به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برغم اجماع کارشناسی که در خصوص مزایای کارت های سوخت وجود داشت، استفاده مجدد از این کارت ها با پستی و بلندی های زیادی روبرو بوده. در این مرحله، استفاده از کارت سوخت برای رصد کردن و جلوگیری از قاچاق است ولی شاید برای اصلاح الگوهای مصرف، سهمیه بندی و چندنرخی کردن سوخت هم باید در دستور کار باشد. بسیاری همان سخنان گذشته برخی از نمایندگان مجلس را تکرار می کنند و نگران افزایش قیمت حامل های انرژی هستند و این موضوع را باعث ایجاد التهاب در جامعه قلمداد می کنند. بیژن زنگنه با اشاره به مصرف بنزین خاطر نشان کرده بود که نظر دولت بر افزایش قیمت نیست، بلکه می خواهد راهکاری برای مصارف بیش از سهمیه بنزین پیدا کند. در همین راستا، علی بختیار، عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی نیز تصمیم دولت برای احیای کارت سوخت را اقدامی مناسب برای جلوگیری از قاچاق سوخت خوانده و تاکید کرده که در این مرحله، به تصویب مجلس نیازی نیست. 

بیژن زنگنه    تاجرانبا اینکه بسیاری از مسئولین دولتی نسبت به استفاده از کارت سوخت نظر موافقی دارند، عده ای نیز به دلیل مشکلات مربوط به تحریم ها، تورم، کاهش ارزش دلار و وضعیت فعلی اقتصادی کشور، کارآئی آن را زیر سئوال برده اند. در این میان، اما یکی از اهداف استفاده از این کارت ها کاهش قاچاق و سوء استفاده قاچاقچیان عمده سوخت عنوان شده، زیرا با استفاده از تکنولوژی کارت های هوشمند می توان مقدار مصرف روزانه بنزین برای خودروها را مشخص نمود. در زمینه اقدامات اخیر در مورد بنزین، بیژن زنگنه گفته است این اقدامات در جهت کنترل مصرف، جلوگیری از قاچاق و عدم وابستگی به صادرات است. زنگنه همچنین خاطرنشان ساخته است که در حال حاضر مباحث سوخت تنها مربوط به بنزین می شود، زیرا گازوئیل وضعیت پیچیده تری دارد. در تائید این برنامه، جلال میرزائی عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز می گوید در شرایط کنونی با افزایش قاچاق سوخت در کشور و همچنین افزایش مصرف، استفاده مجدد از کارت سوخت ضرورت یافته است.

متاسفانه آمارهای اخیر حاکی از داغ بودن بازار قاچاق سوخت در کشور است و به گفته محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، روزانه بین 10 تا 35 میلیون لیتر بنزین به راحتی قاچاق می شود. با این حال و با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان استفاده از کارت سوخت در سال های قبل را علتی برای کاهش مصرف بنزین می دانند، دکتر جواد نوفرستی، عضو انجمن جامعه ایمن ایران، بر این باور است که به رغم استفاده از کارت سوخت، به دلیل اختلاف فاحش میان ارزش ریال و نرخ ارز، روند قاچاق همچنان ادامه خواهد داشت. افزون بر آن، اختلاف قیمت بنزین در ایران با کشورهای همسایه یکی دیگر از دلائل جلب قاچاقچیان به کسب سودهای غیرقانونی دراین زمینه است. به عنوان نمونه، در ترکیه که جمعیتی تقریبا معادل با ایران دارد روزانه 8 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود، در حالی که ما تقریبا 10 میلیون لیتر در کشور مصرف میکنیم. 

قاچاق سوخت   تاجرانهرچند نمی توان از اهمیت فرهنگ سازی در مصرف بهینه غافل بود ولی راه حل اصلی مدیریت مصرف سوخت است که به موازات استفاده از کارت سوخت می تواند تاثیر مثبتی در مصرف بنزین و جلوگیری از قاچاق سوخت داشته باشد. در اواخر مهر، اتاق بازرگانی تهران به نمایندگی از جانب بخش خصوصی طرحی را به دولت ارائه نمود که در صورت اجرا می تواند منجر به صرفه جوئی قابل توجهی در مصرف بنزین کشور شود. به گفته مسعود خوانساری، این طرح که در برگیرنده الزاماتی چون کاهش مصرف و قاچاق، عدالت در توزیع بنزین، ترویج استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی و کنترل هزینه آنها، رسیدگی به نیاز طبقات محروم، و کاهش آلودگی هوا می باشد به وزارت نفت هم ارسال شده است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: