به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اگر کسی در پی ماجراجویی و هیجان باشد شاید بخواهد که دست به آزمودن ناآزموده ها بزند. به قول رالف والدو امرسون، نویسنده و متفکر آمریکایی "خود را به دست مسیرهای تعیین شده نسپار، بلکه پای در راه نرفته گذار و از خود اثری بر جای نه." هر چند در زندگی شخصی این روش ماجراجویانه می تواند جذاب و تا حدودی پسندیده باشد ولی این روش را نمی توان به سطح سیاستگذاری در جامعه تعمیم داد. جوامعی که در پی آبادانی و بهروزی شهروندانشان هستند پای در بی راهه نمی گذارند. این موضوع برای سیاستگذاری اقتصادی یک کشور نیز صدق می کند. راهی که یک کشور برای رشد اقتصادی پی می گیرید باید مسیری آزموده و روشی موفق باشد.

وقتی به اقتصاد کشورمان نظر می کنیم، با هر استانداری که بسنجیم، وضعیت خوبی را پیش رو نمی بینیم. هم از جهت رشد و هم از لحاظ تورم کشور ما جزء ده درصد کشورهایی است که پائین ترین رتبه را در جهان دارند. با وجود تورم بالا هم اکنون رشد اقتصادی ما نیز منفی است و این بدان معنی است که ما در میان معدود کشورهایی قرار داریم که به طور گسترده ای با مشکل تورم و رکود به طور همزمان روبرو هستند. بی کاری هم بیداد می کند. ارزش ریال با سقوط شدیدی روبرو بوده که در سال های اخیر در کمتر کشوری سابقه داشته است و هم اکنون هم پول ملی ما وضعیت باثباتی پیدا نکرده است. در همین حال کشور در میان اصلاحات ضروری ولی بد مدیریت شدهء یارانه ها قرار دارد. علاوه بر تمامی این مشکلات، معضلات غیر معمول تحریم ها هم وجود دارد که باعث شده درآمد صنایع اصلی کشور ۵۰ درصد تقلیل پیدا کند و سرمایه گذاری خارجی از کشور رخت ببندد. تحریم ها به انزوای ایران در سیستم بانکداری بین المللی نیز انجامیده است.

در این میان، فعالان بخش خصوصی و اقتصاددانان خبره راهکارها و اصلاحاتی را پیشنهاد می دهند که از افراط و تقریط به دور بوده است. از جمله پیشنهادهای ارئه شده می توان به این موارد اشاره کرد: استقلال بانک مرکزی، اجرای سیاست های پولی متمرکز بر کاهش تورم، افزایش نرخ سودهای بانکی به گونه ای که از نرخ تورم پیشی گیرند و نیز خصوصی سازی واقعی شرکت های دولتی به گونه ای که در آنها تغییر مدیریت صورت گیرد. اما برخی از افراد به سرعت با زدن برچسب " غربی" و " سرمایه داری" این پیشنهادها را رد می کنند. این افراد اصرار دارند که ایران باید مسیر منحصر به فرد خود را بپیماید، گویی که آنها از این واقعیت بی اطلاعند که روش به اصطلاح ایرانی ما، کشور را مستقیماً به ورطه بحران اقتصادی کشانده است.

با نگاهی گذرا می توان دید که آزمون و خطاهای بسیاری در اقتصاد جهانی صورت گرفته است. چین و آرژانتین و فرانسه سه راه و روش مختلف را تجربه می کنند. مقامات و مسئولان برزیل پیش از آنکه موفق به ایجاد ثبات در پول ملی و مهار تورم شوند، راه های مختلفی را آزمودند. هند هم هنوز در مسیر اعمال اصلاحات اساسی اقتصادی است. با توجه به این تجربیات، دلیلی ندارد که ایران چشم بسته در وادی سیاستگذاری اقتصادی حیران باشد. اطلاعات عدیده ای از کشورهای مختلف در دست است که بر اساس آن می توانیم برنامه ها و تصمیماتمان را اتخاذ کنیم. در واقع معقول نیست که نیمی از این اطلاعات و تجربیات را دور بریزیم صرفاً به این علت که ما از کشورهای ارائه دهندهء این اطلاعات و تجربیات خوشمان نمی آید.

البته لازم به ذکر است که ما نباید در انتخاب و اعمال سیاست های اقتصادی بر مبناهایی عمل کنیم که دیگر کشورها عمل کرده اند. در عوض، ما باید مبناهای عملگرایانه داشته باشیم و ببینیم که اتخاذ یک سیاست تا چه میزان ما را به اهدافمان نزدیک خواهد کرد. اگر می خواهیم رشد اقتصادی را در اولیت قرار دهیم، باید در پی سیاستهایی باشیم  که تجربه موفقیت آمیزی در ایجاد رشد و تدام توسعه کشورها داشته اند.  اگر می خواهیم برای اشتغال زایی اولیت قائل شویم، باید به دنبال سیاست هایی باشیم که هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت با موفقیت به ایجاد فرصتهای شغلی انجامیده اند. اما اینکه این سیاست ها از ویتنام، کانادا، نروژ، هند و یا آمریکا آمده واقعاً جایی در این بحث ندارد.

باید گفت هویت منحصر به فرد کشور ما به عنوان نظام جمهوری اسلامی بر اساس نوع اهدافی است که ما تعیین می کنیم و اینکه چقدر در رسیدن به این اهداف موفق هستیم. اگر ما در انجام این مهم پیروز شویم در آن صورت به الگویی برای دیگر کشورها بدل خواهیم شد. در واقع ما با ارائه نمونه ای موفق برای سازندگی و آبادانی است که به الگویی برای دیگر کشورها بدل می شویم و نه با خطابه و شعارهای سیاسی. در مقابل، اگر ما اهداف اقتصادی برگزینیم و سپس در اتخاذ سیاست های لازم برای اجرای این اهداف موفق نباشیم، فقط و فقط به وجه نظام آسیب رسانده ای. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: