به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان دلسوز اقتصادی، همکاران محترم و گرامی،

از حمایت های روزافزون شما و مشارکتتان در بسط گفتمان اقتصادی بسیار سپاسگذاریم و امیدواریم بتوانیم با تداوم این راه و با همفکری و تبادل نظرات به افزایش سطح آگاهی جمعی و ارائه راهکارهای جامع برای برون رفت از بحران اقتصادی در کنار دیگر فعالان اقتصادی و رسانه های پرتلاش قدمی مثبت و سازنده برداریم.

به تحقیق خرداد ماه با تغییرات مهمی همراه بود و در بتن هر تغییر فرصتی نو پدیدار می شود. بر ماست که از فرصت های موجود برای حرکت در مسیر بهبود روند اقتصادی حرکت کنیم. تحقق حماسه سیاسی امید ها و انتظارات را برای تغییرات ملموس و جبران آسیب های گذشته افزایش داده است. شاید با تداوم تمرکز و استمرار حرکت های منسجم نتایج مطلوب حاصل شود. در این ماه همکاران تاجران نیز به تلاش خود ادامه دادند و ضمن تشکر از آنها مایلم از آقایان علیرضا امیدوار ، محسن ملایری و مهران ارشادی فر نیز سپاسگذاری کنم که در حمل این بار گران در این ماه ما را همراهی و حمایت کردند. (دریافت نسخه پی دی اف)

آقای فرامرزی در ابتدای ماه در مجموعه ایران به روایت ارقام  به پیش بینی اخیر صندوق بین المللی پول اشاره کردند که درصد بیکاری در 105 کشور جهان از جمله ایران را پیش بینی کرده است. این نمودار را در صفحه 3 همین خبرنامه ببینید. به اعتقاد ایشان هنوز موج جمعیت جوان که در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از آن به دنیا آمده اند نتوانسته اند وارد بازار کار شوند.  این جوانان به دلیل همین تأخیر در ورود و عدم جذب به موقع و مناسب در بازار کار برای باقی عمر هم با چالش های کاری مواجه خواهند بود.

آقای کرمانی در مقاله ای با عنوان طوطی و بازرگان و روایت تحریم نگاهی به واقعیت های تجارت ما با هند انداختند که پربیننده ترین مقاله ماه بود و در همین خبرنامه نیز درج شده است.

آقای پورمجد با توجه به افزایش توجه به نسل دوم و سوم اتاق بازرگانی و لزوم کارآفرینی فرصتی برای کارآفرینان جوان را مطرح کردند که با اطلاعات تکمیلی ارسالی از طرف آقای امیدوار در خصوص استارتاپ ویکند و هفته جهانی کارآفرینی همراه شد.

آقای فرامرزی از مجموعه ایران به روایت ارقام و بر اساس گزارش 2013 توسعه انسانی سازمان ملل متحد به وضعیت صنعت گردشگری پرداختند. در اواخر ماه آقای پورمجد بر اساس همین آمار و ارقام فرصت ها و موانع رشد صنعت گردشگری را بررسی کردند که به اعتقاد ایشان در سال ۱۳۸۹ تنها ۲ میلیون و ۳۰ هزار گردشگرخارجی از ایران بازدید کردند. این در حالی است که در زمانی مشابه، ترکیه با ۲۷ میلیون، عربستان سعودی با  ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار و امارات متحده عربی با  ۷ میلیون و ۱۳۰ هزار گردشگر، وضعیتی به مراتب بهتر از ایران داشتند.

آقای پورمجد یادآور شدند که امیدواریم دولت جدید به درخواست های بخش گردشگری توجه بیشتری کند و به این مهم وافق باشد که ظرفیتهای صنعت گردشگری موتور محرکی برای رشد اقتصادی و گسترش بخش خصوصی خواهد بود.

آقای کرمانی در مقاله ای دیگر از مطرح شدن شاخص جدیدی توسط دانیل آلتمن، اقتصاددان و نویسنده، یاد کردند که شاخص پایه سودآوری نام دارد. شاخص بی پی آی و یا Baseline Profitability Index میزان جذابیت شرکت ها برای سرمایه گذاران خارجی را ارزیابی می کند.

یکی از دستاوردهای جمعی فعالان اقتصادی، اساتید دانشگاه و رسانه های فعال اقتصادی در کنار فعالیت های اتاق بازرگانی در سرمقاله آقای هادی حدادی در دنیای اقتصاد با عنوان پیروزی بخش خصوصی در تغییر گفتمان اقتصادی کشور مطرح شد که برداشت کارشناسان تاجران از آن در صفحه 4 همین خبرنامه درج شده است.

 آقای کرمانی همچنین به آن روی سکه تجارت با ترکیه نظری انداختند و درعین استقبال از افزایش چشمگیر روابط تجاری ما با ترکیه طی دهه گذشته نسبت به تحولات و واقعیت های موجود هشدار دادند. عدم تنوع کالاهای صادراتی ما به ترکیه، کاهش ارزش لیره ترکیه، کاهش ارزش قیمت جهانی طلا که ترکیه بابت پرداخت های نفت و گاز ما استفاده می کند و تحریم های بانک هالک و آسیب هایی که واردات فولاد و منسوجات از ترکیه به این دو صنعت در کشور می تواند وارد کند از جمله نکات آن روی سکه در مقاله ایشان بود.

خانم زهرایی از مجموعه دیدگاه های کارشناسان انتظارات جمعی از کارشناسان و فعالان اقتصادی از جمله آقایان سید حمید حسینی، فرهاد نیلی، محمد حسن زاده، پویا جبل عاملی و ... را از رئیس کل آینده بانک مرکزی جمع آوری و ارائه کردند.  امیدواریم این توصیه ها و انتظارات مد نظر مسئولان محترم قرار گیرد. 

در این ماه همچنین مقاله مدیریت آب - روندهایی که آینده اقتصاد را شکل می دهند تقدیم شد. که تلاشی بود برای یافتن پاسخ و راه حل های مواجه با چالش آب در کشور. از جمله موارد مطرح شده که شایان ذکر است توجه به مفهوم آب جازی است که بر این اساس از جهت مدیریت آب در سطح ملی، منطقی تر است که ما  محصولاتی را که نیازمند آب زیاد هستند وارد کنیم و در عوض تولیدات ملی را بر محصولاتی متمرکز کنیم که نیازمند آب مجازی کمتری باشند.

خروج از تحریم در اولویت کاری اتاق ایران عنوان مقاله ای از خانم دلاوری است که در صفحه 4 این خبرنامه تقدیم شده است. 

در این ماه پژوهشی از آقای مهران ارشادی فر تقدیم همکاران و فعالان اقتصادی شد که پیشتر در ماهنامه داخلی خردادماه شورای بازرگانی دبی درج شده بود. بخش خصوصی، روایتی که ناگفته ماند با هدف شناخت بخش خصوصی، بر پایه آمار رسمی بانک مرکزی صورت گرفته است.

برپایه این پژوهش، تنها راه برون رفت از بحران اقتصادی، توسعه پایدار، افزایش رفاه عمومی و کاهش تورم در کشور آن است که بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در کشور دست به کار شود و دولت زمینه لازم برای این کار را فراهم کند و از رقابت با بخش خصوصی در فضای کسب و کار بپرهیزد و انگیزه لازم برای این کار را فراهم سازد. در صورت ادامه وضع موجود، تنها راهمقابله با تورم، ایجاد رکود در بازار است که این سیاست کاهش بیشتر تولیدملی و رفاه نسبی مردم را به دنبال خواهد داشت.

در انتظار حماسه اقتصادی و گذر به پساتحریم عنوان آخرین مقاله ماه بود که بعنوان مقاله برگزیده در همین خبرنامه ارائه می شود.

از حمایت ها و تلاش های شما در بسط گفتمان اقتصادی سپاسگذاریم. 

مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: