به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی ارتش سپاه تاجرانرئیس جمهوری در مراسم روز ارتش با قدردانی از تلاش های تمامی نیروهای مسلح گفت اگر در رژیم گذشته در کنار فسادهای اقتصادی گاهی نام صاحب منصبان ارتش آن روزگار بود، اما امروز در هیچ فسادی در جامعه ما نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد و این به معنای دست‌پاکی و اخلاص ارتش جمهوری اسلامی ایران است. وقتی صحبت از حضور نظامیان در حوزه اقتصاد می شود، باید روشن شود که منظور از فعالیت اقتصادی چیست و چه نوع پروژه هایی با اهداف وجودی و سلامت عملکرد نیروهای مسلح در تناقض است.

نیروهای مسلح به علت وسعت عملکرد، وارد عرصه هایی می شوند که از لحاظ موضوعی با بسیاری از حوزه های اقتصادی همپوشانی دارد و  نفس این همپوشانی، به معنی فعالیت اقتصادی نیست. ولی ما شاهدیم که در بسیاری از موارد، نیروهای مسلح کشورمان، فعالیت های تخصصی خود را از حیطه لجستیک و خدمات رسانی به نیروهای خود و یا فعالیت های خیریه فراتر برده و وارد رقابت با بخش های غیرنظامی و غیردولتی می شوند. در واقع فعالیت اقتصادی، هر نوع فعالیتی را شامل می شود که در آن، نیروهای مسلح از توان و بودجه خود برای پیگیری پروژه هایی استفاده کنند که ارتباطی با برنامه های دفاعی و نظامی و یا صرفا خیریه ندارد.

عبداللهی خاتم الانبیا سپاه تاجرانسال گذشته سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به اینکه سپاه کار اقتصادی نمی کند افزوده بود مجموعه قرارگاه خاتم الانبیاء ۲۰۰ هزار نفر را به کار گرفته که تنها یک درصد آنها  رسمی و مابقی پیمانکاری فعالیت می‌کنند. سردارعبداللهی گفته بود قرارگاه چتر حمایتی و امنیتی باز کرده، به طوری که پیمانکاران بخش خصوصی با قرارگاه همکاری دارند. به نظر می رسد که منظور سردار عبداللهی از نداشتن فعالیت اقتصادی، تنها عدم حضور سپاه در بازار سرمایه است. البته بحث هایی که سال گذشته درباره موسساتی همچون ثامن و بانک مهر مطرح شد، شبه فعالیت های گسترده تر اقتصادی سپاه را نیز تقویت کرد.

مقام های سپاه گفته اند علتی که وارد کارهای عمرانی شده اند این بوده که بخش خصوصی توان به انجام رساندن این پروژه ها را نداشته است، ولی سوال اینجاست که چرا بخش خصوصی اجازه نیافته تا با کسب تجربه، امکان انجام پروژه های بزرگ عمرانی را داشته باشد؟ خوشبختانه مقام معظم رهبری خواستار خروج نیروهای مسلح از فعالیت های اقتصادی غیر مرتبط شده اند و سال گذشته هم، امیر سرتیپ حاتمی گفته بود در راستای اجرای فرمایشات رهبری، ستاد کل در کل نیروهای مسلح موضوع واگذاری ها را دنبال می‌کنند تا این نیروها از کارهای اقتصادی غیرمرتبط به هر دلیل، خارج شوند. امید است در سال حمایت از کالای ایرانی، نیروهای مسلح با ارائه تعریف دقیق تر از فعالیت های اقتصادی خود، شرایط را برای اجرای فرامین رهبری و رفع شبهات موجود فراهم کنند.

چین ارتش فساد تاجران فعالیت اقتصادیتجربه نیروهای مسلح بسیار از کشورها در رابطه با فعالیت های اقتصادی می تواند برای ما راهگشا باشد. در بیشتر موارد ورود نیروهای مسلح به عرصه اقتصاد، با فساد و سیاسی کاری همراه شده و دیر یا زود، نظام سیاسی برای جلوگیری از بحران مشروعیت وارد عمل شده است. برای مثال تحقیقاتی که درباره فعالیت های اقتصادی ارتش چین صورت گرفته بسیار روشنگر است. دولت پکن در اوائل دهه نود میلادی، به ارتش آزادی بخش خلق چین چراغ سبز نشان داد تا وارد عرصه اقتصاد شود ولی تنها کمتر از یک دهه، دولت چین متوجه فساد های فراگیر و سیستمی در ارتش شد. به طور خاص مدیریت لجستیک ارتش آزادی بخش خلق چین که مسئول پروژه های زیرساختی، مسکن و تامین سوخت بود با خطر فساد مواجه شد و به سرعت مشخص شد که بخش هایی در ارتش به قاچاق سوخت، نفت، مصالح ساختمانی، فولاد، خودرو، سیگار، دارو و بسیاری دیگر از اقلام می پردازند و میلیاردها یوآن از طریق دور زدن تعرفه ها سود می کنند.

دولت چین برای مقابله با این فسادهای گسترده، دو مرحله را طی کرد. در مرحله اول در سال 1998، فعالیت های ارتش چین محدود شد و تنها اجازه یافت در برخی از فعالیت های اقتصادی همچون مخابرات و تدارکات باقی بماند. مرحله دوم مقابله با فساد در ارتش چین، پس از سال 2012 آغاز شد. در تحقیقاتی که از سوی نهاد ریاست جمهوری چین تدارک دیده شد بیش از 4 هزار تن از افسران ارشد ارتش (از جمله 82 ژنرال) مورد تحقیق قرار گرفتند و 242 نفر مجرم شناخته شدند.

همانطور که دکتر روحانی گفته ارتش و سپاه همواره دوشادوش یکدیگر در میدان ایستادگی و رزم و برای خدمت به مردم در راه صلح در کنار هم بودند و ایثار و فداکاری نیروهای مسلح در کنار هم برای اعتلای این سرزمین بوده است. ورود این نیروها به فعالیت های اقتصادی هم در راستای خدمت به مردم بوده، و همکنون هم، در مواردی همچون کمک به زلزله زدگان و دیگر بلایای طبیعی، نیروهای مسلح در خدمت غیرنظامیان هستند و این امر باعث دلگرمی همه ایرانیان است. ولی در رابطه با فعالیت های اقتصادی و عمرانی غیر مرتبط با فعالیت های نظامی و دفاعی، شایسته است که نیروهای مسلح فعالیت های خود را بر افزایش و حفظ توان نظامی خود معطوف کنند و فعالیت های اقتصادی را به اهل اقتصاد و تجارت واگذار نمایند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: