به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقابله با آلودگی هوا که به تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان بدل شده، یکی از چالش های اصلی مدیریت شهری و کشوری در ایران است. با توجه به اینکه بیش از 70 درصد آلودگی هوای تهران و درصد بزرگی از آلودگی سایر کلان شهرها ناشی از وسایل نقلیه است، پیگیری طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آمار سال 2016 سازمان بهداشت جهانی حاکی از مرگ سالانه بیش از 33 هزار نفر به دلیل آلودگی هوای کلان شهرهای کشورمان بود که از میزان مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده ای نیز بیشتر است.

نوسازی ناوگان حمل و نقل وبسایت تاجرانطرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای که زمستان گذشته توسط ریاست جمهوری کشورمان کلید خورد، در راستای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای نو، به ویژه اتوبوس ها و کامیون ها که شمار آنها به حدود 200 هزار می رسد می باشد. البته علت دیگر نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، کاهش دادن میزان تصادفات نیز می باشد. در واقع یکی از عوامل تصادفات جاده ای وجود خودروهای فرسوده و اشکالات فنی آنهاست که باعث شده تلفات ایران در این زمینه بیش از میانگین جهانی باشد.  

با وجود اضطرار طرح پیشنهادی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، حرکت در مسیر جایگزین کردن خودروهای اسقاطی به کندی پیش می رود. بدتر از آن اینکه مسئله آلودگی هوا به بازی های سیاسی آلوده شده و مقابله جدی و بی قید و شرط با تهدیدهای زیست محیطی به حاشیه رانده شده. لایحه هوای پاک که سال ها مورد بحث و تبادل نظر نمایندگان مجلس بود نهایتا در تابستان گذشته به تصویب رسید. از مهمترین مطالب این لایحه شفاف سازی تعریف آلودگی هوا و دسته بندی منابع آلاینده بر اساس تعاریف معتبر بین المللی است. اصلی ترین بندهای این لایحه شامل لزوم معاینه فنی خودروها، گارانتی قطعاتی که انتشار آلاینده های خودرو را کنترل می کنند، و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده می باشد. 

تجریشی تاجرانبه گفته مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نمونه هائی که از آلودگی هوا در تهران و برخی کلان شهرها جمع آوری شده نشان می دهد علت اصلی آلودگی هوا مشکل سوخت است. به گفته تجریشی، سوخت موجب ایجاد ذرات معلق در هوا و در نتیجه آلودگی آن می شود. تجریشی می افزاید مواد معلق موجود درهوا به احتراق ناقص و کیفیت سوخت در کلان شهرها مربوط می شود که ارتقای آن باید مورد توجه مسئولان دستگاه های مربوطه قرار گیرد. تجریشی می گوید اگر سهم ذرات معلق را ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم، ماشین‌ها از جمله تاکسی، ون و خودروهای شخصی سهم ۳ درصدی دارند در حالیکه این بخش ۸۰ درصد ناوگان حمل و نقل کشور را تشکیل می‌دهند. بیشترین سهم تولیدات ذرات ناشی از تردد اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده است که ۸۵ درصد آلودگی هوا را ایجاد می‌کنند. متاسفانه همکنون سازندگان خودروی داخلی قادر به تولید مدل هائی با کارآئی سوختی بهتر نیستند که این امر ضرورت تعامل با شرکتهای اروپایی و آسیایی را برای بالابردن استاندارهای خودروسازی به ما یادآور می شود.

موتور سیکلت‌ها هم بیش از 10 درصد از ذرات معلق را ایجاد می کنند که میزان قابل توجهی است. بر اساس مصوبه هیات وزیران مبنی بر «توقف تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری از سال ۹۵» اقدام به تولید این دستگاه فوق آلاینده تخلف به حساب می‌آید اما متاسفانه وزارت صنعت و وزارت کشور خواستار صدور مجوز شماره‌گذاری ۱۰ هزار دستگاه «موتورسیکلت کاربراتوری» شده‌اند. مهدی دوزندگان، کارشناس حوزه آلودگی هوا می گوید اگر این ۱۰ هزار موتورسیکلت کاربراتوری وارد بازار شوند و برای پنج سال حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر پیمایش کنند، اضافه انتشار آلودگی این ناوگان نسبت به نوع انژکتوری بالغ بر ۱۴۰ هزار تن خواهد بود.

برنامه آقای روحانی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای با وجود برخودرداری از کلیات با اهمیت متاسفانه از جزئیات و روش های عملی و اجرائی لازم برخوردار نیست. ایشان با اشاره به اینکه بخش اعظم آلودگی هوا در کلان شهرها به خاطر سوخت مصرفی است گفتند دولت در حال اقداماتی برای کاهش آلودگی ها است، اما هیچ توضیحی درمورد چگونگی انجام این اقدامات ارائه نشد.  آقای روحانی همچنین اظهار داشتند خودروهای فرسوده باید از صنعت حمل و نقل کشور خارج شود، اما معلوم نیست بودجه این کار از کجا تامین خواهد شد و برنامه تولید خودروهائی با کیفیت بهتر سوخت چیست. همچنین در باره جایگزینی خودروهای فرسوده، رئیس جمهوری کشورمان به صاحبان خودروها اطمینان دادند که وام مناسب و بلند مدت به آنها از طریق تسهیلات تعلق خواهد گرفت، اکنون هم متاسفانه با وضعیت تورم و بازار ارز انتظار نمی رود برآورد شدن این وعده ها کار آسانی باشد.

آلودگی هوا وبسایت تاجرانآقای روحانی با قاطعیت و به درستی بر این باورند که برای حل مشکلات حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا همه دستگاه ها باید دست اندر کار باشند. ایشان در هنگام اعلام طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل خطاب به وزیران کابینه خود گفتند اگر همه با هم نباشیم کارها کند پیش می رود و مانند شناگری خواهیم بود که در یک رودخانه به طور معمولی حرکت کند بنابراین نمی توانیم در سیل آلودگی حرکت کندی داشته باشیم و باید با شتاب نسبت به آن غلبه کنیم. آقای روحانی همچنین افزودند در این مسیر باید در کنار وزارتخانه ها، استانداران، فرمانداران و شهرداران نیز وارد عمل شوند و باید به این اولویت برسیم که هدف اول محیط زیست، دوم اشتغال، سوم کاهش مصرف انرژی، چهارم روان بودن حمل و نقل و بعد از آن سلامت مردم و رانندگان و نوسازی ناوگان باشد. در عمل، اما متاسفانه همکاری و تعامل میان دستگاه های دولتی و غیر دولتی همیشه با موفقیت روبرو نبوده است. معمولا رسیدن به اجماع میان چند وزاتخانه یا سازمان بسیار مشکل است و هر یک می خواهد با روش خود کار ها را از پیش ببرد. 

حقیقت دیگری که نباید نادیده گرفته شود این است که برای تولید خودروهائی با کیفیت بالاتر، به ویژه خودروهای سنگین و کامیون ها، نه تنها تعامل و همکاری میان تولید کنندگان داخلی مهم است، بلکه وجود تامین کنندگان خارجی قطعات خودرو نیز ضروری است. در فرصت هائی که در دوران پسابرجام نصیب کشورمان شد، قراردادهای چند جانبه متعددی با کشورهائی مانند سوئد، آلمان و فرانسه برای بهبود وضعیت حمل و نقل و نوسازی خودرو به امضاء رسید. در حقیقت یکی از صنایعی که پس از برجام با موفقیت قادر به ارتباط با شرکت های خارجی و استفاده از دانش و فناوری آنها بود صنعت خودروسازی کشورمان بود.

این روزها، اما پس از خروج آمریکا از برجام، نگرانی هایی در رابطه با سرنوشت قراردادهای امضاء شده با اروپائیان حاصل شده. خوشبختانه رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران می گوید این قرارداد ها پابرجا باقی خواهند ماند. به گفته محمد رضا نجفی منش، مشکلی که ممکن است اتفاق بیفتد مربوط به انتقال پولی است. نجفی منش اثرات ناخوشایند خروج آمریکا از برجام را انکار نمیکند، اما برخورد ایران با این موضوع و تدابیری که کشورمان اتخاذ خواهد نمود را عاملی مهم می داند. در این راستا، حفظ ارتباط با اروپا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر چند نگاه مسئولان ما در برخی موارد به شرق بوده، ولی در حوزه صنعت خودروسازی، شرکای اروپایی ما قابل جایگزین شدن به روسیه و چین نیستند. بحث اعتماد سازی با نظام بانکی جهانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا همانطور که نجفی منش هم گفته، مسئله انتقال پول یکی از اصلی ترین چالش های ماست.

صنعت خودروسازی وبسایت تاجرانحقیقت اینجا است که سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو سازی ایران در شرایط کنونی توام با تردید و ابهامات بیشتری است. حتی اگر نادانسته های آینده برجام نیز وجود نداشت، عدم اطمینان از آینده توافق و اجماع داخلی در کشور مانعی برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود و به این ترتیب سدی بر سر راه اصلاحات اقتصادی مورد نیاز کشورمان است. افزون بر آن، مسائلی همچون عدم شفافیت، فساد و عدم اطمینان از آینده تعاملات بین المللی همچنان بر وضعیت اقتصادی کشور سایه افکنده.

اعتماد سازی به طور خاص با شرکای اروپایی کلید حفظ دستاوردهای پسابرجامی است. متاسفانه جار و جنجال های اخیر در مجلس در رابطه با FATF پیام مثبتی به شرکای اروپاییمان نمی فرستد ولی به هر حال فعالان اقتصادی و همه دلسوزان کشور چاره ای جز روشنگری و اطلاع رسانی ندارند و در این راستا باید خسارات جبران ناپذیر کاهش تعامل ایران با اروپا و قطع ارتباط نظام بانکی کشور با سیستم مالی بین المللی به مردم و مسئولین گوش زد شود.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: