به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیت کوین تاجراناین روزها بحثهای زیادی پیرامون بیت کوین که معروفترین ارز دیجیتال است مطرح شده و درباره آینده آن نظرات متفاوت و گاه متضادی ارائه می شود. هر واحد بیت کوین در سال 2011 ارزشی کمتر از یک دلار داشت ولی طی روزهای اخیر ارزش هر واحد بیت کوین از 17 هزار دلار هم گذشته است. اکنون کشورهای معدودی در برخی از معاملات، استفاده از بیت کوین را به رسمیت شناخته اند ولی هنوز آینده قانونی بیت کوین در هاله ابهام قرار دارد. بورس شیکاگو معاملات آتی بیت کوین را برگزار کرده و صحبتهایی هم هست که بورس نیویورک از سال آینده میلادی، بیت کوین را وارد معاملاتش کند. سوال اینجاست که روند صعودی ارزش بیت کوین تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و آیا این پدیده یک حباب مالی است و در این راستا بانک مرکزی چه موضعی باید اتخاذ کند؟ 

سوالی که برای مسئولان کشور ما مطرح می شود این است چطور و تا چه میزانی می توانند نظارت قانونی روی رد و بدل بیت کوین داشته باشند. هر چند بانک مرکزی تجارت بیت کوین را غیرقانونی می داند، ولی تا به حال هیچ قانون مصوبی از سوی دولت وجود نداشته که استفاده از این ارز دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت ممنوع کند. گزارشهایی حاکی از استفاده بسیاری از شرکتهای ایرانی از بیت کوین است ولی نظارتی بر این تبادلات مالی وجود ندارد و مسئله فرارهای مالیاتی در این زمینه پررنگ است.

حکیمی بیت کوینباید توجه داشت که بحث ها در خصوص بیت کوین علاوه بر جنبه اقتصادی، جنبه فن آوری هم دارد و ورود یک کشور به این بازار، مستلزم توجه به هر دوی این زمینه هاست. اخیرا ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت بنظر وی، بیت کوین در ایران یک فرصت است و بانک مرکزی تا سال ۹۷ در مورد آن به سیاستی واحد خواهد رسید. ولی باید توجه داشت که روند تطبیق نظام بانکی ما با سیستم بیت کوین راحت نخواهد بود. همانطور که حسین سلیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران یادآور شده، در ایران هنوز قوانین قدیم بانکی اعمال نشده و مشخص نیست اگر قوانین جدید بیت کوین هم به سیستم بانکی اضافه شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد. سلیمی معتقد است زمانی که بیت کوین با رشد هزار درصد در طول یک سال روبرو می شود، یعنی یک جای ماجرا ایراد دارد، زیرا به هر حال بیت کوین، پول واقعی نیست و هیچ پشتوانه ای برای آن وجود ندارد و تماما در اینترنت رخ می دهد.

ولی باید توجه داشت که سطح فناوری به کار رفته در بیت کوین می تواند همچون پشتوانه پول واقعی عمل کند و اگر ساز و کارهای نظارتی و قانونی لازم در این حوزه به کار گرفته شود می توان به آینده بیت کوین امیدوار بود. امیر حسین دوایی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته که وزارتخانه مطبوعش به صورت جدی موضوع آماده سازی زیرساخت ها برای ارزهای جدید را در دستور کار قرار داده و مطالعات و تلاش‌ها برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع را پیش‌ از‌ این شروع کرده‌ و تلاش می کند تا زیرساخت های لازم را فراهم کند. بلاک چین، به عنوان زیرساخت ارزهایی همچون بیت کوین، یک شبکه اطلاعاتی قدرتمند است که از امنیت یکتایی معاملات بیت کوین حفاظت می کند و می تواند به عنوان پشتوانه عمل کند. دکتر دوایی گفته وزارت ارتباطات، توسعه زیرساخت‌های آینده‌سازی مانند بلاک چین به‌عنوان یک زیرساخت مبتنی بر اعتماد علاقه‌مند است.

بلاک چین تاجرانبسیار از چالش هایی که برای بیت کوین مطرح است برای ارزهای واقعی هم مطرح بوده و در واقع با مرور زمان، ساز و کارهای حقوقی و فرهنگی لازم برای مقابله با چالش ها اندیشیده شده. برای مثال در کشور ما از چک به عنوان بدیلی برای کارت اعتباری استفاده می شده و این امر ضمن فوایدی که برای تجارت داشته به مسئله چک های برگشتی هم انجامیده است. همین موضوع در رابطه با بیت کوین هم وجود دارد و در واقع تکنولوژی بلاک چین راهی است که جلوی چنین تقلب هایی گرفته شود.

برغم امیدهایی که بیت کوین برای مبادلات بین المللی ایجاد کرده، آینده این ارز دیجیتال هنوز در هاله ابهام قرار دارد و این ابهامات در بازارهای مالی ایران بیشتر هم هست. به گفته مرتضی ایمانی، کارشناس اقتصاد بین الملل، با توجه به اینکه بیت کوین در ایران قانونی نیست و اصولا قانونی در این حوزه وجود ندارد، انتظار نداریم این ارز دیجیتال اثری بر اقتصاد کشور داشته باشد.  البته در حاشیه عده ای خریدهای خود را با بیت کوین انجام می‌دهند زیرا به راحتی می‌توان وارد بازار ارزهای رمز پایه شود ، ولی ورود به بازار معامله ارزهای جهانی ( بازار فارکس ) دشوار تر است. اما به رغم این امر، فعالیت ها در بازار بیت کوین محدود مانده است.

همانطور که در ابتدا اشاره شد مسائل زیرساختی ارز های دیجیتال یکی از اصلی ترین فاکتورها در وضعیت آینده این بیت کوین خواهد بود. همکنون غول های نفتی همچون بی پی و شل میلیون ها دلار در فن آوری بلاک چین سرمایه گذاری کرده اند و این امر نشان از اهمیت این زیرساخت برای بازار نفت دارد. البته همکنون حجم کلی بازار بیت کوین حتی کفاف یک روز معاملات نفتی را هم نمی دهد ولی این موضوع می تواند در آینده تا حدی تغییر کند. این مسئله که بانک های مرکزی کنترل مستقیمی در تولید بیت کوین ندارند، دولت ها را نگران می کند و همین امر ممکن است به افزایش محدودیت ها برای ارزهای دیجیتال می انجامد. ولی به هر حال نباید ظرفیتهای این ارزها را نادیده گرفت و در این راستا، نه دولت، بلکه بخش خصوصی است که می تواند درک بهتر و واقع بینانه تری نسبت به ارزش واقعی بیت کوین داشته باشد و بر آن اساس تصمیمات منطقی در قبال نوسانات قیمتی در این حوزه اتخاد کند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: