به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در سال 2011 که تحریم های ظالمانه علیه صنعت نفت کشور شدت گرفت، حوزه های مختلف آسیب های جدی دید. هر چند غذا و دارو مستقیما هدف قرار نگرفت، ولی موانع ایجاد شده برای سیستم بانکی، روی دسترسی و قیمت بسیاری از کالاها از جمله دارو تاثیر گذاشت. چهار سال پیش و پس از امضای برجام امیدها برای کاهش مشکلات دارویی افزایش یافت. عادل، یک بیماران مبتلا به ‌ای‌.بی ابراز امیدواری کرده بود که بعد از رفع تحریم‌ها لااقل باند مپلکس بدون واسطه وارد کشور بشود؛ باندی که بیماران ای.بی باید روزانه استفاده کنند و تنها بخش کوچکی از درمان است ولی قیمتش 150 هزار تومان بود. سوال اینجاست که آیا با شدت گرفتن مجدد فشارهای بین المللی، سناریوهای گذشته در حوزه دارو و درمان تکرار خواهد شد؟

دارو تاجرانواقعیت این است که مشکل قیمت و دسترسی دارو برآیند مسائل مختلفی است که با تحریم ها و بدون تحریم ها وجود داشته و فشارهای بین المللی هم می تواند به عنوان یک فاکتور غیرمستقیم موثر باشد. مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس، در واکنش به اظهارنظر وزیر بهداشت مبنی بر تأثیرگذاری منفی تحریم‌ها از آبان‌ماه اظهار داشت: کسری اعتباراتی که در حوزه سلامت وجود دارد ارتباطی با اعمال تحریم‌ها ندارد، به‌ ویژه دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما به طور غیرمستقیم تحت تأثیر این موضوع قرار می‌گیرد. پزشکیان افزود: در پی بروز تحریم‌ها ممکن است حمل و نقل دریایی و جابجایی ارز با مشکل مواجه شود، بنابراین این موضوع بر روند تأمین دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی هم اثرگذار خواهد بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شده که هم‌اکنون تنها 3 درصد از داروهای موجود در بازار که مربوط به بیماری‌هایی همچون سرطان و سایر بیماری‌های خاص می‌شود وارداتی بوده که از مجاری خاص و با تامین ارز مورد نیاز این بخش تامین می‌شود و اعمال تحریم‌ها بر این روند نیز تاثیری نخواهد داشت. در همین حال محمد حسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفته است ما در تامین داروی مورد نیاز کشور مشکلی نداریم، اما مشکل کنونی سیستم تولید و پخش دارو در کشور، عدم تامین نقدینگی است.اکنون حدود 97 درصد دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و تخصیص درست بودجه می تواند اکثر مشکلاتی که ما در سال های گذشته در حوزه عرضه داشته ایم را حل کند.البته اعتبارات لازم برای حوزه دارو در قانون بودجه 97 تعیین شده و پیش از این نیز در برنامه ششم توسعه بر آن تاکید شده بود و دولت باید این منابع را به حوزه دارو تخصیص دهد.

دارو تاجرانادامه تلاطمات ارزش ریال و سوء مدیریت یارانه های ارزی برآیند خطرناکی را برای بازار دارو ایجاد خواهد کرد که راه مقابله با آن هم با راه حل ها در دیگر حوزه های اقتصادی کشور متفاوت نیست. در خصوص واردات هم با توجه به اینکه در حمل و نقل هوایی ما چالش هایی ایجاد خواهد شد، به کارگیری حمل و نقل زمینی می توان نیاز بخش دارو و تجهیزات پزشکی کشور را تأمین کند. البته همانطور که پیشتر اشاره شد بسیاری از نیازهای پزشکی کشور در داخل تولید می شود و در این حوزه متاسفانه ما با معضل چالش قاچاق دارو به کشورهای همسایه روبرو هستیم.

متاسفانه افزایش فشارهای بین المللی، علاوه بر اینکه باعث بازتولید کاسبان تحریم و سوء استفاده های مالی می شود، به برخی از مسئولان کشور هم این امکان را می دهد که با فرافکنی، مشکل سوء مدیریت و فسادهای داخلی را به گردن فشارهای خارجی بیاندازند و متاسفانه در حوزه دارو زمزمه هایی اینچنینی به گوش می رسد. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند اکثر کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولان متفق هستند که عامل همه مشکلات اقتصادی و معیشتی تحریم ها نیست، بلکه ناشی از مسائل درونی و نحوه مدیریت و سیاستگذاری اجرایی است. لازمست کارشناسان و فعالان مدنی و رسانه با شفاف سازی، واقعیت ها را در حوزه تولید و توزیع و واردات دارو به اطلاع مردم برسانند و مانع از فرافکنی و بهانه تراشی های مسئولین حوزه بهداشت و درمان شوند.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: