به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقاله زیر توسط یکی از خوانندگان سایت تاجران برای ما ارسال شده است.  با تشکر از مشارکت خوانندگان عزیز در بسط گفتمان عقلانی اقتصادی

به زودی قرار است رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در هفتاد وسومین مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شوند و یکی از سخنرانان این مجمع باشند.  این بار حضور ایشان در این مجمع بین المللی در شرایطی خطیر تر از گذشته و در سایه سنگین تحریم ها صورت می گیرد.  در رویاروئی با شرایط کنونی اقتصادی که راه تنفس را نه تنها برای فعالان اقتصادی که برای همه مردم کشورمان تنگ نموده است تنها روزنه امید این است که مسئولان کشور با اتخاذ تصمیم های کارآمد گامی به سوی گشایش از این تنگنا و رسیدن به تنفس گاهی روشن بردارند. 

تاجران سازمان ملل رئیس جمهوریصرف نظر از اینکه شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر احترام و تکریم ایران به یک نهاد بین المللی است و به نوبه خود جاذب حرمت و توجه نظر جهانیان به کشورمان خواهد شد، ازمنظر تعاملات اقتصادی و در چنین شرایط تحریمی است که سخنان آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل می تواند نقش مهمی در سازندگی و یا تخریب روابط دنیا با کشورمان داشته باشد، زیرا درحال حاضرو درشرایط اقتصادی کنونی نیاز به تعاملات تجاری با کشورهای دیگرو ایجاد زمینه های لازم برای سرمایه گذاری و تسهیل کار با شرکت های خارجی باید دراولویت فعالیت ها باشد.  

اما چطور به این تنگنای اقتصادی کشیده شدیم؟  لازم به یاد آوری است که فعالان بخش خصوصی واقعی طی سال ها و ماه های گذشته شاهدعدم توجه دولت به پیشنهادات و انذارات این بخش برای بهبود وضعیت اقتصادی بوده اند، و در برخی موارد نیزاقدامات انجام شده با 180 درجه تفاوت منجر به تبعاتی شده که مدت ها طول می کشد تا ترمیم شوند.  دراواخر اسفند ماه سال گذشته پارلمان بخش خصوصی با صدور بیانیه ای در باره اصلاح محیط کسب و کارو با شاره به وجود گسترده فساد، عدم حاکمیت قانون، بی ثباتی و عدم شفافیت سیاست ها، دخالت بیش از حد دولت در امور اقتصادی و به بازی نگرفتن بخش خصوصی واقعی در تصمیم گیری ها از دولت خواهان رفع موانع موجود و انجام اصلاحاتی در این زمینه ها شد.   خرداد ماه گذشته، مسعود خوانساری طی نامه ای به آقای روحانی که رونوشت آن به مسئولین مربوطه اقتصادی نیز فرستاده شد، چهار مطالبه ارزی برای جلوگیری از آشفتگی بازار ارز مطرح نمود. 

باز هم لازم به یاد آوری است که در اوائل شهریورماه غلامحسین شافعی طی نامه ای به اسحاق جهانگیری با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای صنایع کوچک و متوسط و مصرف کننده نهایی زنجیره صنعت پتروشیمی ناشی از سیاست‌های ارزی، تجاری و قیمت‌گذاری در این صنعت، خواستار تغییر این سیاست‌ها شد ودرهفته های اخیردر نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با انتقاد از صدور دستور العمل های پی در پی دولت که تنها باعث تردید وآشفتگی بیشتر می شود پیشنهاداتی در زمینه بهبود اوضاع ارزی و تولیدی ارائه نمود، و باز در روزهای اخیرنیز طی نامه ای به اسحاق جهانگیری با اشاره به تبعات منفی عرضه فولاد بر اساس قیمت گذاری کنونی خواستار اصلاح آن شد. 

حل مشکل تاجران پازلفراموش نکنیم که بخش خصوصی واقعی با آگاهی از اهمیت تعاملات تجاری با دنیا و رویکرد دیپلماسی اقتصادی که نیاز به همکاری مذاکره کنندگان بخش خصوصی و دولتی دارد، اخیرا به وزارت امور خارجه پیشنهاد داد تا با کمک پارلمان بخش خصوصی نیروهائی به این منظورتربیت کند. شافعی دراین زمینه معتقد است که تمام توان دولت باید در خدمت فعالان اقتصادی ساماندهی شود، زیرا دیپلماسی اقتصادی ترکیب مفهوم دولت و بازار است؛ یعنی دیپلماسی وظیفه دولت و بازار نماد اصلی اقتصاد است که از سوی فعالان اقتصادی مدیریت می شود.  بنابراین، دولت از طریق ابزار های دیپلماسی فضا را برای بهره برداری اقتصادی از امکانات جهانی فراهم می کند.        

از همین منظر است که رفتار و سخنان مقامات کشورمان در صحنه بین المللی حائز اهمیت است.  حضوروسخنان رئیس جمهورکه احتمالا حول و حوش مسائل منطقه ای، برجام و تحریم های پیش رو خواهد بود، قطعا می تواند برای کشورو دید جهانیان نسبت به ما مثمرثمرباشد. با توجه به چالش های اقتصادی پیش رو، باید هدف سخنان رئیس جمهوری، کاهش ایران هراسی و خنثی کردن تبلغات بین المللی علیه ایران باشد که این امر با تاکید بر اهداف صلح طلبانه ملت و دولت ایران مسیر خواهد شد.

البته سخنرانی ها و بیانیه های صلح آمیز تنها کافی نیست و هم نهاد دولت و هم نهادهای نظامی باید مراقب اقدامات تحریک آمیز در داخل باشند. در این راستا، برداشتن گام های عملی در کاهش تنش با شرکای بین المللی و نیز همسایگان بسیار ضروری است. بسیار ضروری است که ارتباط با اروپا را حفظ کنیم ولی برای این منظور باید شروط اتحادیه اروپا را برای حفظ برجام به دقت مورد توجه قرار دهیم. ما در مناقشات منطقه ای هم به کشورهای اروپایی به عنوان میانجی احتیاج داریم و تعامل با اتحادیه اروپا را باید فراتر از حفظ برجام مورد توجه قرار دهیم. در ارتباط با همسایگان هم، هر چند اقدامات نظامی ما در منطقه جنبه بازدارنده داشته ولی این اقدامات باید با حساب و کتاب های دیپلماتیک همراه باشد. در شرایط دشوار اقتصادی کنونی، ترسیم چهره ای تهاجمی و راندن همسایگان به نظر منطقی نمی آید.

به هر روی امید است در سخنانی که آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد خواهند کرد و در تصمیماتی که برای گشایش اقتصادی ایران گرفته می شود این بار بر خلاف همیشه پیشنهادات و انذارات بخش خصوصی واقعی مد نظر گرفته شود.  شکی نیست که دروضعیت کنونی و در عین نیاز به شکستن انزوای اقتصادی و سیاسی در صحنه بین المللی، جلب اعتماد برای بهبود تعامل با دنیا بسیارحیاتی است و این اعتماد باید درعمل نشان داده شود.  بدون امکان تعامل تجاری با دنیا و تسهیل سرمایه گذاری مستقیم خارجی، تولید همچنان در فضائی محدود از نعمت رونق محروم خواهد ماند و معیشت جامعه همچنان به پیمودن سیر نزولی ادامه می دهد.

حیف است کشوری مانند کشور ما، با قابلیت های گسترده طبیعی و انسانی، که اکنون در نشیبی قرار گرفته، با بی توجهی، منفعت طلبی های شخصی و گروهی، و بی اعتمادی ها به جائی برسد که نجاتش آسان نباشد. سخنان سنجیده و رفتارهای صمیمی وگشودن درهای اعتماد نور امیدی در مسیر تیره اقتصاد کشورمان است که مانند چراغی راه غلبه بر بحران های کنونی را روشن خواهد نمود.  

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: