به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سرمقاله دوشنبه دنیای اقتصاد به قلم آقای هادی حدادی با عنوان پیروزی بخش خصوصی در تغییر گفتمان اقتصادی کشور، نشان از نقطه عطفی در طرح و ارائه خواست های اقتصادی و مطالبات بخش خصوصی دارد. بدون شک این تحول و دستاورد مهم بدون تلاش های مستمر فعالان دلسوز اقتصادی و روزنامه نگاران و رسانه ها میسر نمی شد. جا دارد در اینجا از تمام همکارانی که در این سال ها در مسیر بسط گفتمان اقتصادی کوشیده اند قدردانی کنیم به ویژه شخص آقای حدادی که با فراست و دقت فراوان نه تنها این تحولات را پوشش داد بلکه تا حد قابل توجهی نیز راهکارهای ضروری را توصیه کرد. پیشتر در روزنامه دنیای اقتصاد و در این وبسایت به تلاش های ایشان اشاره شد. در روزهای پایانی 91 مقاله ایشان را در مورد سند مطالبات بخش خصوصی خواندیم و ما نیز به سهم خود در این مورد نوشتیم که "آقای حدادی پیش از این هم مطالب قابل توجهی در خصوص تشکل های اقتصادی نوشته اند. کارشناسان تاجران نیز در مسیر بسط گفتمان اقتصادی به این مقالات توجه داشته و از جمله در مقالات رابطه تشکل های اقتصادی و سیاسی و همچنین اتاق بازرگانی و کار سیاسی مواضع خود را در این خصوص مطرح کرده اند.  به هر حل این تحول و تحرک را به فال نیک می گیریم و از شما فعالان اقتصادی دعوت می کنیم با مطالعه این مقالات و پیگیری این موضوع و به اشتراک گذاری آن با سایر فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار راه را برای ایجاد یک تشکل اقتصادی منسجم و با نفوذ هموار کنید. طبیعی است که اتاق بازرگانی نیز با همفکری اعضا و احترام به نظرات فعالان اقتصادی و با ایجاد اصلاحات لازم باید در این مسیر پیش برود.  امیدواریم سال جدید شاهد رویکردهای جدید و اتخاذ سیاست های مناسب برای برون رفت از بحران اقتصادی کنونی باشیم."

از همه روزنامه نگاران و فعالان اقتصادی و اساتید ارجمند اقتصاد که در این سال ها از جان و دل مایه گذاشتند تا به این نقطه برسیم سپاسگذاریم و ما نیز همچون آقای حدادی معتقدیم استمرار این تلاش ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب و تغییر و اصلاح سیاست های غلط و اتخاذ سیاست هایی که راهگشا و متضمن منافع عموم مردم باشد باید تداوم یابد و سایر گروه های اجتماعی نیز باید در این مسیر همراه شوند و به نوبه خود به بسط گفتمان اقتصادی کمک کنند. 

برای مطالعه سرمقاله دنیای اقتصاد اینجا کلیک کنید و یا برای سهولت در ادامه آن را مطالعه کنید.

نگاهی بی طرفانه به برنامه‌های تبلیغاتی و به ویژه تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری یک واقعیت غیر قابل انکار را نمایان می‌کند و آن حاکم شدن خواست‌های اقتصادی و البته خواست‌های همسو با مطالبات بخش خصوصی در اظهارنظرهای نامزدهای ریاست‌جمهوری است.
این مهم نه تصادفی است و نه مصلحت اندیشانه. بلكه ناشی از سازماندهی درستی‌است که صاحبان کسب و کار و تشکل‌های نمایندگی آنها در چند سال اخیر آغاز کرده‌اند. در صورت توجه به واژگان مورد استفاده کاندیداها پررنگی مواضع زیر قابل ملاحظه است:

بهبود فضای کسب و کار، ثبات بازار ارز، خصوصی‌سازی به جای خصولتی سازی، بازپرداخت مطالبات پیمانکاران و کاهش تورم، پرداخت سهم بخش خصوصی از هدفمندسازی یارانه‌ها و... . همه اینها ثمره تلاش‌هایی است که جامعه فعالان بخش خصوصی با درایت، بلندنظری و گستردگی آغاز کرده‌اند. از پیگیری برای تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار تا صدور بیانیه مطالبات اتاق بازرگانی ایران تا بیانیه‌ها و مصاحبه‌های تشکل‌های بخشی درباره مطالبات پیمانکاران تا بزرگ کردن اهمیت شورای گفت‌وگو‌ي دولت و بخش خصوصی و... . این نشان می دهد بخش خصوصی توانسته است گفتمان مورد نظر خود را بر محیط سیاسی مسلط کند که دستاوردی بی‌نظیر در تاریخ حرکت صاحبان کسب‌و‌کار است. این گفتمان با طرح توسط کاندیداها در رسانه‌های عمومی خود‌به‌خود راه خود را به افکارعمومی و گروه‌های اجتماعی دیگر نیز باز می کند و می تواند در ارتقای جایگاه بخش خصوصی، کارفرمایان و کارآفرینان در نگاه مردم نقش بارزی ایفا کند. نکته ای که هرگز نباید فراموش شود استمرار، گسترش و تعمیق این حرکت اجتماعی است.
اینکه سیاست محوری را در عرصه سیاسی جایگزین سیاست بازی کنیم (تغییر سیاست‌ها به جای تغییر سیاستمداران) یعنی تلاش کنیم سیاست‌های مورد نظر و اصولی خود را عمومی‌سازی کنیم، مورد تایید قرار داده و به تصویب برسانیم. این مهم در بخش خصوصی آغاز شده و نوید روزهای امیدبخشی می دهد.

بخش خصوصی باید انسجام و پیوند بیشتری در خود ایجاد کند، سیاست‌های مورد نظر خود را با مبانی تئوریک مناسب و با پشتوانه قدرت سازماندهی و با گستردگی رسانه‌ای بیشتری با افکار عمومی و اصحاب سیاست مطرح كند. در روزهای پیش‌رو نیز نزدیک‌تر با کاندیداها طرح موضوع کند و برنامه‌های ایشان را مطالبه و ارزیابی و نقد نماید.  الگوی حرکت بخش خصوصی ایران شایسته بهره‌گیری توسط سایر گروه‌های اجتماعی است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: