به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از دهه هفتاد شمسی بود که شکل گیری موسسات اعتباری غیرمجاز آغاز شد و طی دو دهه به معضل بزرگی برای نظام مالی و پولی کشور بدل گردید. خوشبختانه با رهنمون های مقام معظم رهبری و تلاش های بانک مرکزی طی یک سال گذشته، بخش قابل توجهی از این موسسات از طریق انحلال یا ادغام، در مسیر هماهنگی با استانداردهای پذیرفته شده بانکداری قرار گرفته اند. متاسفانه حضور نهادهای نظامی کشور در جریان شکل گیری و گسترش موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به بغرنج تر شدن مسئله و وهن نیروهای مسلح انجامید. اکنون هم به رغم عملکرد مثبتی که در ادغام موسسات مسئله دار شده، هنوز شفاف سازی های لازم در رابطه با حضور نیروهای مسلح در نظام بانکی و نیز بازار سرمایه صورت نگرفته است.

ثامن انصار تاجراندر شرایط کنونی دو موضوع باید مورد پیگیری قرار گیرد. از یک سو باید توجه داشت که هنوز آینده موسساتی همچون کوثر و بانک حکمت مشخص نشده و در این خصوص باید مقام های مربوطه شفاف سازی کنند. همزمان باید درباره امکان واگذاری موسسات مالی زیرمجموعه نیروهای مسلح بحث های شفافی صورت گیرد و روشنگری شود. زمستان گذشته بود که امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع در خصوص واگذاری بنگاه‌های اقتصادی وابسته به نیروهای مسلح گفت: «این مسأله جهت‌گیری اصولی همه ماست و همه تلاش خود را می‌کنیم اما میزان موفقیت ما به شرایط و وضعیت بازار و امکان واگذاری بستگی دارد، ولی همه تلاش خود را خواهیم کرد».

سرتیپ حاتمی گفته بود حداقل در حوزه وزارت دفاع، آنچه که باید واگذار شود، عمدتاً مربوط به بازار سرمایه است. وی افزود مسئولیت پیگیری واگذاری‌ها در ارتش و سپاه، از سوی مقام معظم رهبری به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده و ستاد کل در کل نیروهای مسلح این موضوع را دنبال می‌کند تا این نیروها از کارهای اقتصادی غیرمرتبط به هر دلیل، خارج شوند. شایان توجه است که اکنون با توجه به احتمال افزایش فشارهای بین المللی، اهمیت خروج نیروهای مسلح از فعالیت های اقتصادی اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. همانطور که دکتر روحانی اخیرا تاکید کرده بود به یک بخش خصوصی فعال نیاز داریم تا با تحریم ها مقابله کند زیرا فشار به بخش خصوصی کشورمان برای آمریکا سخت تر از فشار به بخش دولتی است . این موضوعی است که به طور اولی در رابطه با ارتش و سپاه نیز صادق است و باید مورد توجه مقام های مربوطه قرار گیرد.

بانک مرکزی تاجرانمقام های بانک مرکزی تاکید کرده اند در شرایط فعلی هیچ موسسه غیرمجاز فعال حائز اهمیت و شناخته شده‌ای وجود ندارد که بتواند سپرده‌ها و سرمایه‌های مردم را در معرض حیف و میل قرار دهد. در آخرین تلاش ها، تعاونی اعتبار ثامن با حدود ۲۸۰ هزار میلیارد ریال سپرده در بانک انصار ادغام شده است. نقدینگی ثامن از سویی از طریق منابع دو بانک انصار و موسسه اعتباری کوثر فراهم شده و در ضمن میزان 80 هزار میلیارد ریال نیز بانک مرکزی به این تعاونی تخصیص داده تا پاسخگوی سپرده‌گذاران باشد. به رغم این اظهارات، هنوز آینده همه موسسات اعتباری غیرمجاز معلوم نشده است و در مواردی اطلاعات ضد و نقیض منتشر شده. در خصوص حضور نیروهای مسلح در بازار سرمایه هم شفاف سازی و اطلاع رسانی صورت نگرفته است.

باید توجه داشت که نهادهای پولی غیرمجاز در شرایطی رشد کردند که بانک مرکزی ضعیف شده بود و از توان نظارتی لازم برای اعطا مجوز برخوردار نبود. پیش از تصویب قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی، بعضی از موسسات اعتباری با مجوز برخی وزارتخانه ها و یا نهادهای امنیتی شکل گرفتند. بازگرداندن قدرت به بانک مرکزی و استانداردکردن نظام بانکداری روندی بوده که باید با قدرت ادامه پیدا کند. در این راستا، علاوه بر تلاش ها در داخل، تعامل با نهادهای بین المللی مربوطه و ادامه همکاری نزدیک با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از ضرورت ویژه ای برخوردار است.

FATF تاجران

شایان ذکر است موسساتی که انحلال آنها در دولت یازدهم و دوازدهم در دستور کار بانک مرکزی و سایر مراجع ذیربط قرار گرفت عبارتند از: تعاونی اعتبار میزان، تعاونی اعتبار ثامن الحجج، تعاونی‌های اعتبار هشتگانه ساماندهی شده توسط موسسه اعتباری کاسپین، تعاونی اعتبار وحدت، تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان، تعاونی اعتبار افضل توس، صندوق‌های قرض‌الحسنه غیرفعال با ۱۰۲۸ شعبه و تعاونی‌های اعتبار غیرفعال با ۱۷۸۲ شعبه. به گفته مقام های بانک مرکزی، ۷۳۲ شعبه بانک مهر اقتصاد نیز متقاضی مجوز در مرحله نهایی ساماندهی قرار دارد.

بودن یا نبودن در FATF

فعالیت اقتصادی نیروهای مسلح دقیقا به چه معنی است؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: