به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ظریف پولشویی تاجرانسخنان دکتر ظریف درباره FATF و اشاره به تلاش های سازمان یافته پولشویی های داخلی، عصبانیت افراد و گروه هایی را برانگیخته که با لایحه مبارزه با پولشویی مخالفت می کنند و اذعان به وجود پولشویی های گسترده را ناصواب می دانند و صحبت از ارتباط این پولشویی ها با مخالفان CFT را خلاف منافع ملی قلمداد می کنند.

بحث پولشویی های گسترده، پیش تر هم از سوی مقامات اجرایی و قضایی عنوان شده بود ولی چرا اکنون سخنان وزیر امور خارجه چنین اضطرابی ایجاد کرده؟ آیا دولت پنهان به یاری اقتصاد پنهان آمده؟ بر اساس گزارش های موسسه بازل، از سال 2012 تا 2017، ایران صدرنشین جدول کشورهایی بوده که با خطر بالای پولشویی روبرو بوده اند. پیش تر این آمار از سوی خبرگزاری تسنیم هم منعکس گردید. وقتی دو سال پیش حجت الاسلام پورمحمدی، وزیر پیشین دادگستری گفت 50 میلیون حساب بانکی مخدوش و مجهول الهویه داریم، آیا زنگ خطر وجود پولشویی گسترده زده نشد؟

مدت هاست که حامیان دولت پنهان، منافع ملی و گروهی را تخلیط می کنند و مصالح ملی را به مصالح دولت پنهان تقلیل می دهند. اگر فرض را بر حسن نیت منتقدان ظریف بگیریم، شاید نگرانی این گروه از یکی قلمداد شدن فساد گروهی با فساد نظام باشد. البته دکتر ظریف اتهام پولشویی را متوجه افراد و گروه های خاص کرد و به هیچ وجه به کل نظام تعمیم نداد. این نگرانی ها در یک شکل کلی تر در مورد پدیده فساد سیستمی هم دیده می شود، زیرا ممکن است فساد سیستمی به اشتباه به فساد همه مسئولان و بطور اولی فساد نظام تعبیر شود. ولی واقعیت این است که ما اکنون در وضعیتی هستیم که برغم وجود مسئولان و مدیران سالم و خدوم، از فساد سیستمی رنج می بریم زیرا با ساختارهای حقوقی و بروکراتیکی روبرو هستیم که بازتولید فساد را تسهیل می کند.

پولشویی تاجرانهمانطور که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرده، سخنان دکتر ظریف، نگاهی آسیب‌شناسانه به استفاده از منابع مالی نامشروع در برابر اقدامات قانونی و تدابیر شفافیت ساز نظام است و آنچه از سوی آقای ظریف در خصوص پولشویی بیان شد و متاسفانه بخشی از آن مورد بهره‌برداری‌های سو و جناحی قرار گرفت، تنها بیان صادقانه یکی از مشکلات کشور است که بارها توسط بسیاری از دستگاه‌های ذی‌ربط گفته شده که بطور مثال روزانه ده‌ها میلیون‌ لیتر انواع سوخت از کشور قاچاق می‌شود، همچنین آمارها و گزارش هایی از حجم قابل توجهی از قاچاق انواع کالا و ارز منتشر می‌شود که مراجع رسمی ارزش آن را ده ها میلیارد دلار برآورد می کنند؛ همچنین گفته می شود که سالانه حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد.

واقعیت پولشویی توسط باندهای تبهکار داخلی یا  قاچاقچیان بین‌المللی قابل کتمان نیست و امکان اینکه این شبکه ها برای جلوگیری از شفافیت، به فضاسازی روی آورند منتفی نیست. بر اساس آمارهای رسمی، روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین و بیش از ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل از ایران به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود. این در حالی است که سالیانه حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار صرف تامین یارانه پنهان بنزینی میشود که بخش عمده آن قاچاق می شود.

توکلی تاجران پولشوییاحمد توکلی که خود رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت است، ضمن تایید سخنان دکتر ظریف در خصوص مخالفت شبکه های فساد با لایحه پولشویی، ایشان را مورد انتقاد قرار داده که نباید عدد می داد و نباید میگفت که در ایران هزاران میلیارد تومان پول‌شویی می‌شود. لازم است دکتر ظریف به این دسته از انتقادها در جلسه مجلس پاسخ دهد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته که دکتر ظریف دعوت شده تا با حضور در کمیسیون مربوطه، مستنداتی درباره ادعای اخیرش ارائه دهد. فلاحت پیشه با تأکید بر اینکه صحبت‌های آقای ظریف پیرامون پولشویی، غیرکارشناسی‌شده و غیرمستند است، اظهار داشت: باید روشن‌گری در حوزه پولشویی و مطلبی که آقای ظریف مطرح کرده است، صورت گیرد.

هرچند اصولا ارائه عدد و رقم دقیق در رابطه با پولشویی امکان پذیر نیست ولی خوشبختانه شواهد و اسناد زیادی برای پیگیری وجود دارد و اگر مطالبه ها برای شفافیت صاقانه باشد، می توان ردپای پولشویی ها را به مردم و نمایندگانشان در مجلس نشان داد. دو سال پیش بود که محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود: 20 تا 25 درصد حجم نقدینگی در اختیار هفت هزار موسسه مالی غیرمجاز کشور است. حجت الاسلام پورمحمدی، وزیر پیشین دادگستری هم گفته بود 50 میلیون حساب بانکی مخدوش و مجهول الهویه داریم.

روشن کردن وضعیت میلیون ها حساب آلوده به پول های کثیف وظیفه دکتر ظریف نیست، ولی وقتی که هرج و مرج اقتصادی در داخل، به بحران در سیاست خارجی می انجامد، دیپلمات ارشد کشور باید فاش گویی کند. در این میان فعالان اقتصادی و رسانه ها هم مسئولیت خطیر اطلاع رسانی و روشنگری را بر عهده دارند تا با شفاف سازی و ارائه مستندات، چراغی باشند در تاریکی اقتصاد پنهان. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: