری محدود را نیز خط کشید. 

به دنبال ثبت رسمی اینستکس در بهمن ماه، سفر اخیر یک هیئت انگلیسی به کشورمان و انجام ملاقات هائی در بانک مرکزی، به گفته برخی کارشناسان، پیامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام و گوشزدی در زمینه منافع پذیرش CFT و پالرمو است.  به گفته یک کارشناس مسائل بین الملل، تاثیر FATF بر روند مکانیزم اینستکس نباید نادیده گرفته شود. مرتضی مکی میگوید مشخص شدن تامین برنامه مالی ایران توسط اینستکس می تواند در روند تصویب این دو لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام تاثیرگذار باشد و اگر راهگشا بودن این سازوکار معلوم شود ممکن است تاثیر مثبتی بر تصمیم مجمع داشته باشد. 

پذیرش اف ای تی اف  تاجراناواخر مرداد ماه گذشته، هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران طی بیانیه ای خواستار پیوستن کشورمان به FATF شد و خاطر نشان ساخت که حتی برای کشورهایی که در ثبات اقتصادی و سیاسی به سر می‌برند، عدم همکاری با FATF، نتیجه‌ای جز انزوای کشور مورد نظر نخواهد داشت. در ارتباط با ایران این تبعات دوچندان خواهد بود؛ چراکه اقتصاد ایران، در شرایط عادی قرار ندارد؛ بی ثباتی های کم سابقه اقتصادی و بازگشت تحریم ها علیه ایران در کنار انزوای مالی ناشی از عدم همکاری با گروه کاری اقدام مالی، شوک جدیدی را به کشور وارد می سازد که بنیه اقتصادی تاب تحمل آن را نخواهد داشت.

با وجود همه دلائل کارشناسانه و واقعیت های موجود، اگر دست آخر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم برعدم پذیرشFATF  بگیرد نتیجه اش محرومیت از مناسبات تجاری و مالی و اقتصادی با دنیا و حضور در بازارهای جهانی خواهد بود که تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت و هزینه سنگینی برای کشور به بارخواهد آورد؛ دراین صورت پاسخگو کیست؟ با توجه به ضرورت موضوع، رجوع مستقیم به آراء عمومی و طرح بحث در قالب یک همه پرسی می تواند راه کاری برای خروج از حلقه معیوبی باشد که باقی ماندن در آن، جز به انزوا بیشتر کشور و افزایش مشکلات اقتصادی نمی انجامد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: