به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس طی تذکری گفت دولت ترجمه اشتباه کنوانسیون پالرمو را به مجلس داد و رای مثبت نمایندگان هم بر اساس این ترجمه غلط بوده است. ایشان به اشتباه این سند را «کنوانسیون منع کمک به گروه های تروریستی» خواندند. این در حالی است که سند پالرمو در واقع «کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی» است و جرائم وسیعی از جمله قاچاق انسان و ساخت و قاچاق اسلحه را شامل می شود. ایران به همراه کشورهایی چون کنگو و کره شمالی جزء معدود کشورهایی است که به این کنوانسیون نپیوسته است.

کنوانسیون پالرمو در تاریخ 21 دسامبر سال 2001 در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در تاریخ 29 سپتامبر سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد. تاکنون بیش از 180 کشور عضویت در کنوانسیون پالرمو را پذیرفته‌اند و خود را متعهد به اجرای اقداماتی علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی کرده‌اند. علاوه بر مسئله قاچاق،در متن کنوانسیون پالرمو موارد متعددی از مفاسد مالی که جنبه فراملی نیز دارند مورد تأکید قرار گرفته که یکی از مهم‌ترین موارد آن مبارزه با پولشویی است. هر چند پالرمو ارتباطی با FTAF ندارد ولی پیوستن ایران به پالرمو می تواند همراهی نظام بانکی کشورمان با سیستم مالی جهانی را تسهیل کند.

بهمن ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو را با 132 رای موافق تصویب کردند. نمایندگان در این لایحه به دولت ایران اجازه دادند با لحاظ شروطی که در راستای حفظ استقلال و منافع ملی کشور است، به کنوانسیون سازمان ملل متحد ملحق شود. اکنون شبه اشتباه در ترجمه متن سند پالرمو مطرح شده که احتمالا ناشی از نگرانی ها نسبت به شروط تعیین شده فوق است. ضمن اهمیت توجه به این شروط و لزوم حفظ استقلال و ابتکار عمل کشور در روابط بین الملل، نمایندگان باید توجه داشته باشند که پیوستن کشور به پالرمو گامی مهم برای پیگیری اصلاحات نظام بانکی و امکان همراهی با سیستم مالی بین المللی است که اکنون برای اقتصاد کشورمان به یک مسئله حیاتی تبدیل شده.

همانطور که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفته بسیاری از ترتیبات کنوانسیون پالرمو مشروط به منطبق بودن با قوانین داخلی کشور‌ها است و از این رو نگرانی برخی‌ها که مخالف آن هستند، رفع می‌شود. امیری افزوده در این کنوانسیون تصریح شده که دامنه شمول کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان‌یافته ‌فرا ملی است و نگرانی که دوستان نسبت به جریان‌های استکباری و استعماری در مورد این لایحه دارند، وجود ندارد زیرا این لایحه تحفظ پذیر است.

پالرمو تاجران

اشتباه در ترجمه متن سند امکان پذیر است ولی این اشتباه نباید به میزانی باشد که در رای نمایندگان تغییری ایجاد کند. همانطور که محمود صادقی در زمان تصویب لایحه گفته بود لایحه پیوستن به کنوانسیون پالرمو هم در کمیسیون حقوقی و قضایی و هم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اکثریت آرا تصویب شد و نماینده شورای نگهبان در رفت و آمدهایی که این لایحه در کمیسیون‌ها داشته، حضور داشته و موارد ابهام را مطرح و ایرادات برطرف شده بود. رییس فراکسیون شفافیت اقتصادی و انضباط مالی با بیان اینکه ایران با تحفظاتی به کنوانسیون پالرمو پیوسته است، عنوان کرد: حتی ما ماده واحده‌ای را در این لایحه اضافه کرده‌ایم و گفته‌ایم پیوستن ایران به این کنوانسیون به منزله شناسایی دیگر اعضا مانند اسراییل نیست. الجزایر هم قبلا این کار را کرده است. وی یادآور شد: پیوستن به این کنوانسیون اثرات مطلوبی از جمله ایجاد شفافیت و اعتمادسازی دارد.

علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با مثبت قلمداد کردن پیوستن به پالرمو گفته بود آن‌چه مسلم است نظام مالی مشخصی بر دنیا حاکم است و ما پیش از این قانونی برای مقابله با پولشویی به تصویب رسانده بودیم و این مصوبه جدید نیز گامی دیگر در این راستا و همچون حلقه‌های یک زنجیره برای فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: