به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان با پیگیری طرح چشم انداز 2030، در تلاش است تا جامع ترین برنامه اصلاحات در تاریخ کشورش را پیش ببرد. همانطور که برنامه ما در چشم انداز بیست ساله، تبدیل ایران به پیشرفته ترین کشور منطقه تا سال 2025 بوده، چشم انداز 2030 ریاض نیز قرار است با کاهش اتکا به نفت، توانمندی بخش خصوصی و غیر انتقاعی و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان، عربستان سعودی را به اقتصادی پیشرو در منطقه تبدیل کند. برنامه بلند پروازانه ولیعهد عربستان نیاز به ایجاد اصلاحات زیرساختی اقتصادی و اجتماعی دارد که می تواند جامعه آن کشور را با چالش روبرو کند زیرا اکنون برای دهه هاست که مردم به اقتصاد یارانه ای عادت کرده و این سنت و توقع در میان شهروندان عربستانی جا افتاده که در قبال وفاداری به خاندان آل سعود، نیازهای اقتصادیشان تامین خواهد شد. 

چشم انداز2030 تاجراناما آنچه در طرح چشم انداز 2030 قابل توجه است قطع یارانه ها، کاهش سطح پرداخت بخش دولتی و هدایت شهروندان به سمت بخش خصوصی است که لازمه تحقق آن ارتقاء سطح فرهنگی و حرفه ای شهروندان برای رقابت در بازار واقعی اقتصادی است.  به گفته محمد بن سلمان، ایجاد اصلاحات در یک جامعه سنتی نیاز به تمایل و رضایت مردم دارد ولی برای جوانان عربستان که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و در دوران اوج و شکوفائی قیمت نفت بزرگ شده اند، تعدیل انتظارات و نوع زندگیشان با برنامه جدید دولت دشوار به نظر می رسد.  اصلاحاتی که در اکتبر 2016 برای کاهش یارانه ها و پرداخت حقوق و مزایا معرفی شد با مخالفت شدید مردم و اعتراضات بسیاری در رسانه های اجتماعی روبرو گردید. متاسفانه ما در رسانه های خودمان برخوردی کارشناسانه با اصلاحات در عربستان نداشته ایم و گمان می کنیم با احمق جلوه دادن رقبا و دشمنانمان، از قدرت آنها می کاهیم. برخورد واقعگرایانه با اصلاحات در عربستان و درس گرفتن از نقاط قوت و ضعف چشم انداز 2030، از یک سو درس هایی برای اصلاحات در کشور خودمان دارد و از دیگر سو، درک بهتری از وضعیت منطقه به ما می دهد.

بن سلمان می گوید که شکایت های مردم را شنیده است، ولی در عین حال تصریح می کند که دیر یا زود اصلاحات طرح چشم انداز 2030 به وقوع خواهد پیوست.  برای اطمینان از ثبات اقتصادی/اجتماعی دولت در نظر دارد ازخانوارهای کم درآمد و یا آنهائی که درآمد متوسط دارند در مقابل تبعات اقدامات دولت برای رسیدن به یک بودجه متعادل حمایت کند. بن سلمان با تشکیل اجتماعات و مناسبت های مختلف تلاش در جلب حمایت جوانان برای ایجاد اصلاحات دارد و خواهان مشارکت فعالان رسانه های اجتماعی برای پیشبرد طرح اصلاحی خود می باشد. بن سلمان همچنین ازطریق برپایی کنسرت، مسابقات کشتی و برنامه های تفریحی و همچنین کاهش محدودیت ها و کنترل های امنیتی و مذهبی در مجامع عمومی در تلاش است تا با دادن آزادی های بیشتر مدنی، به مطالبات جوانان توجه کند.

بن سلمان تاجرانیکی از اهداف چشم انداز 2030 عربستان سعودی ایجاد امنیت در کشور و تبدیل آن به کشوری مدرن برای جذب سرمایه گذاری است.  به همین دلیل بن سلمان در پی توانمندی بانوان و افزایش مشارکت آنها در اشتغال می باشد و در پاسخ به صداهای مخالف محافظه کاران این اقدام را لازمه برآورد نیازهای اقتصادی می خواند. برخی گزارش ها حاکیست که بن سلمان نفوذ علمای تندروی وهابی را کاهش داده، علمای میانه رو را به عضویت شورای علمای ارشد درآورده و استادان دانشگاه اسلامی امام ابن سعود را که با اخوان المسلمین مرتبط بودند از کار برکنار نموده است. 

با آغاز دومین سال چشم انداز 2030، بسیاری از شهروندان سعودی همچنان در تردید نسبت به موفقیت این طرح به سر می برند. با اینکه درآمدهای غیرنفتی عربستان در اواخر سال 2017 افزایش 80 درصدی را نشان می دهد، میزان بیکاری جوانان در این کشور 32.6 درصد است، که نشان می دهد سرمایه گذاران سعودی در جائی غیر از بخش خصوصی سرمایه گذاری می کنند. دولت عربستان برای پیشبرد اهداف خود و به منظور توانمندی بخش خصوصی از بیش از 300 مدیر کسب و کار دعوت نموده تا با شرکت در سمیناری ویژه موضوع تخصیص بودجه دولت را مورد بحث و گفتگو قرار دهند.

افزون بر آن، بن سلمان با تعهد بر شفافیت، برقراری ارتباط  متقابل و پاسخگویی در تلاش برای پبشبرد اهداف خود می باشد. بن سلمان در مصاحبه های خود خاطر نشان ساخته است که اجرای طرح چشم انداز2030 نیاز به ایجاد تغییراتی نه چندان آسان دارد.  دولت عربستان همچنین قرار است در سال 2018 با ایجاد یک سامانه اطلاعاتی، پیشرفت و تاثیر طرح چشم انداز را دنبال کند. 

مردم عربستان تاجرانهمانطور که در ابتدا اشاره شده، تغییر برای شهروندان عربستان سعودی چندان خوش آیند نخواهد بود، اما سه عامل می تواند به بن سلمان در پیشبرد اهدافش کمک کند.  اول اینکه پادشاه عربستان ممکن است به نغع پسرش از تاج و تخت کناره گیری کند، که در این صورت دست بن سلمان برای انجام امور بازتر خواهد بود. دوم، کاهش قیمت نفت است که باعث می شد ضرورت ایجاد اصلاحات اقتصادی و تسریع اجرای این برنامه بیشتر شود. سوم اینکه، بن سلمان ممکن است از جنگ در منطقه استفاده کرده و سختی های اصلاحات در عربستان را کمرنگ نشان دهد.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: