به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هنوز رقم دقیقی از حجم فرار سرمایه و خروج بازگشت ناپذیر پول از کشور در دست نیست. ارقام رسمی و غیر رسمی ارائه شده در این خصوص تفاوتهای زیادی با هم دارند و برای سال 1396، رقم فرار سرمایه از 15 تا 30 میلیارد دلار برآورد شده. هر چند اختلاف کرانه بالا و پائین این برآوردها زیاد است ولی حتی در خوشبینانه ترین حالت هم حجم فرار سرمایه چهار برابر حجم جذب سرمایه مستقیم خارجی در بخش صنعت معدن و تجارت بوده.

کاهش ارزش ریال فرار سرمایه تاجرانبرغم نبود آمارهای دقیق، اتفاق نظر وجود دارد که دو فاکتور ارزش ریال و وضعیت فشارهای خارجی علیه کشور تاثیر مستقیمی بر افزایش یا کاهش فرار سرمایه خواهد داشت. با ادامه روند نزولی ارزش پول ملی، طبیعتا سرمایه ها به مکان های امن تری مهاجرت می کنند و متاسفانه تضمینی هم برای بازگشت این سرمایه های مهاجر وجود ندارد. به طور کلی، بی ثباتی اقتصادی و سیاسی و عدم اطمینان از آینده، تاثیری مستقیم بر خروج سرمایه از کشور دارد. در شرایط کنونی، از یک سو باید سیاستهای هوشمندانه ارزی را که سالهاست از سوی اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی واقعی گوش زد می شود پیگیری کرد و از دیگر سو، باید با تندگویی ها و اظهارات و اقدامات ماجراجویانه که تنها به اضطراب بیشتر بازار و دفع سرمایه می انجامد مقابله کرد. 

دلسوزان نظام باید به جای ارائه توصیه های اقتصادی و اخلاقی به مردم عادی، توصیه ها و انتقادهایشان را به سوی تصمیم گیران حوزه اقتصاد و سیاست متوجه کنند. اخیرا رضا مسرور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی هشدار داده بود که کسانی که در کشورهای همسایه سرمایه گذاری می کنند باید مراقب باشند زیرا بعضی از این کشورها بدهی خارجی دارند و در چند سال آینده، ارزش سرمایه افراد ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. هر چند امنیت سرمایه در کشورهای مورد اشاره جناب مسرور بالا نیست ولی واقعیت این است که اگر این سرمایه ها در داخل بمانند، سرنوشت بدتری خواهند داشت و  دستکم این ذهنیتی است که صاحبان سرمایه دارند و با علم به خطرات موجود است که در کشورهای همسایه سرمایه گذاری می کنند. زمانی که ارزش ریال یک شبه سقوط می کند و مسئولین مربوطه هم رهبری مناسبی از خود نشان نمی دهند، نمی توان از مردم انتظار داشت که نگران سرمایه هایشان در داخل نباشند.

مرکز پژوهش های مجلس تاجرانبر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص وضعیت بازار ارز، برآوردها از خروج سرمایه از كشور نشان می دهد که در سال گذشته بيش از 14 ميليارد دلار كسری حساب سرمایه داشتیم. در پی افزایش خروج سرمایه از كشور، از ابتدای سال 1395 تا آذرماه 96، ذخایر ارزی بین المللی کشور 16.3 میلیارد دلار کاهش یافته و این روند از سال 95 تا 96 تشدید شده است و انتظار می رود با تحولات سیاسی پیش رو، این روند سرعت بیشتری هم بگیرد.

وجه دیگر فرا سرمایه داستانی پیچیده تر دارد و با تحرکات کاسبان تحریم گره خورده است. بر اساس گزارش اخیر صندوق بین المللی پول، کسری حساب مالی و سرمایه برای سال 2017 و 2018م معادل 27 میلیارد و 435 میلیون دلار برآورد شده است. همانطور که دکتر صالحی توضیح داده، علاوه بر فرار مستقیم سرمایه، از جمله مواردی که احتمالا در رقم فوق گنجانده شده، سرمایه مربوط به صادراتی همچون نسیه فروشی نفت است که دریافتی نقدی در قبالش حاصل نمی شود. خطر فرار سرمایه در این نوع تراکنش ها زیاد است و به طور خاص با افزایش فشارهای بین المللی و دور زدن تحریم ها و داغ شدن بازار کاسبان تحریم، این خطر بیشتر هم می شود. متاسفانه اقداماتی که در مقابله با شفافیت نظام پولی و بانکی کشور صورت می گیرد، عملا به بازتولید بابک زنجانی ها و مهاجرت بی بازگشت میلیاردها دلار از سرمایه ملت خواهد انجامید.

بابک زنجانی فرار سرمایه کاسبان تحریم تاجرانوقتی امیر حسنخانی، نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس به بهانه دور زدن تحریم ها می گوید که اعلان اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی، خلاف امنیت ملی است، باید نگران بازگشت و قدرت گرفتن کاسبان تحریم، و بالاتر رفتن کسری حساب مالی و سرمایه کشور بود. ما فعالان بخش خصوصی واقعی همواره بر لزوم شفافیت تاکید داشته ایم و اکنون هم جز هشدار دادن در این زمینه کاری از دستمان بر نمی آید. متاسفانه با تندتر شدن لحن سیاستمداران و سرداران، صدای عقلانیت کمتر به گوش خواهد رسید ولی به هر حال نهایتا این صدای خرد و عقلانیت است که پیروز خواهد شد و انشاالله ایران عزیز از میان دود تحریم و آتش کاسبان تحریم، سربلند تر از قبل بیرون خواهد آمد.

چرا سرمایه ها فرار میکنند؟

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: