به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آتش زدن برجام تاجرانامروز دلواپسان داخلی همصدا با دشمنان نظام، خروج آمریکا از برجام را جشن می گیرند. اردیبهشت ماه 1393 و در اوج مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک عده ای دلواپس منافع خود بودند و فکر می کردند در دوران پسابرجام سفره آنها برچیده خواهد شد. نگران خود بودند و نه نگران منافع ملی و منافع نظام. کارشکنی کردند و کام دلسوزان حقیقی این مرز و بوم را با اعمال و اقوالشان تلخ نمودند. هر چند این گروه که به اعتبار برخی فرقه کیهانیان لقب گرفتند با موضع گیری های هوشمندانه و حمایت های مقام معظم رهبری از مسیر مذاکرات، از شدت اهانت ها کاستند اما با تداوم فتنه انگیزی های بسیار در عرصه های متعد، بهانه های کافی به دست دشمنان نظام دادند تا از توافق تاریخی برجام خارج شوند. هرچند در نگاه اول، انگشت اتهام متوجه به اصطلاح دشمنان خارجی است اما نباید از تحرکات دشمنان داخلی نظام و منافع ملت غافل شد.

در روزی که همه رسانه ها از ایران صحبت می کنند و با ملت ایران همدلی می کنند و در شرایطی که هر اقدامی از سوی مقام های کشور، زیر ذره بین تحلیلگران بین المللی قرار می گیرد، سوال اینجاست که از سر گرفتن آتش زدن ها و لگدمال کردن ها چه پیامی به دنیا می دهد؟ البته دلواپسان داخلی که در اتحادی نانوشته، متحد جنگ طلبان خارجی هستند، از فرستادن پیام تقابل و جنگ افروزی استقبال می کنند ولی نمایندگان واقعی ملت و دلسوزان حقیقی نظام باید قاطعیت بیشتری به خرج دهند و در مقابل این بی خردی ها ایستادگی کنند.

کارشناسان تاجران در آن زمان تأکید کردند اگر ما دلواپسیم، دیگران هم می توانند دلواپس باشند و باید دلواپسی های همه در فضای تفاهم و تعامل سازنده رفع شود. اما چنین نشد و این دلواپسگرایان فقط به خاطر منافع جناحی خود بر رویکرد تقابل پافشردند که امروز هم نتیجه آن را دیدیم. دلواپسان داخلی دست در دست دلواپسان خارجی اجازه ندادند تا اقتصاد شکننده ما از بستر بیماری تحریم برخیزد و در برنامه های دولت و مسیر تعامل سازنده با جامعه بین المللی سنگ انداختند. اکنون برای همه دلسوزان نظام واجب است که قاطعانه با هر نوع ندای جنگ طلبی و تنش زدایی از هر گروه و کارزاری که باشد مقابله کنند.

سال گذشته دکتر موسی غنی نژاد در مقاله پیشرفت اقتصادی و امنیت ملی خود در اشاره به این دلواپسان گفته بود: موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و امضای توافق‌نامه مهم «برجام» از سوی ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی، کشور ما را از انزوای مخرب و خطرناک ناشی از تحریم‌های هسته‌ای در سال‌های پایانی دولت دهم بیرون آورد و راه را برای بهره گرفتن از تجارت آزاد باز کرد. اما از زمان اجرای برجام، حتی پیش از تصویب نهایی آن، برخی گروه‌های سیاسی که بعدها به دلواپسان موسوم شدند بنای مخالفت بنیادی با آن را گذاشتند. رویکرد دلواپسان منتقد برجام پیچیده‌تر از این حرف‌ها است و با عمل نکردن به توصیه آنها مساله تمام نمی‌شود. توصیه آنها همراه با فضاسازی‌ها و تنش‌های سیاسی بی‌‌موردی است که محیط کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری را ناامن می‌کند و این عملا به تحقق نیافتن انتظارات برجامی مدد می‌رساند. منتقدان دلواپس باید توجه کنند اولویت حل مشکلات اقتصادی مستلزم رونق اقتصادی است و این محقق نمی‌شود مگر در فضای کسب‌و‌کار امن و آرام با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های گسترده داخلی و خارجی. مضافا اینکه افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، همان گونه که تجربه کشورهای آسیایی به ویژه چین نشان داده، علاوه بر پیشرفت اقتصادی با گسترش پیوندهای اقتصادی و ایجاد منافع متقابل میان کشورها موجب می‌شود امنیت سیاسی هم تضمین شود.

برجام دلواپسان تاجران

در تیرماه سال گذشته هم همین دلواپسان یا کاسبان تحریم به جای مشارکت در اهداف مورد نظر مقام معظم رهبری و برنامه های دولت و بخش خصوصی به تفرقه افکنی های «دشمن شاد کن» روی آورده و به جای اشتغال زایی به مشغولیت زایی پرداختند. کارشناسان تاجران در آن زمان هشدار دادند که: هنوز آتش حملات تروریستی به دو نماد جمهوریت و اسلامیت ما خاموش نشده که عده ای بار دیگر آتش تفرقه و نفاق برافروخته اند. «در کنار همیم» را به همین زودی فراموش کرده و بذر یک تروریسم داخلی را کاشتیم؟ تروریسم یا افراطی گری تنها پدیده ای برونی و خارج از مرزها نیست. این افراطی گری را باید در درون خودمان بکشیم و با همدلی و همکاری آینده روشنی برای خود و فرزندان این مرز و بوم رقم زنیم.

اما این کاسبان تحریم از هر فرصتی برای تخریب و کارشکنی استفاده کردند. فتنه هایی اندیشیدند که تنها بهانه های بیشتری به دست دشمنان نظام داد. وقتی رئیس جمهور از مذاکره موشکی سخن گفت، گفتند در این مملکت خون براه خواهند انداخت. وقتی از لزوم بازنگری سیاست ها و رویکرد منطقه ای گفتند، روی موشک ها شعارهایی علیه دیگر کشورها نوشتند و به ناحق ایران اسلامی را با تصویری جنگ افروزانه به جهانیان نمایاندند. از هر فرصتی استفاده کردند و خواسته یا ناخواسته لابی رژیم های فرصت طلب منطقه شدند.

صد افسوس که امروز هم این دلواپسان جشن به راه می اندازند و بدون هیچ مسئولیتی در قابل ملت و نظام، از افزایش تنش استقبال می کنند. جشن این دلواپسان، جشن ملت شریف ایران نیست و امروز همه دلسوزان نظام و ملت باید با قدرت در مقابل همه جنگ افروزان داخلی و خارجی بایستد. در شرایطی که دلواپسان از بازگشت تحریم ها جشن می گیرند، ما باید نگران افزایش فساد و کاهش شفافیت باشیم. ما باید نگران بازگشت اقتصاد غیررسمی باشیم و مقابله با تحرکات کاسبان تحریم ها را به مردم و مسئولان یادآور شویم.

در شرایط کنونی افراطی گران داخلی و خارجی از هر فرصتی برای افزایش تنش ها استفاده خواهند کرد و متاسفانه همین امروز هم در مجلسی که قرار است خانه ملت باشد، شاهد این بی خردی ها بودیم. بر همه دلسوزان ملت و نظام است که با این افراطی گری ها مقابله کنند و نقاب از چهره واقعی کسانی که در پشت دلسوزای های ظاهری، آب به آسیاب دشمن می ریزند بردارند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: