به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در یکی از نشست های اخیر هیأت رئیسه اتاق بازرگانی اولويت‌های كاری اتاق ايران برای سال جاری در قالب 9 بند تدوين شد. باعث خوشحالی بنده بود که دیدم خروج از شرایط تحریم دومین اولویت کاری اتاق ایران اعلام شد.  وقتی چند هفته پیش از این بسته پیشنهادی فعالان اقتصادی به دولت آینده را مطالعه می کردم کمی نگران شدم که شاید ما هدف را گم کرده باشیم.  تعجب کرده بودم که چگونه نگرانی ها و نارضایتی ها و مطالبات بخش خصوصی در قالب مجموعه ای از پیشنهادهای کلی تدوین شده که کاربری اساسی ندارد اما با تدوین اولویت های اتاق تا اندازه ای خوشبین شدم که حداقل به نظر می رسد هیأت رئیسه و شورای معاونان اولویت ها را فراموش نکرده اند.

البته مایل بودم راهکارها و پیشنهادهای دقیق تری را برای دولت آینده شاهد باشیم مثلا در خصوص یارانه ها، مالیات، سیاستگذاری های پولی، چالش های سیستم بانکداری، حمایت از صنایع و غیره تا رئیس جمهور آینده و مردم بدانند که مواضع ما دقیقا چیست تا بتوانند به دنبال تخصص ها و راهکارهای مناسب در دل بخش خصوصی باشند.  امیدوارم بتوانیم این نقیصه را در زمان بازدید های کاندیداها از اتاق بازرگانی جبران کنیم.  برای نمونه، استقبال از آقای حداد عادل قابل توجه بود و بسیاری از افراد بی پرده و صریح مشکلات و مطالباتشان را با ایشان در میان گذاشتند.  در این میان باید به ویژه از آقای محسن چمن آرا تشکر کرد که از اقای عادل پرسیدند چرا حالا متوجه شده اند که تحریم مشکل اساسی است و در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد وقتی تحریم ها کاغذپاره خوانده شدند اعتراضی نکردند.  امیدواریم اینگونه ارتباطات مستقیم به کاندیدها نشان دهد که بخش خصوصی تا چه حد در امور فعال است و با اشتیاق و جدیت در پی احیای اقتصادی و توسعه و عمران کشور است. 

اگر خواهان تغییر سیاست ها هستیم باید مطالباتم را با شفافیت و صراحت و دقیق بیان کنیم.  آری به اتفاق جهان می توان گرفت و تصور کنید اگر علاوه بر مدیران ارشد اتاق صدها فعال اقتصادی توان و هم خود را روی یک خواسته متمرکز کنند چه نتایج مطلوبی را می توان انتظار داشت.  اگر در هر فرصتی که با رسانه ها و نمایندگان دولت دست می دهد همه ما روی یک مجموعه از اهداف تأکید کنیم چقدر این اقدامات مؤثرتر خواهد بود؟  اگر مطالبات خود را منسجم و مستمر و از یک موضع مشترک بیان کنیم قطعا توجه لازم را جلب خواهیم کرد. 

پیشنهاد می کنم در ابتدای حرکت اطمینان حاصل کنیم که پیشنیازهای لازم را برای توسعه مناسب اقتصادی دارا باشیم.  اگر بتوانیم روی سه اولویت تمرکز کنیم پیشرفت ما در این مسیر می تواند بسیار قابل توجه باشد.

1- خروج از تحریم: تحریم ها هر مشکل اقتصادی دیگر را تشدید می کند و بهبود اقتصادی که از سال هاسوءمدیریت رنج برده را به شکل مضاعف دشوار می کند.

2- استقلال بانک مرکزی: نوسانات نرخ ارز، نرخ بهره بی منطق، نقدینگی افسار گسیخته و تورم بیسابقه تا زمانی که سیاست های پولی و مالی بر مبنای اولویت های سیاسی و نه اقتصادی تعیین شوند به قوت خود باقی خواهند ماند.

3- شفافیت دولت: تا زمانی که دسترسی به دقایق سیاست ها، درآمد، هزینه ها و آمار دولت برای ما میسر نشود نمی توان به رفع مشکلات اقتصادی امیدوار بود. قبل از اینکه تعیین کنیم به کجا می خواهیم برویم باید بدانیم کجا هستیم و واقعیت های پیرامون ما چیست.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: